PDA

View Full Version : Listare facturi si transmisie e-mail



Aldo
30 July 2014, 13:56
La generarea de facturi la avize si transmitere pe e-mail, in pdf-ul facturii care se trimite, dupa fiecare articol mai adauga un rand gol pe care completeaza doar un "F" sub articol. Astfel, o factura de o pagina, in pdf-ul generat apar trei pagini. Acest comportament apare doar la facturi la avize, nu si la facturi simple. Stie cineva cum se poate scoate acel caracter?

Irina
30 July 2014, 14:45
Din testarile mele nu reiese ca ar fi o problema pe generarea pdf-urilor chiar si pentru facturile la avize. Trebuie sa fie ceva specific bazei dvs de date. Luati legatura cu distribuitorul dvs pentru ajutor.

Aldo
31 July 2014, 11:42
AM luat legatura, si nu i-a dat de cap. Daca doriti, va pot trimite pe mail o mostra.

DragosE_WT
01 August 2014, 10:03
Daca ii dati Print normal cu aceeasi forma de printare ca la mail, pe Vizualizare apare corect?

Aldo
04 August 2014, 09:22
Exact la fel. Aceeasi situatie.

alexadi
26 March 2015, 17:16
Am si eu o problema: emit facturile pentru 3 societati cu 3 formulare diferite de facturi (unul dintre ele este chiar si neplatitor de tva) La toti clienti am setat in nomenclatorul de parteneri formatul de facturi pe care il am definit pentru fiecare emitent. Firma A are formatul FFA firma B are formatul FFB firma C are formatul FFC.
Problema este ca intru sa listez la firma B si daca ultiam factura listata este la firma C imi listeaza facturile pentru firma B cu formularul de la firma C cea ce nu este corect.
Pentru a nu avea probleme trebuie ca inainte de a apas pe butonul salvare pdf trebuie sa aleg versiunea lista cu toate ca la toti parteneri am setat automat ce versiune sa foloseasca altfel foloseste ultima versiune folosita din program.
Ce trebuie sa fac ca sa nu mai trebuiasca sa fiu obligat sa aleg versiunea lista inainte de salvare pdf? Versiunea mentor folsita este: 776.16

PS: Iar in aceasta modalitate de a lista facturile prin salvare automata in pdf nu se salveaza valoarea da sau nu la tva la incasare cu toate ca in listarea din factura este acelasi parametru setat si apare da sau nu

alexadi
29 June 2015, 12:44
-In aceasta forma de listare si trimitere prin mail a facturilor nu se tine cont de valoarea constantei TVA la incasare care daca listezi o factura prin iesiri/facturi si dai print la factura respectiva apare DA sau Nu in functie de situatie dar prin acest modul constanta nu afiseaza nimic ca si cum nu ar exista setat in factura.
-Iar ca eroare este inca problema cu formularul de listare care cel mai sigur e sa il alegi din dreapta cu versiune lista ca nu stie sa tina cont de ce are setat fiecare partener in nomenclator, el retine ultimul formular folosit (eu am 4-5 tipuri si dc am listat o factura ultima data cu formularul ff cc iar eu am setat la parteneri formularul ff Exp cand apas pe Salvare pdf mi le listeaza cu formularul ff cc care este eronat, pt a nu pati asa tr ca de fiecare data sa se aleaga din formularul de listare)
Ma poate ajuta cineva cu un sfat ce setari sa fac sa scap de aceste mici probleme? Multumesc pt ajutor.