PDA

View Full Version : Balanta sintetica



alexadi
04 September 2014, 16:11
In Versiunea 758.01 nu se poate lista balanta sintetica!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cica nu am date (intre noi fie vorba peste 500 de facturi de clienti asa se numeste nu am date). Am instalat versiune caci penultima nu puteam face import de date, am rezolvat una si am dat de alta la fel de mare.

Oare o verifica cineva noile versiuni de soft inainte sa fie facute publice ca in ultimele 2 versiuni am zis ca rezolv una si am dat de altele mai mari.
Are cineva o solutie cum sa listez balanta sintetica ca am nevoie de era urgent si se pare ca nu se poate din soft. :confused:

Solomon Silvia
05 September 2014, 11:26
Ne cerem scuze pentru inconvenientele create. Problema va fi rezolvata cat de repede posibil.

alexadi
05 September 2014, 12:17
Multumesc pentru raspuns, daca tot vor insista bancile asta va fi singura solutie. Nu stiu ce se intampla insa in ultimele 2 variante de mentor si de declaratii accesul la date este foarte incetinit. De exemplu dupa ce imi face salvarea pana imi afiseaza casuta sa dau ok la diskul pe care sa scrie fisierul dureaza 1-2 minute, in conditile in care inainte era instant accesul (resurse hard am raid 1 cu 2 hdd pe 15000 rpm, quad core xeon la 2.33 si 10gb ram), la declaratii ultima versiune a rezolvat ca sa nu mai dureaza si 3 minute sa deschid fizic o declaratie de exemplu 112, insa cand ii dau sa o salvez dureaza tot asa 2-3 minute, cred ca e ceva in executabil. Spun asta pentru ca in penultimul kit dura 2-3 minute ca sa imi deschida macheta de acces la fisierele de import data din alte aplicati iar in ultima versiune merge instant, deci e o problema pe executabil.

Solomon Silvia
05 September 2014, 13:21
In cazul in care nu doriti sa faceti un downgrade ati putea face un filtru pe balanta analitica. Acest filtru trebuie sa contina conturile ce doriti sa fie afisate.

alexadi
08 September 2014, 09:59
Buna ziua,
Multumesc pentru sugestia cu filtrarea, asa am rezolvat mult mai repede si balanta sintetica cu un filtru la Nivel cont egal cu 0 in balanta analitica, adica conturile sintetice si am reusit sa transmit o balanta sintetica, e mult mai rapid asa decat cu downgrade.