PDA

View Full Version : declaratie somaj



ela_ioana
25 March 2009, 15:08
Buna ziua ! Am intampinat probleme in generarea declaratiei la somaj. Stiu ca sunt anumite setari de facut in configurari dar nu stiu unde. Pe langa asta nu imi calculeaza corect impozitul pe salarii, venitul impozabil fiind mai mare cu valoarea somajului aferent salariatului. Cum sa procedez? Va multumesc!

Daniela
25 March 2009, 15:34
La aceasta adresa ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2009/ gasiti documentatia necesara pentru configurarea contributiilor si indemnizatiilor pe anul 2009.

ela_ioana
25 March 2009, 15:55
Am rezolvat problema impozitului pe salarii. In schimb tot nu imi sa genereaza corect declaratia de somaj. Va multumesc!

bilion
26 March 2009, 08:23
Da niste detalii. Ce anume nu e corect in declaratia de somaj?

adi_ciobotaru
26 March 2009, 20:01
Presupun ca ai dat din nou click pe "generare" in declaratia de somaj, dupa ce ai configurat corect contributiile si indemnizatiile, si ai recalculat salariile, nu? ;) Sau, din graba, ai dat click direct pe export sau listare anexe... :)

in rest... niste detalii pls :)

ela_ioana
27 March 2009, 15:14
Dupa ce am configurat din nou contributiile, am dat generare, iar in momentul in care dau export imi da mesajul cum ca nu am completat denumire angajator

adi_ciobotaru
27 March 2009, 15:41
Ai uitat să spui, sau chiar ai dat generare după ce ai configurat contribuţiile? Căci eu ?ţi recomandasem să dai recalcul salarii ?nainte să dai generare... păi?

Dacă cumva ai dat, şi tot degeaba, mă cam depăşeşte... Daniela, ceva idei? :)

Eu aş sugera oprirea cu succes a programului, curăţare private şi mentlck, verificare structuri, reindexări, verificare coerenţă salarii, recalcul salarii, iar apoi ?ncercată din nou generarea declaraţiei... dacă nici aşa nu vrea... nu ştiu...

Poate ar mai avea efect şi ?ncercarea revenirii la configurările implicite pentru listele declaraţiei... din managerul de liste. Dar nu cred că de aici e problema... nu are influenţă...

Altcineva, ceva?

Daniela
27 March 2009, 16:01
Spune-ne te rog si ce versiune folosesti? S-ar putea sa trebuiasca sa folosesti alte configurari pentru contributii. Iti dau mai multe detalii cand aflu versiunea de Mentor.

daniel
02 April 2009, 13:41
Dupa ce am configurat din nou contributiile, am dat generare, iar in momentul in care dau export imi da mesajul cum ca nu am completat denumire angajator

Eroarea s-ar putea sa vina din completarea incompleta a datelor firmei (denumire, CUI, cod postal, judet, strada etc) din macheta de selectare a fiecarei firme, atunci cand "intri" pe firma...Dupa ce completezi toate datele (inclusiv pe tab-ul "Adresa" de unde se genereaza adresa completa) mai dai o data recalcul salarii si apoi Generare declaratie somaj. S-ar putea sa fie asta motivul pt care nu-ti merge.