PDA

View Full Version : Imobilizari necorporale



MARIA
04 February 2014, 13:43
Buna ziua
Am achizitionat un domeniu.ro, deci consider ca este o imobilizare necorporala cu amortizare 1 an..
Cum se inregistreaza in mentor? Ca mijloc fix?
Nu am reusit sa-i dau de capat .
Va multumesc anticipat.

Irina
04 February 2014, 15:04
Faceti o noua caracterizarea contabila cu cont reprezentativ 208. Ca sa o puteti rezolva ca mijloc fix trebuie sa completati la constanta "Sintetic mijloace fixe" si contul 208. Articolul va fi stoc, nu serviciu.

MARIA
04 February 2014, 15:54
Multumesc, eu l-am pus tip serviciu nu stoc.

cesca
01 June 2016, 14:28
Buna ziua,si eu am creat o caracterizare contabila cu cont reprezentativ 217.Vreau sa o rezolv ca mijloc fix,am completat "sintetic mijloace fixe" cu 217,dar la inchiderea lunii imi zice ca urm mijloc fix are caracterizare contabila nespecifica(vezi rezolvare constante Sintetic mij fix sau sintetic ob inv)Am verificat si totul pare in regula dar mesajul apare in continuare.

bbc
01 June 2016, 15:02
Buna ziua,si eu am creat o caracterizare contabila cu cont reprezentativ 217.Vreau sa o rezolv ca mijloc fix,am completat "sintetic mijloace fixe" cu 217,dar la inchiderea lunii imi zice ca urm mijloc fix are caracterizare contabila nespecifica(vezi rezolvare constante Sintetic mij fix sau sintetic ob inv)Am verificat si totul pare in regula dar mesajul apare in continuare.

Mergeti la Constante generale/Conturi sintetice identificare stoc si la constanta Sintetic mijloace fixe introduceti si contul 217.

cesca
01 June 2016, 15:05
Am facut pasul asta...

Irina
01 June 2016, 15:18
Daca e mijloc fix, pe 217 caracterizarea contabila trebuie sa aiba anumite caracteristici, sa fie IDS nu Fifo, sa contina diferente de pret... aici trebuie sa verificati

cesca
01 June 2016, 15:32
Am verificat si la diferente pret este bifat Da,e IDS...nu stiu ce sa mai verific...ca acelasi mesaj apare

alexadi
01 June 2016, 15:34
Daca mai sunt luni deschise, trebuie modificat in constante si trecut 217 ca si cont de sintetic mijloace fixe in toate luniile inainte de a inchide luna. Iti spun ca am patit si avand lunile de exemplu ianuarie februari si martie deschise, faceam modificarea in ianuarie si la inchiderea spre februarie imi spunea ca nu e mijloc fix si il stergea din stoc, am redeschis toate luniile am modificat inainte de inchidere toate lunile la constante si pe urma nu a fost problema.

bbc
01 June 2016, 15:37
Ati rezolvat mijlocul fix in Imobilizari/Rezolvare mijlox fix din stoc? Este imposibl sa nu mearga doar pe ce ati creat acum. Mentorul nu stie de contul 217 ci de un cod alocat acestui cont care poate fi orice cont contabil, prin faptul ca ati mentionat contul la Constante generale/Conturi sintetice identificare stoc.

cesca
01 June 2016, 15:43
Am rezolvat mijloacele fixe,si este ok totul ....mesajul imi apare doar la inchiderea lunii,daca rulez refacere solduri nu imi apare mesajul.

cesca
01 June 2016, 16:26
Multumesc,alexadi,asa a fost,am modificat in toate lunile ,am sters inregistrarile si le-am inregistrat cronologic si s-a rezolvat.Va multumesc mult pentru ajutor:)