PDA

View Full Version : Incasare POS



vera.gh
11 December 2013, 12:13
Buna ziua,

Va rog sa imi dati o solutie de operare la urmatoarea problema pe care o intampin. La un magazin cu evidenta global-valorica inregistrez vanzarile, de pe Z, prin Monetare. Problema mea este ca pe Z am o parte din suma incasata prin POS, suma intra in banca si o regasesc pe extras peste 2-3 zile si nu mi se pare corect sa inregistrez intreg venitul 531=707 si apoi sa transfer prin 581 in contul bancar suma aferenta incasarii prin POS, intrucat eu nu am avut banii fizic, deci nu au ce sa caute in 531.
Cum as putea face sa inregistrez venitul 512=707 si sa descarc marfa concomitent?
Multumesc.

MARIA
11 December 2013, 12:44
In mod normal, casa de marcat are posibilitatea de a scrie cat se incaseaza numerar si cat se incaseaza cu card, astfel numerarul va fi numerar iar incasarile cu cardul vor apare separat. In felul acesta se pot face si inregistrarile corecte.

vera.gh
11 December 2013, 13:06
In mod normal, casa de marcat are posibilitatea de a scrie cat se incaseaza numerar si cat se incaseaza cu card, astfel numerarul va fi numerar iar incasarile cu cardul vor apare separat. In felul acesta se pot face si inregistrarile corecte.
Da, e adevarat. Casa de marcat tipareste pe Z valoarea totala a vanzarilor, cat e cu numerar si cat e cu card. Ceea ce nu stiu este cum sa operez in program in asa fel incat inregistrarile sa fie corecte, adica pt partea incasata in numerar sa am 531=707 si descarcarea de gestiune aferenta si pentru partea incasata prin card sa am 512=707 si descarcarea de gestiune aferenta.

DragosE_WT
11 December 2013, 14:23
In lateralul butoanelor de Salvez/Modific este o sagetuta verde. In modul modificare, dati click pe ea si va va deschide fereastra de (alte) tipuri plati. Completati in dreptul card si alegeti pe coloana casa/banca o configurare contabila exista de casa/banca (Card?) care are cont reprezentativ 512.05. Apoi, cand primiti extrasul de cont de la banca, veti face direct incasare pe 512.05, pentru a se stinge.

vera.gh
11 December 2013, 15:13
In lateralul butoanelor de Salvez/Modific este o sagetuta verde. In modul modificare, dati click pe ea si va va deschide fereastra de (alte) tipuri plati. Completati in dreptul card si alegeti pe coloana casa/banca o configurare contabila exista de casa/banca (Card?) care are cont reprezentativ 512.05. Apoi, cand primiti extrasul de cont de la banca, veti face direct incasare pe 512.05, pentru a se stinge.
Multumesc foarte mult!