PDA

View Full Version : Ordonanaţa 28 din 18 Martie, M.O. 186, 25-03-2009



adi_ciobotaru
27 March 2009, 15:52
Bună, all...

Din c?te ?nţeleg eu, ordonanţa zice că, dacă angajaţii sunt pontaţi ?n ?ntrerupere tehnologică mai puţin de 3 luni pe an, şi le plăteşte firma cel puţin 75% din salariu, atunci, pentru valoarea indemnizaţiei (plătită integral de către angajator):
-nu se datorează contribuţii salariale nici de către angajaţi, nici de către angajator;
-nu se impozitează această indemnizaţie;
-nu se include ?n venitul salarial, deci nici in VBL-ul luat ?n calcul la determinarea mărimii deducerii personale... "nu sunt incluse ?n veniturile salariale... ?n ?nţelesul impozitului pe venit prevăzut de... Codul Fiscal".

A ?ncercat cineva să simuleze ?n Mentor? ?n 3200525, cu instrucţiunile de pe ftp privitoare la indemnizaţia de ?ntrerupere tehnologică, Mentor-ul reţine totuşi contribuţii, şi angajat, şi angajator...

Idei?

ada
27 March 2009, 16:40
ma bag si eu in vorba......o suspendare contract pe timpul it si o schimbare a setarilor de la contributii (venit brut - suspendare contract) nu ar fi bun?

adi_ciobotaru
27 March 2009, 23:29
Eu zic ca nu e normal sa ii suspendam contractul... ordonanta respectiva zice ca angajatul isi pastreaza calitatea de asigurat, si ii merge vechimea in munca... deci, nu cred ca e chiar ok sa suspendam contractul...

Mie imi mai venise ideea ca, in definirea indemnizatiei, sa pun toate contributiile, cu multiplicator zero; cand am incercat sa salvez, s-a intamplat ceea ce ma asteptam: nu ma lasa, caci multiplicatorul trebuie sa fie diferit de zero... am pus 0.0001, si am putut salva... dar, nu cred ca este o solutie... in aceasta varianta, nu cred ca mai putem exporta declaratiile din Mentor...

anat
01 April 2009, 20:19
Desi am lucrat pe Mentor la inregistrari - banca, casa,intrari, iesiri ,etc- nu am intocmit nici un stat de plata pana acum( pt ca le facea altcineva pana recent) si nici nu am facut vre-o inchidere de luna.
V-as ruga daca se poate sa ma ajutati mai intai prin a ma indruma la intocmirea unui stat de plata.

Va multumesc .

adi_ciobotaru
01 April 2009, 21:59
Ana T, ai citit instructiunile? Le gasesti pe site... daca vrei, da-mi o adresa de mail, si ti le trimit si eu, plus inca ceva...

anat
02 April 2009, 14:52
Ana T, ai citit instructiunile? Le gasesti pe site... daca vrei, da-mi o adresa de mail, si ti le trimit si eu, plus inca ceva...

Recunosc nu am citit instructiunile dar o sa le caut.
Multumesc ca v-ati oferit sa mi trimiteti prin e-mail ceva instructiuni..
office@aprovita.ro

Numai bine
:)

ada
06 April 2009, 12:52
a mai gasit cineva vreo solutie pentru intreruperi tehnologice?

adi_ciobotaru
07 April 2009, 09:14
a mai gasit cineva vreo solutie pentru intreruperi tehnologice?

Personal, faza cu ?ntreruperile tehnologice nu mă arde absolut deloc, deocamdată, slavă domnului, nu avem cazuri...

?n schimb, arde tare de tot problema legată de persoanele care au fost ?n concediu fără plată o lună ?ntreagă, şi, care, nu mai trebuie să apară ?n declaraţia de CAS, nici măcar cu toate coloanele pe zero (?nafară de coloana N, desigur), după cum am descris ?n altă postare...
Avem zeci de angajaţi ?n asemenea situaţii, la vreo 12-14 firme, şi nu ne mai primesc declaraţiile de cas...

Ştergerea din fişier nu prea merge... dă mesajul "connection to the file could not be established"...

Alţi cititori, ce vă "arde" ? :)

adi_ciobotaru
08 April 2009, 01:27
a mai gasit cineva vreo solutie pentru intreruperi tehnologice?

Cazul fericit este c?nd toţi angajaţii firmei sunt ?n ?ntrerupere tehnologică, şi ?ntreaga lună, adică să nu fi lucrat nimeni nici o zi, nici măcar paznicii. ?n această variantă, putem modifica proprietăţile contribuţiilor ?n nomenclator, şi să spunem că nu se aplică asupra contractelor (pct 4 de la "se aplică la")... dacă au fost cumva paznici care au lucrat ?n timpul lunii, ar trebui ca lor să le schimbăm tipul de contract, sau... nu ştiu...

Daniela
08 April 2009, 12:19
ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/05_solutii/03_SALARII/Intrerupere%20tehnologica%20fara%20contributii%20c alculate.pdf Aici puteti gasi documentatia cu privire la pontarea angajatilor in somaj tehnic, avand cazul in care nu sunt toata luna in intrerupere tehnologica.

adi_ciobotaru
08 April 2009, 15:12
Multumim... noi consideram ca firma va plati totusi comisionul la itm, si, fata de poza din acel pdf, nu se va impozita...

Daniela
08 April 2009, 15:20
Pai in documentatie Indemnizatia It are bifa pe NU la "Se impoziteaza".

adi_ciobotaru
08 April 2009, 18:39
:) mda, are... :) sorry :) ?mi rămăsese ?n cap (şi pe pc) vechea variantă...

Este super fain modul ?n care s-a găsit rezolvare la această "problemă"... dacă toate propunerile descrise ?n subforum-ul de salarii ar fi rezolvate at?t de elegant, ar fi şi mai super fain... Mulţumiri, ?ncă o dată...