PDA

View Full Version : Import date din alte aplicatii .



Pagini : [1] 2

Radu Petrenci
18 March 2009, 14:10
Va rog sa ma ajutati sa import date dintr-o alta aplicatie , respectiv facturile , de tip serviciu ( prestari de servicii ) si incasarile din banca si prin casa .Concret , ce pasi trebuie sa urmez pentru a reusi . Multumesc.

adi_ciobotaru
19 March 2009, 00:13
Pas1: intelegerea "mecanismului": acea "alta aplicatie" trebuie sa va puna la dispozitie aceste documente (facturi si incasari); dvs importati aceste documente in Mentor; verificati daca totul s-a importat corect.

P2: le dati producatorilor aplicatiei respective modelul de fisiere text, in care ei trebuie sa va puna la dispozitie facturile si incasarile. Gasiti aceste modele pe site-ul producatorului, la adresa aceasta: ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20...e%20aplicatii/

P3: producatorii acelei aplicatii va pun la dispozitie (contra cost) un mic program prin a carui apelare se extrag datele necesare din baza de date a acelui program, si se pun in niste fisiere text.

P4: dvs importati fisierele text in Mentor, din sectiunea date, modulul mentor, meniul interne, import date din alte aplicatii, dupa care verificati daca "totul este ok". Recomand ca dupa import sa rulati refacere carnete documente, refacere stocuri/solduri si refacere completa jurnal.

Pasii 3 si 4 se repeta oridecateori avem nevoie.

Exista firme prin tara care au gata facute programe de genul celor descrise la pasul 3. Scrieti din ce program doriti sa importati datele, si poate va da cineva vreun astfel de program...

Succes.

Radu Petrenci
19 March 2009, 12:05
Multumesc pentru ajutor. Am urmat toti pasii de mai sus dar nu merge . La preluare imi da erori. Este posibil ca datele din aplicatia cealalta sa nu respecte formatul cerut. Intrebarea mea este urmatoarea : cum pot sa import in mentor partenerii ? dar articolele ? Din explicatiile de pe ftp nu am inteles cum .

DragosE_WT
19 March 2009, 13:03
Nu exista o procedura de import automat in mentor doar a vreunui nomenclator. Aceste nomenclatoare (parteneri, articole) se pot popula la importul unui fisier cu facturi clienti, de exemplu. Logica este in felul urmator: conform constantei de legatura (vezi constante generale -> import date din alte aplicatii -> cod de identificare pentru ...), se cauta prima data un partener/articol in nomenclatorul existent in mentor; daca nu se gaseste, se cauta in fisierul partner.txt sau articole.txt (obligatoriu aflat la aceeasi locatie cu fisierul importat) acel partener/articol negasit in mentor si se importa automat daca se gaseste; daca acest fisier aditional lipseste sau nu contine informatii despre partenerul/articolul cu probleme, abia atunci este returnat un mesaj de eroare, destul de explicit, de altfel, cod partener inexistent (sau ceva de genul).

Va recomand sa aveti mare atentie la alegerea constantei codului de legatura (acest cod trebuie sa fie unic, altfel tranzactiile putand fi inregistrate in mod eronat).

La importul de chitante sunt chiar mai multe "chichite" care trebuiesc verificate inainte de demararea procedurii de import:
- daca clientul specificat nu exista in mentor, va fi automat creat unul (se va rezolva acest lucru in viitorul apropiat prin aparitia unei constante); sfatul meu este ca, in fisierul de import chitante clienti, la denumire client sa completati fictiv un nume pe care sa-l gasiti repede, gen AAAA sau ZZZZ;
- fisierul de chitante nu trebuie sa contina mai multe achitari ale unor facturi cu acelasi numar (posibil in cazul in care aveti mai multe carnete de documente).

Bafta.

Radu Petrenci
19 March 2009, 14:02
Multumesc pt. sugestii . Problema pe care nu o inteleg este urmatoarea : am toate fisierele (parteneri , articole ) in acelasi director si totusi da eroare . Am introdus si numele directorului la configurari generale si nu merge . E ceva ce nu este bine explicat de catre cei de la mentor .

adi_ciobotaru
19 March 2009, 22:04
Sunteti, va rog, amabil, sa ne spuneti si ce "eroare" va da? eventual sa postati o poza a erorii? Si, daca nu cer prea mult, o arhiva cu fisierele txt pentru import, si o salvare a firmei in care doriti sa importati? Daca doriti...

adi_ciobotaru
20 March 2009, 11:00
Sau, daţi-mi datele de import, precum şi o salvare a firmei, să arunc o privire, dacă am nişte timp...

Radu Petrenci
20 March 2009, 14:20
Cred ca este o eroare legata de parteneri nu poate identifica partenerii . La ce adresa se e-mail pot sa va transmit datele ?

adi_ciobotaru
20 March 2009, 14:44
"adi@hce.ro", sau "mentor@hce.ro", sau, de fapt, aproape_orice_text@hce.ro, inclusiv "orice@hce.ro".

DragosE_WT
23 March 2009, 10:22
Fisierul trebuie sa se numeasca partner.txt. Pe versiuni mai vechi ale documentatiilor era trecut partener.txt.

Radu Petrenci
23 March 2009, 15:32
Super Observatia ! Facturile De Intrare Si De Iesire Au Fost Preluate . Nu Stiu De Ce Nu Imi Preia Incasarile .

DragosE_WT
24 March 2009, 10:15
Ce mesaj returneaza?

Radu Petrenci
24 March 2009, 11:29
Ca Nu Gaseste Factura Nr. .... .

DragosE_WT
24 March 2009, 11:43
Daca simulati manual o incasare, o gasiti pe-acea factura?
Folositi mai multe carnete de documente la facturi?

Radu Petrenci
24 March 2009, 12:18
Unele Facturi Exista , Altele Nu . Daca Nu Gaseste Nr. De Factura Nu Ar Trebui Sa Le Puna Pe 419 ? O Alta Problema Este Ca La Import Singurul Tip De Documente Ce Pot Sa Il Aleg Este Proces Verbal De Comp.

