PDA

View Full Version : regularizare contaracte achizitie in leasing



alexadi
10 February 2014, 19:13
Am si eu o nelamurire trebuie setat cea special in constante sau in contractul de leasing ca nu reusesc ca comercial\furnizori\regularizare contracte achizitie in leasing sa import contractele sa le actualizez. Am facut toate setarile in confirgurari cele referitoare la achizitie, contractul este ok, dar la actualizare pun cursul, aleg data si cand apas pe import contracte pauza nici o miscare, apas pe adaugare selectiva aceeasi problema, pe baza de lucru versiunea este 730.00 am zis ca sa nu pierd timpul sa instalez pe pc de teste ultima versiune 737.17 aceeasi problema. Am eu probleme cu baza sau nu functioneaza acest meniu?
Merci pentru ajutor

Irina
12 February 2014, 13:17
Meniul functioneaza si daca ati facut toate setarile corect nu ar trebui sa intampinati probleme. O singura mentiune am de facut, regularizarile astea se fac pe 31 decembrie, deci nu as spune ca programul nu e sensibil la luna de lucru.

alexadi
12 February 2014, 14:15
Am atasat alaturat toate setarile, eu zic ca sunt facute ca in documentatie, insa nu exclud ca pot gresi. Incerc in luna octombrie, noimebrie sau decembrie si am acelasi rezultat nu reusesc sa imi import contractul la care vreau sa-i fac regularizare.
Multumesc pentru ajutor

alexadi
07 May 2014, 13:16
Nu stie nimeni ce are, am trimis si baza respectiva la distribuitor, care a spus ca asteptam noua versiune care sa remedieze problemele, insa nici un rezultat. E ciudat ca am in baza si alte firme la care merge aceasta este singura la care nu functioneaza meniul. O idee unde as putea sa ma uit ce sa incerc sa fac ca sa ii dau de cap. Daca adaug un alt contract nou in aceasta firma nu pot sa ii fac actualizarea. Ce as putea face ca totusi mai am 3 ani si jumatate si nu prea ma incanta ideea de a face in fiecare luna actualizarea manuala.

alexadi
12 September 2014, 16:55
Inca mai ma chinui cu problema, distribuitorul nu stie ce are, o idee ceva unde sa ma uit ce fisiere sa compar cu alta firma, ca in alte firme imi merge singurul lucru care este e versiunea cu care am inceput sa lucrez contractele de leasing acesta. Si deja am un avans pt un nou leasing si o sa fie si mai greu sa pot face actualizarea la leasing

adaniel
15 September 2014, 11:29
Importul nu are legatura cu inregisrarile contabile.
Sunt mai multe teste:
0.a CONTRACT_TipContract = 2
0.b CONTRACT_TipDoc = 10

1. Campul CONTRACT_Data <=data lunii de lucru si >= decat 01.CONTRACT_LunaFactura.CONTRACT_AnFactura, campuri tot din contract ce pot fi necompletate
2. Testul CONTRACT_Moneda contract = moneda selectata
3. Diferenta de curs dintre cel nou si cel din contract >0.0001

Liniile adaugate se bazeaza pe OBLIGF din luna curenta, trebuie sa existe linii cu campul Part = cod partener contract, Moneda = 0, TipTranz = 201, Doc='LEAS' si campul Rest din OBLIGF <>0. (ele apar in momentul in care ati facut deja factura pe contractul respectiv pe luna de lucru).

Un ultim test, ce probabil il trece e, dupa Cod CONTRACT:
-0.01 >= Suma(CONTR1_Cant*CONTR1_Pret) -
[Suma(CONTR3_Suma) pt (CONTR3_CodFactura>0 sau CONTR3_Data>AnInitial,LunaInitiala) si
(CONTR3_Data >= CONTR3_AnFactura,CONTR3_LunaFactura si Data <=AnLucru,LunaLucru)] >=0.01
SAU
-0.01 >= Suma(CONTR3_Dobanda) pt NOT [ (CONTR3_CodFactura>0 sau CONTR3_Data>AnInitial,LunaInitiala) si
(CONTR3_Data >= CONTR3_AnFactura,CONTR3_LunaFactura si Data <=AnLucru,LunaLucru)]
(adica practic Dobanda ramasa <>0) >=0.01

Asta e tot codul ca sa adaugi o linie in regularizare. Vezi unde se ?mpotmolește.

Nota: CONTRACT_TipContract inseamna campul TipContract din tabla Contract. idem pt restul.

alexadi
15 September 2014, 17:17
Multumesc mult pentru raspuns, cu ajutorul lui am reusit sa rezolv si aceasta problema.
In tabela OBLIGF in coloana Doc in loc de "LEAS" era scris : "LEAS.CTR LEASING" am editat campul si am lasat doar LEAS iar acuma merge.

Acest camp este compeltat automat ca daca am facut regularizarea in iulie, in august am avut aceeasi problema acest camp Doc din OBLIGF a avut acelasi nume LEAS.CTR LEASING. ca sa rezolv problema definitiv, sa nu tr in fiecare luna sa editez manual campul?

adaniel
17 September 2014, 12:40
Nu am gasit vreun motiv pt care in ObligF sa se scrie altceva dupa LEAS (doar daca este o incasare in avans la acest contrac si atunci aduce denumirea scrisa de mana?). De verificat si ObligPIV daca are asa ceva.

ObligF este preluat de pe o luna pe alta. Astfel, inainte de a inchide luna si crea o luna noua pe disc, daca in obligF se regaseste numai textul LEAS si nu LEAS.CTR LEASING, atunci si pe lunile urmatoare va aparea LEAS.

Ati corectat iulie, dar august era deja preluat cu numele vechi, probabil asa e si in septembrie daca l-ati creat. Daca pe august e doar LEAS, o refacere stocuri solduri pe septembrie ar trebui sa corecteze automat.

alexadi
18 September 2014, 08:55
Asa este, august era deschis si doar in el facusem modificarile, am modificat manual si in iulie. Mai in urma de iulie nu se mai intra ca deja e facut si bilantul.

Multumesc mult pentru explicatii, eu am crezut ca exista o un fisier de unde preia informatiile de genul acesta, insa pare mult mai logic preluarea din fisierul precedent.