PDA

View Full Version : Numar total pozitii pe factura si numar pagini



Aldo
24 February 2014, 19:19
HG nr. 1071/2012:
"Norme*metodologice:
74.(1) ?n situația ?n care denumirea bunurilor livrate/serviciilor prestate
nu poate fi ?nscrisă pe o singură pagină, elementele prevăzute la art. 155 alin.
(19), cu excepția informațiilor prevăzute la art. 155 alin. (19) lit. h) ‐ j) şi l)‐p)
din Codul fiscal, se ?nscriu numai pe prima pagină a facturii. ?n această situație
este obligatorie ?nscrierea pe prima pagină a facturii a numărului de pagini pe
care le conține factura şi a numărului total de poziții cuprinse ?n factura
respectivă. Pe facturile emise şi achitate pe bază de bonuri fiscale emise
conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu
modificările ulterioare, nu este necesară menționarea bunurilor livrate sau a
serviciilor prestate, fiind suficientă mențiunea ?conform bon fiscal nr./data?."

Intrebarea este daca in Mentor este implementata aceste specificatii obliogatorii conform legii si, daca da, unde. Mentionez ca lucrezi de cativa ani cu Mentor, mi-am configurat singur listele pentru facturi, dar nu am gasit niciunde aceasta posibilitate. Si, sper sa nu-mi sugereze cineva sa le pun in observatii, pentru ca ar fi o improvizatie, si acolo se intampla sa trec eu diferite elemente care ma ajuta pe mine , si care nu as vrea sa apara pe factura.

DragosE_WT
25 February 2014, 09:58
- numarul de pagina, respectiv total pagini:
intrati in configurarea formei de printare, mergeti la antet si, cu click dreapta, se afiseaza meniul caracteristic: Firma, Lista, Text, Altele, Specific lista; informatia cu pagina curenta si numarul total de pagina o gasiti la Lista;

Aldo
26 February 2014, 20:34
OK. Multumesc. Am sa verific. Atunci, mai ramane problema cu numarul total de pozitii.