DragosE_WT
24 March 2009, 15:31
Nu va pune pe 419 daca nu gaseste factura. Nici daca valoarea chitantei depaseste valoarea facturii (restului de incasat din factura respectiva).

Sa va mai spun de ce probleme m-am mai ciocnit eu, poate este cazul:
- chitantele au completata zile anterioare datelor de emitere la facturi;
- in cazul in care aveti facturi provenind de pe carnete de documente separate, puteti specifica in fisierul de import chitante si seria facturierului; insa, daca in fisierul de import chitante exista (ca document de stins) 2 facturi care, desi provin de pe carnete diferite, au acelasi numar, mi se returneaza o eroare;
- mai specific o data: mare atentie la codul de legatura; verificati in WinMentor sa nu existe dubluri la aceste coduri; in mod normal, clientii este logic sa existe in nomenclator; dar, daca dintr-un motiv sau altul, procedura nu gaseste acel client in baza de date, va adauga automat unul avand codul si denumirea specificate la acea inregistrare si va returna, evident, mesajul ca nu gaseste facturi pe acel client.

adi_ciobotaru
27 March 2009, 12:51
Unele Facturi Exista , Altele Nu . Daca Nu Gaseste Nr. De Factura Nu Ar Trebui Sa Le Puna Pe 419 ? O Alta Problema Este Ca La Import Singurul Tip De Documente Ce Pot Sa Il Aleg Este Proces Verbal De Comp.

Domnul Radu,
In primul rand, aveti grija sa nu picati in vreunul din cazurile descrise de catre Dragos in postarea din 24 Martie... sunt observatii foarte bune...

In al doilea rand, va atasez 2 update-uri la documentatia disponibila in acest moment pe site:
In pdf-ul referitor la facturile emise, observati faptul ca se pot importa si facturi cu taxare inversa (stiu, nu ati ridicat aceasta problema; am ridicat-o eu, caci noi trebuie sa importam si facturi cu taxare inversa);
In pdf-ul referitor la incasari vedeti descris faptul ca se poate crea un fisier defaults.ini, in care sa specificati o marja de abatere (ei au numit-o eroare), care ar trebui sa va ajute sa incasati facturile cu "diferente"...
Am inteles ca nu se poate face sa mearga nimic "pe avans", pentru ca este foarte greu de realizat aceasta cerinta...

In al treilea rand, nu inteleg de ce ar exista diferente? Adica, daca am de incasat o factura de 100,45 lei, atunci programul din care doresc sa incasez ar trebui sa faca bine sa NU imi furnizeze un fisier txt cu o incasare de 100,5 lei, ci sa imi trimita un fisier txt in care sa am fie o incasare cu suma buna, fie 2 operatii de incasare: una de 100,45 lei, care sa reprezinte factura, iar alta cu tipul "alimentare credit sau diminuare credit"... sa inteleg ca exista diferente intre valoarea facturii de incasat din Mentor si din celalalt program? Pai pe foaia tiparita ce valoare are factura? :)

In al patrulea rand, mi-ai dati pe mail fisierele care doriti sa le importati... dar, sa stiti ca, daca nu imi dati si datele firmei in care doriti sa importati, nu prea pot sa va ajut, decat cu... datul cu parerea despre structura fisierelor... daca doriti, facei o salvare a firmei (numai luna curenta, in care doriti sa imporatati, nu o salvare completa) si dati-mi-o pe mail...

In ultimul rand (dar in cel mai important rand), rog administratorii site-ului sa creasca dimensiunea maxima a fisierelor pdf care se pot atasa la postari, pana la 5MB, iar a fisierelor arhive, deasemenea... Acuala limita la pdf-uri este excesiv de mica... Multumim.

cvmircea
19 February 2013, 23:08
Incerc sa import facturi de intrare dintr-o alta aplicatie dar nu reusesc . Eroarea din Winmentor este "Master. fisierul C:\WinMent\test import\facturi.txt nu pare a fi un fisier care sa contina FACTURI INTRARE ". Testele le fac pe o varianta demo a winmentor. Am atasat fisierele pe care vreau sa le import. Va rog sa imi spuneti daca este corecta structura lor.

DragosE_WT
20 February 2013, 11:22
In facturi.txt sunt niste space-uri bagate la final de rand; dupa ce le-am scos, am trecut de eroarea respectiva.

cvmircea
20 February 2013, 23:24
Aveti dreptate, dupa ce am scos spatiile am reusit sa import factura. Multumec pentru ajutor.

mariusovi
03 April 2013, 21:22
AM reusit sa configurez un fisier de incasari in format text, importa incasarile cu conditia sa fie pentru facturi din luna precedenta.
Pentru facturile din luna curenta returneaza mesajul
"Incasarea depaseste restu de incasat"

Puteti sa-mi spuneti unde gresesc?

mariusovi
03 April 2013, 21:45
AM reusit sa configurez un fisier de incasari in format text, importa incasarile cu conditia sa fie pentru facturi din luna precedenta.
Pentru facturile din luna curenta returneaza mesajul
"Incasarea depaseste restu de incasat"

Puteti sa-mi spuneti unde gresesc?

