PDA

View Full Version : cum inregistrez impozitele?



esthera
01 April 2009, 16:22
buna ziua! am o chitanta de la bugetul local...as dori sa stiu cum inregistrez impozitul pe cladiri, teren si mijloace de transport, mai exact pe ce cont? e bine pe 635.01 ?? multumesc anticipat!

adi_ciobotaru
01 April 2009, 22:18
Bună, Esthera.
Judecata de contabil te va ajuta să hotărăşti pe ce cont contabil doreşti să ?nregistrezi respectivele impozite; dacă nu, foloseşte o carte de conta financiară; mentor-ul te lasă pe orice cont vrei, inclusiv pe 999 :) ... Eu personal folosesc 635.02, 635.03 şi 635.04 pentru respectivele impozite...

Cum ?nregistrezi? Adaugi o operaţie de cassa, iar la beneficiar (?ncasator) selectezi "datorii, taxe, impozite", după care selectezi contul dorit... ai grijă să nu selectezi din greşeală "direct pe cheltuieli", căci se va deduce tva, şi nu prea e bine:) Bun, dar care este "contul dorit", pe care il selectezi? Păi ar trebui să fie 446, sau un analitic al acestuia: 446.02, 446.03, 446.04. Deci, cu ocazia ?nregistrării plăţii, Mentor-ul va face automat formule contabile de genul: 446.02 = 5311, astfel sting?nd datoria cu impozitul pe clădiri.

Pentru detalii despre operaţiile de cassa, citeşte ghidul de utilizare, disponibil aici: http://www.winmentor.ro/suport.php?section=documentatie

Nu uita să faci şi o notă contabilă diversă, de "creare" a datoriilor respective: 635.02 = 446.02 ...
Si ?ncă un aspect: nu trebuie să foloseşti neapărat analitice... dacă firma este mică şi nu face analiză economică, lucrează cu sinteticele 446 şi 635...

Sper că ceea ce am scris este destul de uşor de ?nţeles; mult succes, multe progrese ?n ?nvăţarea acestui soft minunat şi te aşteptăm şi cu alte ?ntrebări...

Tudor, dacă eşti de acord, te rog mută cele 2 posturi la subforum-ul de "consultanţă contabilă"...

esthera
02 April 2009, 09:40
Multumesc pt explicatii dar mie nu imi da voie sa folosesc sintetice...imi apare un mesaj de eroare si spune ca respectivul cont are analitice (de ex 446).
In planul meu de conturi din mentor 446.01 e taxa vamala, .02 e comision vamal, .03 sunt accizele. Pe conturile de cheltuieli 635.01 am Taxe/varsaminte iar pe 635.02 am Penalitati/majorari. Mi-e cam jena sa pun intrebari de genul asta pe acest forum unde se discuta chestii mult mai avansate. Totusi...indraznesc! Ma poti ajuta?

georgiana
02 April 2009, 10:57
Ati putea folosi 446.08 si 635.01, sau puteti crea alte analitice.

adi_ciobotaru
02 April 2009, 23:30
Păi... din momentul ?n care ai creat analitice, normal că nu mai poţi folosi sinteticele :)...

Dacă la un cont, orice cont, nu ai analiticele de care ai nevoie, poţi oric?nd să le creezi... crează-ţi 635.xx şi 446.xx, unde xx ia ce valori ai tu chef... fiecare contabil ?şi creează analiticele cum vrea. Spre exemplu, la mine accizele sunt 446.05, iar comisionul vamal, 446.07...

Ştii să creezi analitice, nu? Dacă nu, citeşte documentaţia, căci este super fain explicat... orice user trebuie să cunoască documentaţia... eu recomand să nu creezi analitice la conturile folosite ?n configurările contabile... deci, nu te apuca să creezi analitice la 401, de exemplu... decat dacă, spre exemplu, vrei să ai 401.01=furnizori interni, şi 401.02=furnizori externi... dar ?n cazul acesta, foloseşti două configurări contabile pentru parteneri; sper că ?nţelegi ce vreau să zic...

Referitor la ?ntrebarea ta iniţială... c?nd ?nregistrezi plata impozitelor locale, vezi nu cumva să bagi şi majorările la un loc cu taxele propriu-zise... crează-ţi un cont distinct, să zicem 635.10 şi numeşte-l "nedeductibile", şi pune acolo majorările, prin intermediul tranzacţiei de cassă... şi ţii cont de acest lucru c?nd calculezi impozitul pe profit...

Consultanţa contabilă din partea mea se opreşte aici...
Mult succes.

PS: De unde ai WinMENTOR? Dacă l-ai fi cumpărat, te-ar fi instruit cineva... :)

esthera
03 April 2009, 10:18
E cumparat cu mult timp de a ma angaja eu in aceasta firma (din 2005, iar eu lucrez aici de jumatate de an)...de aia nu m-a instruit nimeni. De abia am terminat liceul si nu cunosc prea multe. De balante, bilant, declaratii se ocupa o expert-contabila care vine o data pe luna...eu ma ocup de facturi...