PDA

View Full Version : Retineri



pppaccounting
13 October 2014, 14:47
Buna ziua.
Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarele.
Am un salariat la care i-a venit poprire pe salar de la executor. Trebuie sa-i retin pe stat o suma fixa.
Ma puteti ajuta cum conmfigurez poprirea.
Va multumesc.

alexadi
15 October 2014, 10:13
In salarii/Nomenclatoare/Tipuri de retineri creezi o retinere noua numita Poprire, ii dai suma fixa daca ai suma fixa sau procent din salariu net daca ai 1/3 din salariu net, direct pe cont/tert, etc in functie de nevoie, si rezolvarea lui ca plata o faci din Salarizare/Retineri individuale ocazionale , ori daca e o suma mare care acopera o perioada lunga (am la un salariat urmatorii 3 ani poprire, ca are o valoare f mare) am trecut in salarizare la retineri permanente si asa automat in fiecare luna ii face programul o retinere de 33.33% din salariul net

alexadi
15 October 2014, 10:19
in Salarizare/Nomenclatoare/Tipuri de retineri creezi o noua retinere numita "Poprire" sau cum vrei tu sa ii zici cu suma fixa/sau % din salariu net si direct pe cont /la tert, etc,
pentru rezolvare ai :
-Salarizare/Retineri individuale ocazionale in fiecare luna si treci valoarea , dupa recalculare salarii o sa apara si in stat la retineri ocazionale
- sau legi porpirea direct in conditii de salarizare/salarizare/retineri daca ai o perioada lunga si se justifica (eu am un salariat are cam 3 ani de plata) si apare in stat dupa recalculare stat in retineri permanente