PDA

View Full Version : Eroare Exception EDatabaseError (KStoc)



lucian_radu
30 January 2014, 17:05
Buna Ziua,

Va rugam sa ne acordati sprijin in urmatoarea problema:

Uneori la listarea unei facturi client apare eroarea din poza atasata

Exception EDatabaseError in module MENTOR.EXE at 000AA114.
KStoc: Cannot perform this operation on a closed dataset.

- factura se listeaza la imprimata
- dupa eroare, factura respectiva nu apare blocata, si nu apare bifa ca ar fi fost listata
- in momentul cand apare fereastra cu eroarea toti utilizatorii din mentor sunt blocati. Cand inchid eroarea utilizatorii pot lucra in continuare.
- dupa inchiderea erorii daca revin pe factura respectiva nu mai vad articolele continute
- trebuie sa ies din mentor si la reintrarea in mentor sunt vizibile articolele de pe factura dar factura nu este blocata si trebuie sa o listez din nou pentru a se bloca.

Multumesc.

contab
01 February 2014, 00:25
Eroarea pare sa indice o problema de memorie. Verificati setarile BDEAdmin la BLOCK SIZE - http://download.winmentor.ro/WinMentor/Tools/BDE/Setari%20BDEADMIN/Pentru%20XP%20si%20W2000_VERS_III/PARADOX.bmp

lucian_radu
04 March 2014, 13:35
Am setat la PARADOX BLOCK SIZE: 32768 si parca au mai disparut din erori.
Am mai setat SHAREDMEMLOCATION: 35635

Va rog sa-mi raspundeti daca sunt bune setarile din INIT (din poza atasata)
winmentorul este instalat client pe statii cu Windows 7 - 32bit - cu 3GB RAM
In paralel cu winmentor mai ruleaza si o alta aplicatie cu baze paradox (CPLUS)
Ambele aplicatii (winmentor si CPLUS) folosesc NETDIR\PDOXUSRS.NET

In DEP-ul activat am inclus: mentor.exe, cplus.exe , bdeadmin.exe

Am mai observat ca apar erori atunci cand se da o comanda in winmentor (de ex: adaugare factura) si pana deschide mentorul fereasta respectiva(5-8 secunde) accesez alta aplicatie deschisa(task).

Care ar fi valoarea optima pentru: MEMSIZE ?
Multumesc

DragosE_WT
04 March 2014, 13:43
Eu folosesc ca in poza atasata, cu Block Size la 16384.

adaniel
20 May 2014, 20:28
BlockSize-ul de 32k trebuie folosit doar in caz de table foarte mari,daca 16k nu sunt suficienti. Folosirea 32k e defectuoasa, borlandul nemaiapucand sa isi corecteze bugurile.

Sharedmemlocation e un ghici de la un windows la altul. Foarte multe sisteme cu W7 sau mai recent efectiv ignora setarea Local Share = True si nu permite simultan 2 aplicatii ce utilizeaza BDE-ul, nici macar DataBaseDesktop cu mentorul deschis.

Daca nu se rezolva in nici un fel, W7 ofera virtualizarea lui Windows XP, si la cei 3GB de RAM, ati putea rula ambele aplicatii in masina virtuala.

apostol delia
07 October 2016, 11:52
Buna ziua
Am o problema legata de o eroare aparuta in momentul in care am dorit sa introduc o factura in modulul Intrari.
Prima eroare aparuta este: Exception EAccessViolation in module MENTOR.EXE at 000C2AB6. Access violation at adress 004C2AB6 in module "Mentor.exe". Read of adress 00000000.
Dupa apasarea OK, imi apare a doua eroare: Corupt table/index header. File: D/Winmentor/Data/denumire firma/ NArt.DB
Aceasta eroare apare doar la o singura firma, la celelate firme nu mi-a aparut eroarea.

Multumesc

Irina
07 October 2016, 14:49
Luati legatura cu distribuitorul dvs. Dupa mesaj se pare ca aveti o problema cu tabla care tine nomenclatorul de articole.

apostol delia
07 October 2016, 15:15
Multumesc mult