PDA

View Full Version : Comenzi furnizori



Aldo
14 May 2014, 20:26
Am configurat comenzi furnizori pentru a trimite comenzile catre furnizor prin mail. Problema este ca pe factura cu care imi vine marfa, apare ocazional cate o pozitie in plus. Cand introduc receptia, adaugand pe langa produsul comandat si cel de-al doilea produs, imi apare un mesaj: "Verifica rezolvare termene multiple!! Suma valorilor introduse difera de valoarea facturii!!!". Mesajul apare doar daca al doilea produs are pret. Problema este ca eu nu pot prevedea daca mi se trimite si altceva p[e langa ce comand. Mai precis este vorba de paleti euro care mi se factureaza. Dar, uneori mi se trimite marfa pe paleti non-euro, care nu mi se factureaza. Ce pot face?

Aldo
15 May 2014, 16:18
Am rezolvat cu ajutorul consultantului distribuitorului Mentor. E vorba de termene de plata multiple (care, de fapt. nu exista). Trebuie sterse termenele multiple de la sageata din coltul dreapta jos al machetei. Bine, de fapt nu e rezolvare, ca nu ar trebui sa-mi apara, dar stiu cum sa procedez sa pot salva receptia.

Aldo
19 June 2014, 10:16
Apropo de comenzi catre furnizori. Eu nu am gasit, dar consider ca ar fi utila posibilitatea de a prelua in comenzi catre furnizori comenzile si ofertele de la clienti. Daca am primit o comanda de la un client, de ce sa nu pot prelua acea comanda intr-o comanda catre furnizor? Sau, am emis o oferta catre un client si s-a concretizat. Ar fi mai simplu sa o pot prelua din oferta si sa emit direct comanda la furnizor.