Am reusit, i-am dat o refacere carnete documente, refacere stocuri/solduri.
Dar mai am o intrebare cum pun in fisierul incasari text, rubrica "observatii" din Factura de iesire?

alexadi
02 September 2013, 18:44
Am si eu o intrebare, legata tot de importul de facturi numai ca e vorba de cele de tip stoc, ca cele tip serviciu m-am descurcat deja fara probleme majore.
La cele de tip stoc am urmatoarea problema, preiau acuma un client si imi poate da in excel direct din site-ul lui facturile de iesire, articolele din facturi sunt tip stocabil, am reusit fara problema sa le import cu o singura exceptie, si anume urmatorul articol la care am acelsi cod extern si la care difera atributul culoare: pix culoare rosie 10 bucati, pix culoare galbenta 5 bucati. In stoc l-am definit cu atribute, dar in fisierul de stoc nu reusesc sa gasesc la documentatie cum anume sa trec acest atribut ca sa mi-l preia corect in stoc, aceeasi problema o am si la intrare nu apare pe nicaieri aceste atribute. Pot sa le folosesc sa sa ma las pagubas si sa trec in codul produsului culoarea produsului?
Documentatia la facturi iesire este cea de pe site si anume: http://www.winmentor.ro/download.php?section=winmentor
la cea de intrari: http://www.winmentor.ro/download.php?section=winmentor si: http://www.winmentor.ro/download.php?section=winmentor

alexadi
17 October 2013, 20:15
Intre timp am aflat, nu exista definit ca si camp de cont serviciu/caracterizare contabila la import asa ca pana la aparitia lui, ca de altfel si alte campuri care ar fi utile, ramane ca sa facem importul sa ne da eroare dupa care sa nu mai continuma in acel moment importul, articolele fiind insa preluate, ne apucam si modificam articolele, iar in final dupa modificare putem face importul fara nici o eroare.

Stie cineva cum sa fac import la initializare solduri parteneri la preluarea unei firme: vorbesc nu de 1-2 facturi pentru o firma cu tva la incasare ci de cateva sute de facturi, care trebuiesc preluate individual ("multumim" mult guvernului pt asta,ca altfel mergea pe sold), in afara de a prelua manual?

alina loredana
28 May 2014, 13:45
Va rog am o problema la formatul chitantelor.
Daca am incasat contravaloarea la mai multe facturi scrisul se suprapune cu datele de mai jos.

cristibelean
11 June 2014, 16:23
Vreau sa import din alt soft intrarile de materiale si marfuri, articolele sunt si cu 24 % si cu 9% TVA .. Unele sunt pe aceeasi factura, chiar ...(gen Metro)

In materialele puse la dispozitie pe ftp2.winmentor.ro nu am gasit referiri la acest tip de import (nu se face referire la cota de TVA a articolului cum este exemplificat la importul de facturi de iesire).

Cum se defineste atunci structura in nomenclatorul de produse astfel incat la un produs nou sa se importe si cota de TVA aferenta?

Multumesc anticipat!

DragosE_WT
11 June 2014, 17:19
La nivel de articole.txt:

ProcTVA=9

alexadi
03 September 2014, 10:33
Am si eu o eroare in noua versiune 753.09 cand incerc sa import facturile de la furnizori, am acelasi fisier ca si luna trecuta cand totul functiona, am verificat si in documentatia pentru import din alte aplicati si nu este nimic schimbat stie cineva ce se intampla:
eroarea este:
Exception EBDEngineError in module Mentor.exe at 000BAE16.
Index does not exist.
Index: Simbol.

Eroare apare in meniul interne/Preluare Facturi Intrare din alte aplicatii cand apas pe Start import imi apare eroarea de mai sus.
Multumesc pentru ajutor.

DragosE_WT
03 September 2014, 10:51
S-ar putea sa aiba legatura cu modificarea de versiune din log:


IMPORT DATE DIN ALTE APLICATII - Corectata identificarea tipului contabil a partenerului prin "Simbol".

alexadi
03 September 2014, 11:01
O sa fac in seara asta trecerea la noua versiune 758.01 ca daca face referirea inseamna ca e posibil ca sa se fi rezolvat eroarea. Revin daca mai sunt probleme.

Solomon Silvia
03 September 2014, 13:10
In ultima versiune existenta pe site 758.01 problema s-a rezolvat.

SilviuF
09 December 2014, 16:03
Salut,

Ma poate ajuta cineva va rog frumos cu fisierul pdf cu structura de import pentru "Modificari de pret"? Am cautat in folderul WinMentor, pe ftp.winmentor, in modulul Help, nu am gasit nimic. In meniul Interne\Import date din alte aplicatii exista optiunea "Modificari de pret" dar instructiuni despre cum ar trebui sa arate structura fisierului de import txt nu am gasit niciunde. Teoretic, ar trebui sa am un antet, niste campuri pentru identificare articol, pret, bucata, valoare noua etc. dar de asemenea eu cred ca ar trebui sa identific foarte clar articolele deja existente in stoc pentru care trebuie sa modific pretul, pentru a le putea selecta din stoc. Se pune astfel problema selectarii acelui articol din stoc: FIFO sau IDS.

De asemenea, mai am o intrebare. Pentru aceste fisiere in general cu structuri de import utilizam denumiri/etichete de campuri care fac legatura cu campurile din programul/baza de date WinMentor. Daca am campuri suplimentare de adaugat, cum pot sa aflu numele campului respectiv pe care eu vreau sa il introduc si sa il folosesc in fisierul de import txt? Singura explicatie in fisierele pdf cu structuri de import este ca acele campuri trebuie sa existe in WinMentor. Foarte frumos, dar explicatia este incompleta: cum pot sa aflu sau sa verific daca acele campuri exista sau nu in WinMentor? Sau cum pot sa aflu numele campurilor suplimentare pe care vreau sa le utilizez. Exista vre-o lista pe undeva? Pot sa extrag numele unic al campului din vre-o fereastra din program? Nume campuri gen "ContServiciu" sunt mai intuitive, pentru ca acest nume apare deasupra campului din fereastra Nomenclator\articol, si ii tai doar spatiul, dar altele nu sunt atat de evidente.

Multumesc.

Solomon Silvia
10 December 2014, 10:35
Documentatia pentru Modificari de pret o gasiti accesand urmatorul link:
ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/08_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/Modificare%20pret.pdf

SilviuF
10 December 2014, 12:24
Multumesc, cred ca am omis eu cand m-am uitat in acel folder. :D

Atunci mai ramane ultima mea intrebare: unde pot sa verific in WinMentor existenta campurilor/etichetelor care se folosesc in structura de import (in cazul in care am nevoie de campuri suplimentare care nu apar in fisierele help pdf)?

