PDA

View Full Version : Eroare baza de date



Think Black
09 February 2014, 16:05
Buna ziua!

Revin cu marea rugaminte de a ma ajuta in privinta unor erori. La deschiderea mentorului apare urmatorul mesaj
Exception EAcess violation in module Mentor.exe at 00E1CDFC
Acsess violation at adress 0121CDFC in module mentor.exe. Read of adress 0000013C.
sau
Exception EDBEngineError in module Mentor.exe at 000C19DA
Table does not exist

Am incercat si cu reindexare si cu DB repair si am sters si fisierele de blocaj, dar tot nu ma lasa sa aleg firma curenta, nici sa creez firma noua....cam pentru orice operatiune exista o eroare.

Cum as putea sa rezolv situatia?

Multumesc!

DragosE_WT
10 February 2014, 09:27
Verificati daca aveti DEP-ul activat (click dreapta MyComputer, Properties, Advanced System Settings, Settings (la Performance), Data Execution Prevention); daca este a 2-a bifa, bagati la excluderi si Mentor.exe pe care il apelati.

kcconsult
20 February 2014, 23:52
Buna, am rugamintea de a ma ajuta cu urmatoarea problema. In momentul in care am instalat ultima versiune 739.05 la una din firma in timpul verificarii structuri imi apare urmatorul mesaj "Nu pot modifica structura" 81MCASE.DB si urmatoarea eroare Application Error "Exception EDBEngineEror in module UPGRADE.DLL at 0081D52.
Bineinteles ca instalarea s-a oprit la verificare structuri, iar tot programul imi este dat peste cap.
Cum as putea rezolva situatia?
Multumesc

DragosE_WT
21 February 2014, 09:27
Poate fi o problema de drepturi pe folderul acelei firme. Incercati sa rulati instal.exe ca admiistrator. Daca tot nu merge, redenumiti acel folder cu denumirea prescurtata a firmei respective (asta ca sa treaca peste ea si sa continue cu restul, apoi modificati la loc, in denumirea originala) si apoi rulati Verificarea de structuri si actualizarea de constante direct din Mentor pe acea firma.

kcconsult
21 February 2014, 11:38
Multumesc, am rezolvat problema prin redenumire folder si apoi am rulat la firma respectiva verificare structuri si actualizare constante direct din mentor.
Dar se pare ca am o problema la programul declaratii nu le pot genera ( am instalat ultima versiune ), am incercat sa dau reprogramare cheie si direct din mentor si primesc mesajul "Nu ma pot conecta la serverul de mail" ( sunt conectata la internet si la ID cheie apare 0000 ). Mai precizez ca in programul mentor daca generez de exemplu lista de fluturasi salarii imi apare de la pagina 2 demo.
Multumesc din nou de ajutor

kcconsult
21 February 2014, 20:12
S-a rezolvat! Programul nu recunostea cheita, iar cei de la mentor au spus sa descarc din winmentor/tools/HASP4-driver-setup.zip si dupa instalare acestuia am reprogramat cheia.(se pare ca in ianuarie dupa plata programului declaratii a fost o eroare la reprogramare cheie).