PDA

View Full Version : eroare salvare avize la facturi in asteptare



alexadi
25 February 2014, 21:42
Am si eu o problema dupa updateul la versiunea 737.00 care am sperat sa se rezolve la urmatoarele updateuri dar nici la 739.05 ultima veriune nu s-a rezolvat.
Am o factura de marfa din Italia pe 20.02.2014 prinsa prin facturi in asteptare, o salvez valoarea ei este 2236 euro (scadenta poate fi 2236 sau cazul meu 1118 e 50% in avans si 50% la 30 zile, in ambele variante am aceeasi eroare). Factura are in comercial o comanda de la furnizori. Cand soseste marfa ma duc in Intrari: Avize la facturi in asteptare, aleg furnizorul imi aleg factura care este in asteptare, aleg articolele pe facturi in asteptare de la furnizorul curent, aleg si articolele pe comenzi de la furnizorul curent, nesosite inca, dupa care trec data documentului nr document curs la data sosirii si cum apas salvare primesc urmatoarul mesaj:
" Master, Verifica rezolvare termene multiple !! Suma valorilor introduse difera de valoarea facturii !!!"
care mesaj pentru a scapa de el am singura varianta sa nu mai aleg si comanda, deci comanda sa imi ramana nelegata de factura si atunci pot salva factura.
A aparut o constanta sau o verificare suplimentara ca nu stiu de ce nu ma lasa sa salvez. Are cineva idee ce se intampla.
Multumesc anticipat pt ajutor.

alexadi
03 September 2014, 17:31
Stie cineva cum sa evit aceasta eroare ca inca nu a aparut o versiune in care sa pot sa leg comanda de avizul facturilor in asteptare care e ceva uzual in achizitia intracomunitara. Factura emisa in ultimele zile ale luni iar marfa vine in primele zile ale lunii urmatoare. In curnad se face 1 an 3-4 mailuri trimise la producator si nici un rezultat, adun comenzile si raman cu ele agatate in sistem. Incep sa ma intreb daca o sa fie functionala candva si cum o sa fac sa sterg acele comenzi din sistem.

Aldo
04 September 2014, 10:25
In fereastra de introducere a intrarii, in coltul din drepta jos, exista o sageata albastra indreptata in jos. Apasati pe ea, si se deschide o fereastra. In acea fereastra apasati pe minus, o inchideti, apoi puteti salva documentul. Asta e singura solutie. Problema survine la preluare oricarei comenzi catre furnizor.

alexadi
04 September 2014, 13:57
Revin cu clarificari:

1. Circuitul documentelor e asa:
-pe 15 august dau comanda care e acceptata la furnizor (comanda furnizori din comercial)
- pe 28 august furnizorul din italia deci achizitie intracomunitara imi face factura si marfa pleaca spre mine (facturi in asteptare din intrari) ca tr sa apara in decont si in 390 in luna august
- pe 3 septembrie fac receptia fizica a marfii (avize la facturi in asteptare)

Problemele si inregistrarea in mentor sunt asa:

2. initial (versiunile mai vechi de 739.08) problema era asa:
Daca in Modulul comercial am o comanda la furnizori in valuta(Comercial\Furnizori\Comenzi la furnizori), iar factura este inregistrara in intrari facturi in asteptatre (Mentor\Intari\...Facturi in asteptare), cand fac avizul la facturi in asteptare (Mentor\Intari\...Avize la facturi in asteptare) si aleg factura, si comanda nu pot salva acest aviz deoarece primesc eroarea: "verifica rezolvare termene multiple !! sunt pozitii ale caror termene este mai mic decat data facturii!!" termen pe care nu am cum sa-l verific in acest aviz pentru ca nu apara nicaieri in aviz, iar singura solutie pentru a putea salva avizul e ca sa renunt la a mai lega comanda de aviz.

3. Acum in ultima versiune cea de pe site 758.01 legatura dintre comanda si avizul la factura in asteptare nici nu mai exista, nu mai apare ca sa o aleg. Problema e ca imi ramane neinchisa comanda adica in Liste/comercial/comenzi/comenzi furnizori chiar daca am facut avizul la factura prin procedura de facturi in asteptare imi ramane la rest de asigurat si nu o pot trece la cantitate asigurata.

Problema e cum fac ca sa trec cantitatea din rest de asigurat in cantiate asigurata, ca se pare ca si comanda imi ramane in aer, deci nu se termina circuitul corect al documentelor. Are cineva ideei?

alexadi
18 September 2014, 09:18
O idee cum sa sterg comenziile de la furnizori, care au ramas fara obiect in momentul de fata in program, sunt comenzi si din ianuarie, mai, iunie 2014. Ca nu am cum sa le inchid automat ca fiind Achizitii intracomunitare cu factura intr-o luna si livrarea in alta nu le pot lega.

DragosE_WT
18 September 2014, 09:46
SERVICE - Inchidere - Comenzi scoase din evidenta - Comenzi la furnizori

De notat este ca actiunea are ca efect blocarea transmiterii in luna urmatoare a restului de facturat fata de luna in care efectuati aceasta operatiune. Altfel spus, de-abia luna urmatoare dispare comanda respectiva.