Multumesc.

alexadi
10 December 2014, 13:44
Acel raport nu exista inca in program sau in documentatie, eu unul il astept sa apara (ca ar fi bun si la configurari de listari), prin incarcari le poti descoperii numele, insa problema este ca nu se pot adauga de catre noi in structura fisierului de import pt ca programul nu stie ce sa faca cu ele.
Mai exact fraza din documentatie spune:"Se pot adauga campuri noi in aceasta structura daca solicitati acest lucru in masura in care
exista campurile respective in WinMentor" dar trebuie sa fie adaugate de cei de la programare winmentor in procedura de import ca altfel programul nu stie ce sa faca cu ele.
Pe import sunt inca ramase in urma procedurile fata de dezvoltarea a aplicatiei lucru care banuiesc ca e si din cauza multelor modificari legislative care apar si care sunt primordiale.

Solomon Silvia
10 December 2014, 14:31
SilviuF nu este foarte clar ce raport doriti dumneavoastra. (ar trebui sa explicati ce intelegeti prin valori/etichete)

Dar din ceea ce s-a inteles, care nu stiu daca este la subiect, anumite informatii cu privire la denumire, cod intern, cod extern pe care le folositi in indentificarea articolelor la import le puteti verifica in nomenclatorul de articole (in Liste - Mentor - Stocuri)

SilviuF
10 December 2014, 14:36
SilviuF nu este foarte clar ce raport doriti dumneavoastra. (ar trebui sa explicati ce intelegeti prin valori/etichete)

Dar din ceea ce s-a inteles, care nu stiu daca este la subiect, anumite informatii cu privire la denumire, cod intern, cod extern pe care le folositi in indentificarea articolelor la import le puteti verifica in nomenclatorul de articole (in Liste - Mentor - Stocuri)

De exemplu, in structura Articole Noi am campurile: Denumire, Serviciu (Da/Nu), si ContServiciu. Dar, de exemplu, daca vreau sa adaug si Gestiune, TVA (5% sau 24%), Atribut 1, Atribut 2, Cantaribil (da/nu), cum pot sa aflu in acest caz cum se numesc aceste campuri de introdus in structura, ca sa pot sa le adaug in txt? De multe ori eticheta din nomenclator nu coincide cu numele campului din structura.

Asta e un exemplu, pot sa am si alte detalii pentru acel tip de import pe care as vrea sa le adaug in structura. Eu ma gandeam ca pot undeva in WinMentor sa vizualizez o lista cu toate campurile posibil de introdus; sau macar sa obtin manual numele pentru un camp dintr-o fereastra din program (de ex, dar nu merge, sa dau click dreapta pe un camp din fereastra Adauga articol din Nomenclator).

Solomon Silvia
10 December 2014, 17:06
In general, toate campurile care se pot importa exista in documentatie. In cazul in care doriti alte detalii ar trebui sa discutati cu distribuitorul (in cazul in care ati achizitionat prin intermediul lui) sau cu producatorul, pentru a trimite o solicitare de introducere a noilor valori (astfel de modificari sunt contracost).

SilviuF
10 December 2014, 17:39
Am inteles. Problema e ca aceasta facilitate nu ar trebui sa fie contra cost. Adica, modulul de import este creat, acele campuri doar ajuta la interogarea bazei de date si scrierea modificarilor dorite, asa cum campurile/casutele din fereastra Adauga articol din Nomenclator fac legatura cu baza de date. Nu mi se pare logic faptul ca unele campuri functioneaza/pot fi accesate/modificate si altele nu. In fine, nu mi se pare o problema asa mare, cel putin am un punct de plecare, restul modificarilor pot sa le fac prin Conversie Valori.

Solomon Silvia
11 December 2014, 10:34
Functionalitatea "Import din alte aplicatii" nu are rolul de interogare a bazei de date, ci de adaugare a articolelor, partenerilor sau documentelor. Totodata, importul nu are rolul de a modifica inregistrarile existente in program (articole, parteneri, documente).

alexadi
11 December 2014, 13:26
Pai tocmai asta spunea si Silviu ca functionalitatea aceasta nu exista in momentul de fata se creeaza doar denumirea articolului si daca este stocabil sau nu iar daca e serviciu si contul contabil atat.
Daca importi ca mine intre 100 si 500 de articole lunar nu e prea placut sa tr sa le selectezi in conversie valori si sa adaugi ce gestiune au (impartitile in 3 gestiuni), ce cota de tva au 24 sau 9, si ce tip este marfa, alte materiale, materii prime. Nu suna prea placut nu, e cu asta ma confrunt si eu de 1 an si ceva.
Am si mail de aproape 1 an parca catre colegi de la dezvoltari in care au spus ca asa este si ca se va rezolva inca le asteptam.

PS: ar tr sa aduca minim si gestiunea, si tipul contabil la stoc (371, 3028, 303, etc), cota de tva, adica elementele minimale fara de care nu poate functiona programul,
La parteneri in varianta 725.16 imi aducea si data de adaugare a partenerului care era cea din data de import a datelor acuma nu mai aduce, la articole in 725.16 aducea si tipul de pret unic, acuma nu.

alexadi
27 January 2015, 10:09
Am si eu nevoie sa import in registrul de banca plata catre bugetele de stat 431.01, 431.02, etc am tot cautat insa in documentatie nu gasesc o plata direct cheltuieli sa inteleg ca nu exista? Ma intereseaza o plata prin procedura:"Datorii, taxe, impozite..." si nu prin "*Direct pe cheltuieli(TVA)" ca nu vreau sa imi aduca platile la bugetele de stat in jurnalul de tva ca nu are nici un rost. La clienti am gasit ceva de incasare direct e venituri insa mi le aduce si in jurnalul de tva semn ca le aduce prin procedura "*Direct pe venituri(TVA)" nu prin "Imprumuturi, subventii...", am incercat sa o modific astfel incat sa reusesc import de palti insa nu am reustit.

