PDA

View Full Version : Bilant



alexadi
09 March 2014, 12:39
Cum in aria dedicata de declartii nu am gasit subtopicul de Bilanturi intreb si eu aici. A reusit cineva sa faca bilantul decembrie 2013 din mentor? Sau iara va aparea ca anul trecut in ultimele zile?

speedcontab
11 March 2014, 20:15
Da. am reusit. Dar nu din mentor! Nu-s adepta "ultimelor zile".

alexadi
12 March 2014, 18:25
Asa direct in pdf de la anaf am facut si eu si o sa mai fac, ma interesa strict din modulul de declaratii din mentor. Deja au inceput toti ca vor bilanturile si se pare ca inca tot la varianta clasica apelez ca inca nu a aparut si nici nu stiu cand o sa apara si in mentor updatele, daca apare ca cel de la iunie, atunci e cand nu mai ai nevoie degeba mai apare.

speedcontab
03 May 2014, 14:09
Pina la urma a reusit cineva sa genereze un bilant din aplicatia de declaratii? Ma gindesc ca poate nu stiu eu folosi corect "minunea". Macar pe ultima suta de metri sa o pot utiliza!

Solomon Silvia
05 May 2014, 09:43
De la urmatoarea adresa ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/DECLARATII%20v.157.06/ puteti descarca ultima varianta a declaratiilor de unde se poate genera Bilantul. De asemenea, aici gasiti instructiunile de generare a acestei declaratii.

Atentie! Pentru a putea genera bilantul este necesar sa aveti instalata versiunea de mentor 744.10!

speedcontab
05 May 2014, 21:21
Multumesc foarte mult pentru amabilitate. Toate-s astfel dupa cum sint descrise de dvs. Doar ca la generarea bilantului nu se intimpla nimic. Probabil ca eu gresesc undeva.

Solomon Silvia
06 May 2014, 09:09
Daca nu se genereaza este posibil ca dumneavoastra sa nu va fi inlocuit corect fisierele din arhiva 30.04.2014. Mai puneti inca o data aceste fisiere, eventual stergeti mai intai fisierele vechi(COLBILAN,COLNOTA, CORELAT1, CORELAT2,LINBILAN, LINNOTA,NBILANT, NCONTREF, NNOTAB), inclusiv indecsii (se regasesc sub acceasi denumire, dar cu extensii precum:PX, XGO, YGO, YO2, XO2,XG1, YG1,...).
In cazul in care nici asa nu vi se genereaza bilantul apelati la suportul tehnic.

smigel
06 May 2014, 15:37
Nici eu nu reusesc sa generez bilant. Am urmat toti pasii de mai multe ori.
"class not registered", "eroare in functia MakeLegaturi", "eroare in functia CreateSectiune" samd

Solomon Silvia
06 May 2014, 16:51
Faceti un upgrade de BDE ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Tools/BDE/BDE_Upgrade/ (valabil cel putin pentru prima eroare)
Restul erorilor e posibil sa provina de la inlocuirea incorecta a fisierelor din arhiva BILANT 30.04.2014

alexadi
06 May 2014, 22:52
De generat il genereaza banuiesc ca e si corect, n-am apucat sa-l verific. Probleme am la notele explicative pe care le genereaza selectiv, de exemplu nota 1 nu o genereaza cu toate ca formularul f 40 e completat, am si modulul de mijloace fixe. Stie cineva sunt functionalele 100% notele explicative.
In alta ordine de ideei la verificare structuri exista o varianta pentru toate firmele din baza de date simultat sau singura varianta este de a lua fiecare firma in parte, pana in 5-10 firme e ok dar pentru mai multe deja nu prea mai ma incanta ideea.

Solomon Silvia
07 May 2014, 08:59
Verificarea de structuri e suficient sa o dati pe o singura firma.
Cat despre notele explicative, doar o parte din ele se genereaza automat (exemplu nota 3, nota 4 - unde exista deja liniile), la restul notelor trebuie sa completati dumneavoastra manual, adaugand linii de pe plusul verde.

alexadi
21 May 2014, 19:34
Totusi a reusit cineva sa faca un bilant din programul de declaratii? Ca eu nu. Am urmatoarea problema: Urmez toti pasi, apas pe generare bilant este ok. Apas pe corelatii si aici incepe distractia ca sesizez ca nu este correct si urmarind vad urmatoarele probleme:
-la precedent la formularul 10 randul 35 nu imi aduce nimic (dar in bilantul precendent am suma de 2115) iar a randul 37 imi aduce valoarea 2115 (adica exact randul 35 din precedent) dar nu imi aduce randul 37 care dispare nu exista deci nu am corect formularul 10 precedent (randurile 35, 37 si totalurile 39 ,41)
- la formularul 30 la I. date privind rezultatul inreg nu este nici unul din cele 3 randuri competate (adica nici la profit, nici la pierdere, nici la unit care nu au profit si nici pierdere) curios ca am profit si ar tr sa am trecut la randul 1 valoarea 1 iar la randul 2 valoarea profitului.

