PDA

View Full Version : cecuri girate



esthera
08 April 2009, 15:54
buna! am primit de la un client un cec girat...nu stiu cum sa-l inregistrez...am mai procedat in felul urmator: cand au intrat banii in cont, i-am incasat ca avans de la emitent si am facut compensare cu clientul meu pe suma respectiva. A fost bine asa??

adi_ciobotaru
08 April 2009, 18:44
aproximativ da... ?nsă dezavantajele sunt că nu ai evidenţiat ?n nici o listă valorile de ?ncasat (respectivul cec), iar ?n lista de clienţi ne?ncasaţi a continuat să ?ţi apară factura respectivului client, p?nă după ce au intrat banii ?n bancă, şi ai putut face compensarea...
Ori, prin acceptarea unui cec de la un client, de fapt se stinge creanţa din 4111 şi deci factura nu mai trebuie să apară ?n lista de clienţi ne?ncasaţi... trebuie să ?ţi apară cec-ul respectiv ?n liste, mentor, trezorerie, efecte de ?ncasat.
Pentru aceasta, foloseşte tranzacţiile ?n curs la bancă... dacă vrei...

Succes...

esthera
09 April 2009, 08:46
Merci mult!

bilion
09 April 2009, 11:38
uite aici un document despre operarea cecurilor girate in Winmentor:

ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/efecte girate sau scontate/Efecte girate sau scontate.pdf

adi_ciobotaru
09 April 2009, 21:51
Respectivul document nu este pentru cazul Esterei, ci pentru firmele care primesc efecte si le gireaza mai departe...

bilion
10 April 2009, 08:26
Ai dreptate, am fost neatent. Dar se leaga macar de titlul topicului :)