PS. Si mai am o intrebare cum as putea face ca din modulul Liste/salarii/salarii/Contributii sinteza in loc de denuirea contributie ex:CAS angajat sa configurez sa export 431.02 o idee cum sa calculez o colana si sa faca asta, sau nu am cum sa fac asta in Winmentor direct ca ma bate gandul sa imi import platile la bugete ca deja ma asasineaza toate colegele ca deja toata lumea la mine plange de aceste plati in fiecare luna.

DragosE_WT
27 January 2015, 11:28
Reprezinta=DATORII TAXE

iulia constantin
07 August 2015, 11:07
Buna ziua,
importa cineva in winmentor facturi emise cu programul de facturare "Facturis"
care ar fi calea sa reusesc si eu asa ceva ?
Multumesc mult !

alexadi
27 November 2015, 16:28
A reusit cineva sa importe o marire de stoc operata ca eu nu reusesc. Am urmatorii pasi si nu reusesc:
-Am setat la produs sa fie identificat dupa cod extern (nu se poate dupa denumire)
-am produsul creeat in nomenclator cu codul extern;
-am o intrare in 01.11.2015 la acest produs
-incerc sa import o marire in 30.11.2015
Rezultatul este ca imi creeaza marirea, imi aduce valorile dar documentul este neoperat adica tr sa intru in fiecare pozitie si sa adaug eu manula in stoc produsul. Folosesc procedura din interne/import date din alte aplicati/mariri de stoc
Am atasat alaturat fisierul cu care ma chinui pt test.

PS: miar fi de mare ajutor sa reusesc sa imi faca si operarea ca altfel e ca si cum as importa prin bcs
PS2: am si cont la gestiunea implicita (marfuri depozit tipul contabil implicit) si cont de marire de stoc la marfuri depozit, cum nu am putut aduga si poza cu rezultatul am scris postul urmator

alexadi
27 November 2015, 16:49
Nu mai pot edita postul de mai sus asa ca scriu aici rezultatul importului este cel din poza alaturata, e ciudat ca prima pozitie de 829 bucati o imparte in 2 pozitii pe prima pozitie pune 1 bucata si pe a 2 pozitie pune 828 bucati si documentul este neoperat cu toate ca in fisierul de import (se poate vedea si in imagine ca am ales sa am si dupa care fac import deschis sa apara informatiile in imagine). Multumesc pentru ajutor

DragosE_WT
02 December 2015, 10:35
Am testat si eu si problema pare a fi urmatoarea:

Cred ca se comporta ca la importul de diminuari de stoc (ma rog, la preluarea automata din stoc, probabil este copiat codul si neadaptat), identifica linia/liniile de stoc, dar le incarca cu maximul aflat in stoc la momentul respectiv (lucru ilogic); daca cantitatea din fisier depaseste ce gaseste el in stoc, diferenta o baga pe linie noua (cazul dvs cu 828, probabil 1 buc era deja in stoc) si nu mai opereaza.

alexadi
02 December 2015, 11:19
Codul este generat de mine din excel si respecta la virgula procedura de aici ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/08_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/Marire%20de%20stoc.pdf
De aceea am intrebat daca a reusit cineva ca e ciudat sa nu mearga respectand intocmai procedura doar daca nu cumva este ori eroare in pdf cu instructiunile ori in executabilul winmentor.

PS: Asa este am in intrari in test un singur produs intrat in stoc. Am generat asa:
1. Produsul Adeziv codul intern 1 (am incercat si cu 111 aceeasi eroare), tip cotabil: Marfuri in depozit, Gestiune: depozit central simbol DC
2. Gestiunea depozit central simbol: DC. cont implicit: Marfuri in depozit
3. Caracterizare Marfuri in depozit: mariri de stoc: 473.06,
4. pe data de 01.11.2015 am o intrare de produsul adeziv cu codul intern 1 in cantitatea 1 la pretul 1 (folosim doar pentru test asa ca nu conteaza cantitatea)
5. pe data de 30.11.2015 import fisierul de mariri de stoc de mai sus si care generaza problema.

DragosE_WT
02 December 2015, 11:32
Daca nu se rezolva treaba asta din Mentor (sau daca e nevoie urgent): creati o factura de intrare cu aceleasi articole, aceleasi preturi, gestiune, tip contabil (cum va e mai usor, fie Import date din alte aplicatii, fie BCS) si puneti cantitate mare, ca sa acopere pe cele din marire. O operati, o salvati, apoi importati marirea. La sfarsit stergeti factura initiala.

Atentie: (unele) cantitati(le) se vor/pot duce pe acele linii de stoc legate de factura initiala, factura care nu mai exista; nu este o problema in lucrul normal cu Mentorul, dar in Stocuri va aparea cu o provenienta gresita.

alexadi
02 December 2015, 11:49
Mersi mult e o solutie, care rezolva problema, nu e problema ca imi trece un furnizor ca fac o schimbare din gestiune de tip valoric in gestiune cantitativa si nu ma deranjeaza. Conteaza ca am resuit sa rezolv problema.
PS: Asa am rezolvat si problema cu legarea furnizorilor si a documentului intial de intrare:). Lucru care in marirea de stoc nu aduce asa ceva.

mariusovi
06 December 2015, 11:25
As vrea sa stiu de ce nu gaseste factura la importul de incasari, mesaj de eroare "Incasare fact. inexistenta"

Va multumesc,

DragosE_WT
07 December 2015, 09:23
Pe respectivul cod de client nu gaseste acea factura in sold (serie?); simulati-o manual din Trezorerie.

alexadi
23 December 2015, 17:10
Am cateva sute de produse de importat din alta aplicatie (import lunar intre 10 si 300 produse noi) si ma lovesc de problema ca in momentul in care creez unele noi nu am posibilitatea de a le specifica in fisierul Articole.txt unitatea de masura, pana acuma am avut noroc si au fost doar bucati acuma sunt si litri si perechi si seturi si bucati, cum pot sa le atasez unitatea de masura in fisierul de articole stie cineva?
La intializare stiu ca se poate dar la import din alte aplicatii nu am reusit.

PS: import facturile prin interne/import date din alte aplicatii/ facturi intrare

Solomon Silvia
28 December 2015, 11:22
Unitatea de masura a articolului va fi preluata din factura importata.
Exemplu atasat (um implicita va fi cutii).

