PDA

View Full Version : Neconcordanta intre cantitate Rezolvata si serii



alexadi
03 October 2014, 14:44
Am si eu un mesaj de eroare cand dau sa salvez factura de iesire in winmentor:
mesajul este : "Neconcordanta intre cantitate REZOLVATA si SERII: Ac puntie 9"
Produslul "ac puntie 9" este definit cu serii problema banuiesc ca vine din faptul ca la initializare nu are introdus seria si nici data de expirare. Stie cineva o varianta prin care pot sa atasez seriile si data de expirare la acest produs in afara de a deschide pana la prima luna initializata, si sa fac acolo modificarile? (Ca nu prea ma incanta sa dechid 12 luni si sa le modific,). Multumesc pentru ajutor.

Solomon Silvia
04 October 2014, 11:37
Sunteti sigur ca de acolo va vine problema? Deoarece daca initializarea s-a facut fara serie, ulterior nu aveti cum sa modificati configurarea articolului pentru a adauga serii.

alexadi
06 October 2014, 09:18
Da, pentru ca la initializarea am facut asa:
1. Am creeat toate produsele prin import din bcs in initializare,
2. Am sters din initializare toate produsele, insa erau creeate in nomenclator (cea ce am si urmarit).
3. Am facut din service o refacere solduri stocuri, am iesit si intrat in program.
4. Am modificat in nomenclator produsele care trebuiau sa aiba serii data si data de expirare.
5. Am importat stocurile pe gestiuni si dupa fiecare import am intrat in fiecare produs si am atasat seriile si datele de expirare, daca am stiut am trecut si datele de intare.
Am ales varianta asta pt ca datele mi-au provenit dintr-un "ERP" gratuit,faimos romanesc ieftin si cu actualizare ieftina anuala unde din 3 situatii referitoare la stocuri am avut 2 totaluri diferite si in toate 3 aveam alt numar de produse ca imi arata si produse cu + si cu - in stoc la canitate cam ciudat dar asta e (1 raport era total stocuri, un raport era stocuri totale cu serii, iar al treilea era stocuri totale cu serii si date de expirare) ca o fi fost si vina operatotului nu excul, eu am avut "placerea de a le primi in excel pe toate 3 a le prelucra cu cel care le opera si a le face initializarea in winmentor.
Acuma am verificat si se in listele de stocuri cu filtrele in winemntor si prin export in excel a stocului cu toate coloanele si se pare ca doar aceste doua produse au scapat. Se intampla cand ai multe produse si multe gestiuni de initializat.

Ps. Rog un moderator sa mute topicul in aria corecta cea de probleme tehnice ca din viteza l-am postat gresit, lucru pentru care imi cer scuze.