PDA

View Full Version : Modificare pret vanzare en-gros



Aldo
07 March 2014, 16:06
As vrea sa stiu daca la o receptie de marfa in gestiune en-gros, se poate modifica pretul de vanzare din nomenclator, direct din NIR. Astazi am avut o receptie de aproximativ 35 produse, din care cam la 30 produse s-a modificat pretul de achizitie. Am fost nevoit sa fac receptia, apoi sa modific preturile de vanzare din nomenclatorul de produse la articolele la care s-a modificat pretul de achizitie. Si, nu este singura data cand mi s-a intamplat asta. De exemplu, inca o coloana in tab-ul de facturi intrare, in care sa introduc pretul de vanzare (in cazul in care trebuie modificat), iar la salvarea receptiei, sa se actualizeze pretul din nomenclator. Sau, la introducerea unui articol sa apara o fereastra care sa-mi aduca pretul de vanzare actual din nomenclator, si in cazul in care trebuie modificat, sa introduc noua valoare. Sau, daca exista alta metoda, in afara de modificarea manuala a preturilor din nomenclator, direct din receptie.
Multumesc.

danyela
10 March 2014, 12:37
Pe receptie, dupa ce salvati, langa imprimanta in dreapta aveti un dreptunghi alb ca o foaie de hartie, daca dati clic pe el aveti optiunea Modific preturile articolelor de pe acest document. Daca mai exista in stoc articolul respectiv ,va face automat modificare de pret (numai daca vreau) si face modificarea automata a pretului de vanzare din nomenclator, dar trebuie lucrat cu atentie sa verificati daca aveti pret multiplu sau nu, daca e cu tva inclus sau nu, daca aveti mai multe gestiuni fiecare cu pretul ei...Facti niste probe si vedeti cum lucreaza.

Aldo
10 March 2014, 17:31
"Pentru a genera modificari NIR-ul trebuie sa contina: 1.Articole tip Marfa in Magazin sau 2.
Articole tip Marfa Depozit cu descriere de preturi multiple."
Eu am marfa in depozit, dar nu am lucrat cu preturi multiple. Nu stiu sa lucrez cu ele.
Am reusit. Trebuie la categorie de pret sa aleg majorare la ultimul pret de achizitie. Eu, in nomenclator articole, prteurile le am inclusiv TVA. Ca aceasta sa functioneze, la adaus a trebuit sa calculez procentul cu ajutorul caruia sa imi calculeze cu tot cu TVA (de ex. pentru adaus de 50%, trebuie sa pun la procent majorare 86%. Astfel, pret de achizitie+adaus+tva=pret de achizitie+86%). In schimb nu reusesc sa inteleg rotunjirea care trebuie sa o aleg pentru ca sa-mi rotunjeasca pretl final la leu intreg. Si, daca pun categorii de preturi, la facturare imi apare o fereastra ca sa aleg pretul produsului, chiar daca am un singur pret la acel produs. Nu vad sensul.