Am zis ca e o problema la corelatii: le-am sters pe toate cu tot cu indecsi si le-am inlocuit cu cele de pe site cele noi aceeasi problema
Am zis ca am eu problema la defisierul declaratii: sters fisierul si inlocuit cu cel nou luat de pe site acceasi problema.
Versiune winmentor 744.10 versiune declaratii 157.06.
Ce pot face ca sa imi functioneze si mie banalul asta bilant care in se pare ca anul acesta nu functioneaza anul trecut a functionat.
Mai asteptam o noua versiune ca cea actuala nu este full functionala? Ca daca e asa sa ma scuze lumea dar bilantul este nefunctional nici in 21.05.2014 imi cer scuze dar platim degeaba abonamentul pentu declaratii.

alexadi
21 May 2014, 21:48
Am incercat o firma mult mai mare (mai complexa)ca cea de mai devreme si am observant ca problema la formularul 10 precedent incepe de la randul 23 cand decaleaza importul precedentului din xml cu 2 randuri:
- adica imi importa la randul 24 (capital varsat) si randul 25 (capital nevarsat) valoarea din xml care se afla randul 23 si 24, imi arata capitalul varsat si la varsat si la nevarsat si am in loc de 145000 capital am 290000
-randul 28 si 29din xml precedent (2012) devine randul 31 si 32 in precedentul din 2013 cea ce nu e corect ca tr sa fie tot 28 si 29
- randul 34 din xml 2012 devine randul 36 din precedent in bilant 2013 cand corect trebuia tot 34
-randul 36 din xml 2012 devine randul 38 din precedent in bilant 2013 cand corect era tot 36.
- formularul 30 la randul 1,2,3 parca nu exista nu stie sa-l completeze?

Sunt fisierele de la bilant cele de pe site alterate? ca am ultimele versiuni si la declaratii si la bilant

Solomon Silvia
22 May 2014, 12:46
Ar trebui sa luati legatura cu distribuitorul, in cazul in care ati achizitionat programul printr-un intermediar sau cu cei de la suport tehnic Th Junior, pentru a analiza baza de date, deoarece doar explicand ceea ce se intampla nu este suficient

alexadi
30 July 2014, 09:03
Cum nu am vazut pe site intreb aici stie cineva cand apare bilantul pe iunie in program?

Solomon Silvia
30 July 2014, 12:45
Deoarece modificarile aferente bilantului semestrial au aparut in data de 28.07.2014 pe site-ul ANAF in momentul de fata se lucreaza la actualizarea acestuia, urmand ca in cel mai scurt timp sa fie postata o versiune oficiala.

alexadi
01 August 2014, 09:11
Multimesc pentru raspuns, il asteptam iar intre timp uram "de sanatate" celor care l-au publicat in Monitorul Oficial, asa tarziu.

alexadi
07 August 2014, 20:04
Am vazut ca a aparut bilantul semestrial pentru iunie 2014, cum facem ca sa importam precedentul la formularul 10 din raportarea de la 31 decembrie si precedentul pentru formularele 20 si 30 din raportarea de iunie ca nu am decat un sigur link de bilanturi unde sa le pot atasa? Iar in pdf-ul cu explicatii nici o informatie in acest sens. Ma puteti ajuta si pe mine cu aceasta informatie. Multumesc anticipat.

Solomon Silvia
08 August 2014, 10:48
Importul se face din xml-ul care contine toate cele trei formulare.

alexadi
08 August 2014, 12:13
Cred ca nu am fost destul de clar si imi asum vina. Intrebarea mea este asa:
Cum import precedenturile (iunie si decembrie ) in programul de declaratii din winmentor. Ca nu am decat un singur link unde sa atasez fisierul.
Si daca import din iunie 2013 nu e corect initialul la formularul 10 si daca selectez la import fisierul din decembrie 2013 nu e corect initialul formularului 20 si 30.
Iar in pdf cu explicatii al modului de lucru cu bilantul din modul declaratii nu spune nimic de aceasta situatie.
Va multumesc.

legis.cont
07 March 2015, 11:56
Buna ziua.
Nu stiti cand ar putea sa apara versiunea de declaratii cu Bilantul pe anul 2014?

Solomon Silvia
09 March 2015, 08:51
In momentul de fata se lucreaza la actualizarea versiunii.
Se va pune in timp util pentru depunerea acestuia. (Nu exista o data precisa la care va aparea noua versiune)

legis.cont
23 March 2015, 13:16
Bună ziua!