DragosE_WT
04 January 2016, 10:39
Introdu in structura articole.txt:

UM=Lei (sau, ma rog, alta UM)

alexadi
02 February 2016, 16:39
Am incercat ca sa preiau si tipul pretului unitar sau multiplu si am trecut in structura articole.txt astfel TipPret=U (adica pret unic) dar nu merge, trebuie sa definesc altfel parametrul?

PS: la unitatea de masura preia singur automat din structura articolului din factura chiar daca in fisierul articole.txt nu apare unitatea de masura.

PS2: Intreb pt ca initializez o firma si am cam 7000 articole si nu e placut sa intru la fiecare sa adaug tipul de pret unic (U)

DragosE_WT
03 February 2016, 09:46
No, aici nu cred ca exista treaba asta. Dupa ce se importa articolele, mergeti in Service > Conversie > Modificare valori si modificati-i tipul in multiplu, adaugandu-i si categoriile; apoi preturile le puteti importa cu utilitarul ImpPretNArt direct din Excel.

alexadi
03 February 2016, 13:58
Multumesc pt ajutor, e si asta o varianta destul de interesanta.
Mai am o intebare am de initializat o firma la care are in avize de la furnizori (deci facturi nesosite de la furnizori) cam 400 de articole in mai multe avize am o sanse sa le import prin bcs sau o alta varianta in initializare solduri parteneri?

DragosE_WT
04 February 2016, 10:16
Direct pe initializare, nu. Dar puteti crea o firma cu o luna mai devreme, le importati ca documente normale, deschideti luna urmatoare si apoi rupeti firma cu luna curenta.

alexadi
04 February 2016, 14:15
Mersi pt sugestie, recunosc ca nu m-am gandit la ea. o sa incerc sa fac asa, sper sa reusesc

alexadi
17 August 2016, 16:08
Am facut si eu actualizarea la ultima versiune 826.10 si dupa asta la import din alte aplicatii la facturile de intrare la particularitati tva: nu imi aduce nimic ca si cum nu ar exista cu toate ca am modificat in structura de import si am in cadrul fisierului de import si acest parametru asa cum este definit el in documentatia aferenta kitului de instalare "TipTVA=0" pentru ca este nedefinit adica am zero. Ce pot face ca sa imi aduca nedefinit. Am atasat alaturat imaginea cum arata la import,
Factura la import are urmataoare structura:
[InfoPachet]
AnLucru=2016
LunaLucru=07
Tipdocument=FACTURA INTRARE
TotalFacturi=1

[Factura_1]
NrDoc=36090
Data=04.07.2016
NrNir=
CodFurnizor=RO17700971
AutoFactura=N
FacturaSimplificata=N
TipTVA=0
TVAINCASARE=N
TaxareInversa=N
Scadenta=04.07.2016
Majorari=
TotalArticole=1
Discount=
[Items_1]
Item_1=A00001;Buc;1;2692.8;DS1;;;
Item_1_TVA=538.56
255

Irina
17 August 2016, 16:15
Incercati cu 1, tot valoare pentru nedefinit este.

alexadi
17 August 2016, 16:23
Multumesc pentru raspuns asa este la intrari merge cu 1 iar la iesiri cu 0, am vazut ca asta in fisierul de iesiri si am testat ma pregateam sa scriu ca e valabil si 1 pt cine mai are nevoie.

alexadi
19 August 2016, 15:18
Mai am o situatie ciudata pe care nu stiu cum sa o rezolv am la creeare parteneri prin import niste localitati care au aceeasi denumire si acelasi judet. Un exemplu este localitatea Cascioarele din judetul Giurgiu (GR) pt ca una este in localitatea Gaiseni si alta in Ulmi (pt asta multumim aparatului centralizat al romaniei care nu poate face ca o localitate sa fie unica intr-un judet:cool:) sau izvoarele in judetul Alba (AB) cu trei localitati distincte. Am o sansa sa fac importul automat sau ramane doar sa modific ulterior in program.

alexadi
30 August 2016, 12:42
Stie cineva cum pot face sa export nota contabila de salarii dintr-o firma si sa o import in winmentor in mentor/contabile /note contabile diverse? Am niste gradinite la care trebuie sa import luna de luna notele contabile in firma care le finanteaza si ma gandeam sa automatizez putin procesul. (In momentul de fata am creeat un sablon si intraoduc valorile manual)

alexadi
15 September 2016, 09:52
Am si eu o intrebare de ceva timp cand import docuemntele din alte aplicatii si creez si partenerii nu imi mai trece data adaugarii automat in tabela de parteneri, stie cineva ce setari ar trebui sa fac ca sa completeze automat cu data sistemului cum facea inainte? Acelasi lucru este valabil si pentru articole.

TudyBTH
19 November 2016, 12:37
Buna,

Lucrez la un mic program care genereaza fisierele text pentru importul facturilor de iesire preluand datele de facturare din fisiere Excel (niste comenzi de fapt).
Totul decurge bine, insa am o mica nelamurire fata de campu NrDoc. In prezent, programul interogheaza utilizatorul pentru a introduce primul numar liber din carnetul de facturi (din Mentor). NU EXISTA POSIBILITATEA CA MENTOR SA FACA AUTOMAT ALOCAREA NUMARULUI DE DOCUMENT? Sau care este practica uzuala fata de acest aspect?

alexadi
20 November 2016, 15:51
Din ce stiu eu fiecare document are o serie defiinita in carnete documente, banuiesc ca acele comenzi au numere interne dintr-o serie numerica bine definita in cadrul societatii, iar aceea serie ar trebui implementata si in winmentor moment in care la import se alege seria si se cauta automat numerele libere, negasirea lor este mesaj de atentinare sau eroare, depinde de document. Eu import de la un client facturile, iar seria pe care o import a fost creeata incepand cu nr 4352 sa zic ca asta era prima factura pe care a emis-o cand am incept preluarea. La intari nr de nir stiu ca se poate seta sa le creeze el (lasi necompletat si treci doar nr facturi de furnizor) la comenzi nu stiu. Sper sa te ajute cu ceva mesajul, pana raspunde cineva care foloseste si importul de comenzi.

