PDA

View Full Version : Operatiuni casa-banca si viceversa



Aldo
24 February 2014, 19:38
Daca fac o depunere din casa in banca, o operez ca si plata catre viramente interne in contul din banca. De ce mai trebuie sa fac acelasi lucru in banca, adica sa trec si acolo ca incasare din casa? De ce nu se face automat? Doar se specifica toate informatiile necesare cele de a doua operatiuni in prima.

alexadi
25 February 2014, 09:35
Ar fi super util aceasta operatiune, alaturi de multe altele, gen: sa putem plati datoriile la bugetele de stat legandule de centralizator, si asa am stii si ce luna se plateste, si daca e integral ca ar putea avea 2 coloane cat este totalul si cat platim efectiv gen cum e la facturi doar ca aduce toate taxele de la bugetul respectiv. Dar sansele sunt minime sa fie prea curand din urmatoarele motive, multele si desele modificari legislative care sunt primordiale fata de aceste modificari functionale la care adaugam ca inca nu sunt rezolvate bresele de securitate ale softului (sper ca la ultima versiune aparuta zilele acestea sa se revolve) vorbesc aici de utilizatori care nu au drept sa vada decat o singura firma insa in optiunea utilizatori activi ei vad toti utilizatori si toare firmele, pai e egal cu zero securitatea ca se poate afla ce firme sunt in baza prin acesta optiune, distribuitorul de unde am luat mentor o stie dar inca nu a aparut remedierea problemeie are in curnd 6 luni de la reclamare, si mai sunt multe altele. Am facut chiar si direct la iasi sesizarea pentru unele probleme de exemplu la initializare si import produse in nomenclator nu definii inca contul contabil al articolui, (cred ca in curnad o sa fac anul de la sesizare si inca nu sa rezolvat). Cele functionale le inteleg cele de securitate insa nu.

DragosE_WT
25 February 2014, 10:06
Daca fac o depunere din casa in banca, o operez ca si plata catre viramente interne in contul din banca. De ce mai trebuie sa fac acelasi lucru in banca, adica sa trec si acolo ca incasare din casa? De ce nu se face automat? Doar se specifica toate informatiile necesare cele de a doua operatiuni in prima.

Acum imi trec prin cap 2 motive pentru care nu este logica aceasta manevra:
1. extrasul de cont se genereaza (si, implicit, se introduce) mai tarziu; daca s-ar introduce automat aceste tranzactii si tu ai veni si ai adauga alt extras, n-ai mai avea cheie de control pe sumele (plati / incasari) tranzactionate in acel estras;
2. cele 2 operatii nu este deloc obligatoriu sa fie simultane, nici chiar in aceeasi zi; iei banii din casa, dar te duci la banca a doua zi (nu vorbesc de legalitatea actiunii aici); in tot acest interval, soldul bancii ti-ar putea fi prezentat incorect.

Aldo
26 February 2014, 20:44
Sa zicem ca motivele sunt cat de cat plauzibile. Dar, atunci se poate adauga o bifa in care sa spunem ca vrem sa se opereze si in banca. Programul este foarte complex. Cu cat este mai complex, cu atat dureaza mai mult sa faci toate operatiunile de care ai nevoie. In aceeasi masura in care creste in complexitate, eu zic ca trebuie lucrat si la capitolul usurinta in exploatare. Asa cum exista acel toolbar optional pentru comenzi rapide, sau acceleratorul de facturi.

alexadi
17 June 2014, 12:33
Sau de ce nu o constanta: Transferuri trezorerie automat: iar daca are Nu sa fie ca si pana acuma manual fiecare transfer iar daca are Da sa le faca automat (depun azi numerar 500 lei tot azi face si incasrea in contul in care am ales sa depun cei 500 lei )
Iar fiecare are libertatea de a alege varianta care i se pare cea mai convenabila pentru politica lui contabila.

Aldo
19 June 2014, 10:05
Da, si o constanta de genul celei propuse, ar fi buna.

alina loredana
07 July 2014, 15:04
Va rog frumos ma poate ajuta cineva? Cum se face amortizare din programul acesta la echipamente de protectie

medianet
08 September 2014, 10:59
Sustin si eu ideea cu transferul automat intre casa si conturi de banca sau intre banci. Am folosit multe programe pana sa il achizitionez pe acesta si toate aveau aceasta facilitate. Nu cred ca aceasta completare necesita costuri suplimentare enorme pentru firma.

alexadi
21 October 2014, 12:11
Oare va aparea aceasta facilitate, ca tare utila e mai ales cand ai multe ridicari de numerar pe card.
P.S. utila este si la o linie de credit cei care au lucrat cu BCR stiu ce spun cand ai 2 operatii in contul curent in fiecare zi si inca 2 operartii in contul de linie de credit, operatii care apar in fiecare zi calendaristica a lunii.
Rezolvarea poate fi o contanta de tipul: Transfer trezorerie automat: Da/Nu iar in operatie sa fie autoamat adusa bifa pe Da daca este da si Nu daca este Nu. iar la nivel de operatie posibilitatea de a fi modificata sa existe.