Nu reușesc să preiau date din bilantul ?ntocmit la 31.12.2013 - I-AM DAT CALEA SPRE FIȘIERUL XML DAR NU-L RECUNOAȘTE.
Fișierul xml l-am salvat din bilantul ?ntocmit cu programul ANAF.

petrisor
23 May 2015, 11:21
Nici eu nu reusesc sa generez bilant. Am urmat toti pasii de mai multe ori.
"class not registered", "eroare in functia MakeLegaturi", "eroare in functia CreateSectiune" samd

Pentru windows 7, aceste erori se rezolvă cu click dreapta pe executabilul declarații - Run as administrator.

alexadi
30 March 2016, 17:48
Stie cineva cand va aparea noul formular de bilant pentru decembrie 2015 in aplicatia declaratii?

Solomon Silvia
31 March 2016, 10:01
In momentul de fata de se fac actualizari pentru bilant. Va aparea in curand.

alexadi
18 July 2017, 14:45
Am si eu o intrebare, un termen pentru noul format de bilant semestrial stie cineva, sau sa ma apuc manual sa le fac ca nu se stie inca nimic?

Irina
18 July 2017, 15:06
Va apare versiune noua zilele urmatoare.

alexadi
08 August 2017, 18:38
Formularul a aparut dar iarasi este incomplet in preluare precedent si in documentatia atasatata.
1. precedentul la raportarea semestriala este format din iunie 2016 si decembrie 2016 la preluare nu exista decat un fisier, problema asta o are mentorul din 2010 de cand am inceput sa lucrez eu prima data cu el, intreb in fiecare an si nici un raspuns cum fac preluarea din 2 fisiere cand eu am un singur loc sa aleg pe unul singur.
2. documentia este incompleta caci nu are niste pasi fermi pentru a rezolva punctul 1, macar sa se specifice care este fisierul de import acceptat iunie sau decembrie si pe care il va genera programul sau oare el importa tot din fisierul precedent si trebuie sa introduc eu manual una din cele 2 variante? (problema asta o am cu 99% din programatori cu care am lucrat, NU vor sa inteleaga ca noi utilizatori nu stim cum a gandit el progamul si deci nu putem acea aceleasi proceduri daca ele nu sunt explicate, (cel mai bun exemplul aici mi l-a dat nepoata mea de 2.5 ani care la intrebarea langa cine dormi la gradinita a spus simplu "Langa sacul de haine" raspuns foarte corect pentru intrebarea expusa, la reformularea langa ce copil dormi a raspuns corect) poate asa or sa inteleaga si cei de la programare ca trebuie sa explice foarte corect anumite lucruri care NU SUNT EVIDENTE DECAT PENTRU EI pentru ei nu si pentru noi.
3. Aceleasi probleme ale conturilor bifunctionale (371,378, 4428 la ultimul e si mai placut ca are )

rdciprian
15 August 2017, 10:58
In general intocmesc bilantul in format pdf. Cel din mentor mi-ar fi util pentru verificare Insa se pare ca ori nu stiu sa folosesc modulul de bilant ori e o problema cu el. Spre exemplu, in F30 imi aduce soldurile din decembrie in loc de iunie. In plus aceeasi problema veche cu conturile bifunctionale si 609.
Succes.

rdciprian
21 January 2018, 19:12
eu sper ca anul acesta sa avem un program decent pentru generarea bilanțurilor. cu un manual decent. din punctul meu de vedere cel actual este complet inutil, eu și colegii am expus doar o parte din problemele majore. Și nu, nu suntem noi vinovați asa cum de 4 ani de cānd am deschis acest topic īncercați sa afirmați. Va repet, softuri no name, care nu au pretenții de leader de piață, au modul de bilanțuri, și culme chiar le iese.
am recomandat acest software ori de cāte ori am avut ocazia, chiar am stresat oamenii pana l-au cumpărat, fără vre-un cāștig material, īnsă dacă nici īn acest an nu avem un modul de bilanț decent, voi īncepe cu reclama negativa.
P.S. īntocmesc bilanțurile manual și asa voi face și pe viitor. Īnsă o cheițe de verificare ar fi foarte utila.

cristibelean
21 March 2018, 04:11
La bilantul pe 2017 cum putem modifica formulele? Contul 609 este folosit de doua ori la cheltuieli in formularul de bilant. Ar trebui corectata situatia.
427 si 428. Rezultatul este denaturat ....

Si, functioneaza preluarea soldurilor initiale din bilantul de anul precedent? La mine zice ca nu gaseste codul fiscal.

rdciprian
21 March 2018, 08:29
Mda... de cativa ani tot atrag atentia cu privire la situatia asta cu 609. Intr-un alt subtopic am cerut sa modifice programul astfel incat sa putem modifica noi. EU am renuntat de multa vreme sa mai generez bilantul din winmentor. Manual si gata.

legis.cont
23 March 2018, 22:40
Eu nu pot sa accesez bilantul din Declaratii
Primesc mesajul "the specified module could not be found" dupa care "eroare in functia CreateSectiune"

Irina
26 March 2018, 09:44
Daca ati importat fisierele pentru bilant, dati si o verificare de structuri din declaratii pentru actualizarea tablelor.