TudyBTH
24 November 2016, 03:45
Multumesc pentru raspuns.
In cazul meu este vorba de facturarea unor comenzi primite in format Excel.
In final am ales varianta de a deschide un carnet de facturi din care sa se extraga pozitii doar pentru facturile importate, In acest fel programul poate retine ultima pozitie intre doua generari si astfel nu mai necesita interventia operatorului la generare.

TudyBTH
24 November 2016, 12:11
Eroare la import
Programelul pentru generarea fisierului de import pe care l-am facut a fost testat pe o versiune monopost si importul se defasoara fara probleme.
La testarea insa pe sistemul clientului (Mentor in retea) primesc urmatoarea eroare la import "Informatiile referitoare la pachetul de date sunt eronate.".
Clientul se alfa la distanta, deci nu am acces direct la sistem. M-ar ajuta o lista mai restransa a motivelor care pot genera aceasta eroare, nu am acces la o versiune in retea a Mentorului pentru a putea face teste.

Practic as avea nevoie de o macheta de import a facturilor de iesire verificata pe versiunea Mentor 827.05 retea, Win7 64b

Multumesc anticipat

DragosE_WT
24 November 2016, 12:51
AnLucru, LunaLucru, "Operat = N" (spatiile sunt in plus); totusi, mie imi zice ca pachetul nu este pentru luna curenta, si nu mesajul tau de eroare.

alexadi
07 December 2016, 11:43
Am si eu o situatie ciudata, incerc sa import pentru prima data intr-o baza facturi de iesire la care am mai multe serii toate sunt inactive, le-am trecut si datele de inactivare conform ultimelor actualizari, si o singura serie de facturi. Daca intru in facturi iesiri si dau sa adaug un document imi pune seria care trebuie si nr urmator adica VMR si 4001045. La import insa imi spune ca numerele nu sunt ocupate si imi va alege el unul disponibil, imi da eroarea asa la toate facturile importate si cand intru in ele imi apare seria VMR nr 4001045 dar in stanga unde sunt disponibile alegerea seriilor imi pune o serie de factura care este inactiva stie cineva ce pot verifica ca sa nu mai am aceasta anomalie.?

DragosE_WT
07 December 2016, 12:54
Asta e semn de identificare gresita a carnetului de documente. Seria pe care o ai trecuta in fisierul de import trebuie sa se regaseasca unic in carnetele de documente. Vedeti daca nu cumva respectiva serie se regaseste si la alte carnete; daca da, schimbati-o acolo (puneti o liniuta, un punct, ceva, ca sa difere de VMR si sa n-o mai gaseasca).

alexadi
07 December 2016, 13:41
Mersi mult pt raspuns, erau doua carnete cu aceeasi serie am modificat si totul este ok acum

alexadi
07 December 2016, 18:50
Am si eu o intrebare legata de noua constanta din import date din alte aplicatii si anume 0.17 Import intari: Flag-ul TVA la incasare se preia din nom. de parteneri si anume daca firma este TVA la incasare si setez pe DA, va pune bifa de NU sau Da la intrari factura fiscala pe :TVA la incasare pe factura furnizorului in functie de ce este in partener si TVA dedus la plata DA indiferent de ce setare are bifa de mai devreme din factura furnizorului, ca deducerea se face dupa setarea de firma aplica TVA la incasare din constante TVA?
Daca firma nu este platitor de TVA la incasare este elementul care face ca TVA dedus la plata sa fie Da?
Intreb pentru ca am importuri si la firme care sunt platitoare si la toate facturile am in fisierul de import TVA incasare Da. Iar la firmele care nu aplica TVA la incasare acest parametru in fisierul de import il obtin cu Da sau NU prin prelucrarea unui export din nomenclator inainte de a face importul, mai merita sa pierd timpul sa fac exportul si prelucrarea sau acest parametru face acest lucru singur?

DragosE_WT
08 December 2016, 09:46
Inainte de a se introduce aceasta constanta, bifa (bifele) pe factura respectau exact cum arata fisierul de import: cu Da sau cu Nu. Cum majoritatea surselor de unde se importa facturile nu au (sau nu ii intereseaza aspectul acesta), atunci ele veneau cu lipsa acest parametru, lucru care necesita tratare ulterioara. Din acest motiv s-a introdus constanta.

Ca urmare, raspunsul este Da, la toate intrebarile (daca n-am gresit la interpretare) :)

alexadi
09 December 2016, 14:39
Multumesc pentru raspuns, ai avut o explicatie care mi-a raspuns la toate intrebarile, ai interpretat corect.

Mai am si eu o nedumerire stie cineva cum pot activa ca daca import un produs sa imi treaca si data adaugarii in nomenclatorul de produse, acest mic aspect a disparut de ceva timp, si de multe ori e util mai ales cand importi produse noi in fiecare luna. Stiu ca pana acum ceva timp, cateva luni bune poate chiar un an, la creearea de produse prin import imi aparea la data de adugarare articol data cand a fost importat produsul.

Maderomania
12 December 2016, 16:15
Buna Ziua,

As dori sa stiu care ar fi calea din mentor unde am putea importa confirmarile pentru platile venite de la curier sub forma rambursurilor. Mai jos este tipul fisierului ce ar trebui incarcat.

