PDA

View Full Version : crestere copil



mariantorp
24 March 2009, 11:24
Am in luna asta o angajata care intra in crestere copil, de pe data de 24 martie. Ma poate ajuta cineva, sa imi explice cum ar trebui sa o pontez? Stiu ca de luna viitoare va trebui sa bifez de la conditii salarizare casuta de concediu crestere copil cu plata, dar pentru zilele astea din martie cum fac?

adi_ciobotaru
24 March 2009, 13:59
Le pontati invoite, adica concediu fara plata, litera I.
Si, cand faceti declaratia de somaj, va va apare o fereastra cu ziele care au fost pontate I pentru fiecare angajat, si veti avea posibilitatea sa spuneti acolo faptul ca reprezinta zile de intrerupere...
pe declaratia de cas NU COMPLETATI NIMIC LA ZILE CONCEDIU CRESTERE COPIL FARA PLATA, decat daca, pentru angajata respectiva, aceasta este a 4-a nastere...
Deci, contabilii din Romania, trebuie sa stie a cata oara naste fiecare dintre angajatele clientilor lor; mi se pare firesc, nu? :)

Am modificat postarea initiala, pentru a va atasa si fisierul de "documentatie", care il gasiti oricum pe site... dar, din pacate, nu il pot atasa, desi este mic, are doar 272 KB. Insa, dimensiunea maxim permisa a atasamentelor pdf este 19,5 KB; asta e...

Succes.

mariantorp
24 March 2009, 14:04
multumesc frumos pentru ajutor

cesca
18 May 2010, 15:42
Am o angajata care va intra in prenatal.Cum o pontez in Winmentor?

ada
19 May 2010, 12:23
Pontarea in Winmentor se face pe concediu medical tip M, iar rezolvarea se trece pe sarcina si lehuzie.

cesca
19 May 2010, 12:36
Si unde se face aceasta rezolvare?:confused:Va rog ajutati-ma,mai detaliat,daca se poate.

cesca
19 May 2010, 12:42
Va multumesc,am gasit

cesca
01 June 2010, 09:58
Ma ajutati va rog,angajata in maternitate,nu imi apare in statul de plata,contributia CAS.

cesca
01 June 2010, 10:27
Am gasit:),nu am setat un 423 la configurare personal.

ghiocel
09 September 2010, 09:30
Buna ziua am avut un angajat in concediu de crestere copil pana la 2 ani. Am bifat casuta cu concediu de crestere copil cu plata. Pana aici totul e ok.
Au trecut 2 ani a revenit angajatul si a trebuit sa il dau in somaj. M-am dus sa ii iau cartea de munca si cei de la ITM nu mi-au dat-o pentru ca pe staul de plata nu apare o coloana cu titlul "zile crestere copil" si cate zile au fost lucratoare in luna respectiva atate zile trebuie sa apara la acest angajat pe coloana zile crestere copil.
Am gasit in winmentor coloana dar pe coloana el imi apare cu 0 zile. A mai avut cineva problema asta? Ce trebuie facut?

ada
09 September 2010, 11:03
Doar o parere: nu vad de ce ar apare anjatul respectiv in lista likidare cu nr de zile lucratoare in luna din moment ce contractul lui de munca este suspendat conform art. 51 alin. (1) lit a) si pentru calculul indemnizatiei de somaj nu se ia in calcul aceasta perioada. Astfel, pentru persoanele care au avut raporturile de munca suspendate, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizata inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii.
Dar oricum asteptati si alte pareri.

ghiocel
09 September 2010, 11:30
Problema mea este ca pe coloana zile crestere copil apare 0 la angajatul care este in concediu de crestere copil pana la 2 ani.
Ce trebuie sa fac sa imi apara acolo ceva?
Somaj el primeste nu am pe partea asta nici o problema.

ada
09 September 2010, 15:02
Coloana aia poate fi scoasa fara probleme din lista likidare, din configurari. Eu personal cred ca s-au legat de statele dvs de plata pentru ca au vazut coloana goala, nu pentru ca ar trebui sa apara acolo. Si ca sa explic si de ce apare coloana in lista respectiva, se leaga probabil de vechiul mod de plata a acestor indemnizatii, cand indemnizatiile de crestere a copilului erau platite de catre angajator care trebuia apoi sa deconteze cu casa de pensii.

ghiocel
13 September 2010, 16:26
M-am dus din nou la ITM si am discutat cu doamna, dar din ale ei nu lasa. Ca sa inchida carnetul de munca a angajatului vrea sa vada pe statele de plata coloana "zile crestere copil", iar la angajatul in cauza sa apara numarul de zile pe care l-a petrecut acesta in concediu crestere copil.
Mi-a cerut sa fac state de plata rectificative pe toata perioada.
A mai avut cineva aceasta problema la cei aflati in concediu de crestere copil pana la 2 ani?
Poate cineva sa imi spuna cum se foloaseste coloana "aia". (zile crestere copil).
Insist pe problema asta pentru ca mai am inca 8 persoane in concediu crestere copil si nu vrea sa ma duc cu o multitudine de state rectifiicative.

Gabriel Mihalcea
02 October 2010, 12:07
Stimate domn !

Sunt in aceeasi situatie cu a dvs. (mai exact am fost). Eu am lasat statele de plata asa cum sunt in mentor si am convins-o pe d-na de la ITM. Alta doamna, alt ITM desigur ! Insistati ... daca nu se poate, incercati la seful doamnei respective ... daca nici asa nu reusiti nimic ... spor la state rectificative ... doar suntem in Romania.

In ce priveste pontajul zilelor in lunile de inceput si de sfarsit a concediului de crestere copil, eu am facut asa cum spune echipa mentor la instructiuni: In luna de inceput zilele de concediu pontate cu I, iar in luna de sfarsit la fel.

Succces !

ruzi
08 November 2011, 18:00
buna seara,

am avut o salariata in CIC pana in data de 14 octombrie, din 17 revenind la munca.
fiind in cursul lunii, nu reusesc sa-mi dau seama cum trebuie sa intocmesc pontajul. :(
de fapt, nu stiu daca trebuie sa scot bifa de la casuta de "concediu crestere copil cu plata" si pana in 14 s-o trec ca invoita? sau... nu stiu.

cum ati procedat?

multumesc anticipat.

ada
09 November 2011, 15:28
In mod sigur trebuie sa scoateti bifa de la crestere copil pentru a se "activa" angajata si a putea face pontaj pentru ea. In rest cu pontajul se procedeaza exact cum ati spus si dvs, se ponteaza invoit pana in data de 17 si apoi zile lucrate.

ruzi
12 November 2011, 14:08
In mod sigur trebuie sa scoateti bifa de la crestere copil pentru a se "activa" angajata si a putea face pontaj pentru ea. In rest cu pontajul se procedeaza exact cum ati spus si dvs, se ponteaza invoit pana in data de 17 si apoi zile lucrate.

Toate bune, insa ce fac cu D112? La revenire, data angajarii nu ar trebui sa fie data reluarii CIM?
Daca intocmesc pontajul conform celor mentionate mai sus, cand generez D112, data angajarii ramane data intrarii in vigoare a contractului de munca si nu data revenirii din CIC.

cu multurmiri, Ruzi