PDA

View Full Version : Problema conectare mentor



sergiu46
20 January 2014, 10:27
am o problema cate o data cu ultimul user care se conecteaza. situatia este in felul urmator. am avut 5 licente pe un stick conectat la server si o licenta pe un stick conectat la calculatorul cu casa de marcat. cate o data se conectau toti 6 dar cate o data numai 5. apoi am mai cumparat 2 licente pe server deci 7 si a ramas si aia singura de pe casa de marcat iar acum se conecteaza doar 7 cate o data iar daca dau un restart la server merg 8 da problema este ca nu pot da restart oricand. ce as mai putea face?

DragosE_WT
20 January 2014, 10:43
Intr-adevar, se poate intampla ca vreo licenta sa ramana "agatata"; asta se poate verifica instaland programul HASP Monitor, care va citi Licence Manager-ul de pe server si starea de ocupare a cheitei.

Pentru a preintampina respectivele probleme, puteti seta din Mentor, Date, Service, Selectare tip protectie, Idle time-ul la o valoare mai mica (10, 15 minute?); astfel, daca n-a apucat sa se delogheze din Licence Manager, respectiva licenta va ajunge la timeout 0 si va putea fi refolosita mai repede.

Pentru de debloca licentele ocupate "abuziv", nu este nevoie de restart de server, ci doar restart de serviciu HASP Licence Manager sau HASP Loader.

sergiu46
20 January 2014, 11:04
Multumesc de sfaturi. O sa incerc.