PDA

View Full Version : Restaurare: mesaj "nu poti rula aplicatia fara a selecta o luna curenta"



cristibelean
21 October 2013, 09:29
Am cautat in forum dar se pare ca nimeni nu s-a lovit de aceasta problema:

La initierea restaurarii unei firme apare mesajul "nu poti rula aplicatia fara a selecta o luna curenta" si ca nu gaseste ceva in directorul PRIVAT. (mentor.exe si restaurare.exe au aceeasi versiune, 725.16)

Stiu cum pot sa fac restaurarea si fara comanda "Restaurare" (dezarhivare si verificare structuri, etc), dar nu asta vreau sa fac permanent in viitor cand restaurez datele.

Stie cineva ce este de facut? Multumesc anticipat.

Irina
21 October 2013, 09:34
Probabil aveti un windows 7, si trebuie sa bagati aplicatia restaurare.exe in Data Execution Prevention. (click dreapta My computer/Properties/Advanced sistem settings/Settings de la Performance/Data execution prevention).

DragosE_WT
21 October 2013, 10:40
Stiu cum pot sa fac restaurarea si fara comanda "Restaurare" (dezarhivare si verificare structuri, etc)
Exact cum ati zis:
- dezarhivare manuala, eventual la aceeasi locatie, in folder cu denumirea numelui arhivei;
- verificare ca structura de directoare/fisiere sa fie buna (existenta fisiere generale - nomenclatoare - in folderul principal, existenta directoarele de luni etc.);
- redenumire folder in numele prescurtat al firmei restaurate;
- mutare in X:\WinMent\Data;
- intrare in WinMentor, firma respectiva, ok la mesajul aferent de index lipsa, verificare structuri prima bifa si a 3-a bifa.

Cum a spus si Irina, nu este normal comportamentul respectiv. Verificati setarile de securitate, drepturi, DEP etc.

cristibelean
23 October 2013, 01:23
Multumesc Irina, asta era problema...! Am aplicat procedura descrisa de tine si acum este totul in regula. Multumesc !