PDA

View Full Version : articole cu serii



ada
06 April 2009, 13:19
La articolele cu serie, cum pot vedea in liste articolul cu fiecare serie distinct?

Daniela
07 April 2009, 14:32
La ce liste anume te referi? Spre exemplu lista Stocuri la moment contine coloana Serii (in coloane neafisate) si o poti afisa si vedea seriile.

adi_ciobotaru
08 April 2009, 00:55
La articolele cu serie, cum pot vedea in liste articolul cu fiecare serie distinct?

Ada, mai ?nt?i de toate, trebuie să ?nţelegi faptul că ?n WinMENTOR articolele nu au serii; stocurile au serii... desigur că, stocurile sunt formate din articole, dar ideea este că Mentor-ul, spre deosebire de alte programe, ţine o evidenţă a stocurilor, şi bine face, zic eu... Alte programe, ?n momentul ?n care le ceri o listă de stocuri, calculează stocul la o anumită dată făc?nd diferenţa ?ntre intrări şi ieşiri... adică, nu au organizată o evidenţă a stocurilor...
Proced?nd astfel, seriile sunt specifice stocurilor, de aceea ?n momentul recepţiei unui articol "cu serii" eşti rugată să introduci sau să generezi seriile, iar la ieşirea din stoc (ex: v?nzare), trebuie să precizezi care serii se descarcă... aceste lucruri le cunoşti...

Drept urmare, ?n lista cu nomenclatorul de articole, nu vei vedea seriile, ci doar informaţia referitoare la tipul de serie asociat acelui articol. Seriile sunt vizibile cam ?n toate listele care se referă la stocuri: lista de stocuri la moment, fişa de magazie, lista receptiilor, lista intrarilor, a iesirilor, situatia consumurilor, miscarile interne... Unele liste nu arată seriile; ex: balanţa stocurilor, lista livrarilor, ieşirile pe furnizori, stocuri după vechime, stocuri fara miscare, etc (dacă ştie cineva de ce, să ne scrie şi nouă!). Nu ne-ai spus ?n ce listă doreşti să vezi seriile; dacă, d?nd click dreapta pe fundalul listei şi aleg?nd configurare coloane, nu ?ţi apar seriile la coloane neafişate sau afişate, atunci nu ai cum să le vezi...

Nu ne-ai spus ce fel de serii foloseşti... dar, din ?ntrebarea ta, eu deduc că foloseşti articole cu serie pe lot, şi vrei să vezi ?n lista de stocuri la moment fiecare serie pe c?te o linie distinctă...

Dacă am ghicit bine, atunci, du-te ?n date, mentor, diverse, constante generale Mentor, functionare, şi setează valoarea constantei 9.15 "listare număr de serii pe un r?nd" la "1". Acum generează lista de stocuri la moment şi verifică rezultatul... ar trebui să se repete denumirea articolului pe un număr de linii egal cu numărul de serii distincte c?te ai ?n stoc...

Am ataşat o mică poză... observă linia cu cantitatea 5: este un singur lot de aprovizionare, format din 5 bucăţi, dar lotul ?n sine are o singură serie, deci apare o singură linie.
Apropo, dacă doreşti ca, ?n aceeaşi listă de stocuri la moment ?n care vezi fiecare serie pe c?te o linie, să vezi şi cantitatea totală din stoc a fiecărui articol (la ex din poză: să vezi o linie cu stocul total al articolului "curea transmisie"), atunci poţi grupa lista după articol, şi bifa pe da "are subtotal"; iar la configurări coloane, pentru coloana stoc bifează total pe da, ?n dreapta sus; după care, salvează configurările, ?nchide lista şi regenerează-o, pentru a se calcula subtotalurile ?n mod corect ...

Setarea constantei de mai sus are efect şi dacă foloseşti serii pe bucată... Dacă lucrezi mult cu articole cu serii, atunci poţi seta pe "da" valoarea constantei de operare "cere serii după alegere articol"...

Succes...

ada
08 April 2009, 11:30
multumesc pentru explicatii...i-am dat de cap
bune si constantele astea :D