Multumesc de ajutor,

Cristi Birzu

[InfoPachet]
AnLucru=2016
LunaLucru=11
TotalDocumente=1

[Document1]
Sursa=BANCA
NumeBanca=xxx
SimbolBanca=xxx
NumeCont=cont curent
NrCont=RO80INGBXXXXXXXXXXXXXXXX
LocalitateCont=BUCURESTI SECTORUL 3
FilialaCont=filiala
MonedaBanca=
Tiptranzactie=CURENTA
ZiuaIncasarii=1
TotalIncasari=2

[Document1-Incasare1]
DocIncasare=OP
NrDocument=1
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura=1857
SerieCarnet=
TipFactura=INTERNA
Client='Persoana fizica
CodClient=234
ValIncasata=49.5

[Document1-Incasare2]
DocIncasare=OP
NrDocument=2
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura=1901
SerieCarnet=
TipFactura=INTERNA
Client='Persoana fizica
CodClient=234
ValIncasata=52

alexadi
13 December 2016, 10:01
In Mentor/Trezorerie/Import incasari din format txt (a doua optiune de jos in sus din lista de trezorerie) aici ce deschide fereastra necesara importului alegi fisierul si dai ok.

anhel
21 January 2017, 20:20
Buna ziua ,
vreau sa transfer in WinMentor facturi iesire din alta aplicatie pentru un client. Nu cunosc WinMentor. Am instalat programul si am inceput sa fac teste. Dupa mai multe incercari am ramas cu aceste erori:

Factura1 ... DATA ERONATA
Factura1 ... GESTIUNE SURSA NEPRECIZATA LA ARTICOLUL 1
Factura1 ... TIP CONTABIL LA LIVRARE NEPRECIZAT 1

Continutul fisierului factura.txt:

[InfoPachet]
AnLucru=2001
LunaLucru=2
Tipdocument=FACTURA IESIRE
TotalFacturi=1

[Factura_1]
NrDoc=821031
SerieCarnet=NT
Data=01/02/2001
CodClient=NT3
Localitate=Piatra Neamt
TVAINCASARE=D
Stornare=
TipTVA=0
ANULAT=N
Locatie=
TotalArticole=1
[Items_1]
Item_1=Servicii;BUC;1;47
Item_1_TVA=39.50

Ce mai trebuie adaugat in fisierul de transfer? Sau in program direct anumite setari?
Multumesc.

DragosE_WT
23 January 2017, 09:33
Buna ziua,

- data trebuie sa fie de formatul DD.MM.YYYY;

Articolul "Servicii" este definit in WinMentor ca fiind de tip stoc. In acest caz, poti pune al 5-lea camp de la Item_1 ca fiind simbolul gestiunii din care se va incerca livrarea
- pentru tipul contabil ai 3 optiuni: la nivel de gestiune poti seta un tip contabil predefinit; in Constante Generale, 14 Import date..., Tip contabil pentru livrari la iesire, sau specifici sub Item_1 o linie cu Item_1_TipContabil=simbol

Daca ii schimbi bifa in articol de tip Serviciu, nu-ti va mai cere gestiune si tip contabil.

Inca o chestie: 39.50 nu pare a fi TVA-ul lui 47.00 (dar poate e doar test, nereal).

anhel
23 January 2017, 20:45
1. schimbat separatorul la data - rezolvat.
2. schimbat articolul "Servicii" din tip stoc in servicii si nu imi mai cere gestiune si tip contabil.

Am generat un fisier cu 2 facturi :

[InfoPachet]
AnLucru=2001
LunaLucru=02
Tipdocument=FACTURA IESIRE
TotalFacturi=2

[Factura_1]
NrDoc=821031
SerieCarnet=NT
Data=01.02.2001
CodClient=NT3
Localitate=Piatra Neamt
TVAINCASARE=D
Stornare=
TipTVA=0
ANULAT=N
Locatie=
TotalArticole=1
[Items_1]
Item_1=Servicii;BUC;1;39.50
Item_1_TVA=7.50

[Factura_2]
NrDoc=821037
SerieCarnet=NT
Data=01.02.2001
CodClient=NT6
Localitate=Piatra Neamt
TVAINCASARE=D
Stornare=
TipTVA=0
ANULAT=N
Locatie=
TotalArticole=1
[Items_1]
Item_1=Servicii;BUC;1;18.49
Item_1_TVA=3.51

primesc erorile :
Factura_2 NU ARE REFERINTE DESPRE ARTICOLE
FACTURA_2... NU GASESC REFERINTE DESPRE ARTICOLUL 1

- este acelasi articol la ambele facturi , dar numai la a 2 factura primesc mesaj de eroare. Ce nu este corect?

testing
24 January 2017, 09:58
[Factura_2]
NrDoc=821037
SerieCarnet=NT
Data=01.02.2001
CodClient=NT6
Localitate=Piatra Neamt
TVAINCASARE=D
Stornare=
TipTVA=0
ANULAT=N
Locatie=
TotalArticole=1
[Items_1]
Item_1=Servicii;BUC;1;18.49
Item_1_TVA=3.51

La a doua factura trebuie inlocuit [Items_1] cu [Items_2] sau cel putin asa reiese din documentatie.
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/08_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/

anhel
24 January 2017, 18:57
La a doua factura trebuie inlocuit [Items_1] cu [Items_2] sau cel putin asa reiese din documentatie.
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/08_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/


Asa este.
Am reusit preluarea facturilor de iesire.


Am generat un fisier incasari.txt :
[InfoPachet]
AnLucru=2001
LunaLucru=02
TotalDocumente=2

[Document1]
Sursa=CASA
NumeCont= Casa 000032
MonedaBanca=LEI
ZiuaIncasarii=20
TotalIncasari=2
[Document1-Incasare1]
DocIncasare=CD
NrDocument=838664
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura= 821031
SerieCarnet=NT
TipFactura =INTERNA
Client=xxxxxx
CodClient=NT3
LocalitateClient=Piatra Neamt
ValIncasata=10
TVAIncasat=0
Cont=
[Document1-Incasare2]
DocIncasare=CD
NrDocument=838664
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura= 821031
SerieCarnet=NT
TipFactura =INTERNA
Client=xxxxx
CodClient=NT3
LocalitateClient=Piatra Neamt
ValIncasata=0
TVAIncasat=1.80
Cont=

-primesc erorile :
Document1... Incasare1... TVA incasat eronat
Document1... Incasare2... TVA incasat eronat
NU GASESC REFERINTE DESPRE DOCUMENT2

-am incercat cu tva 18%, 19% (ca am data de 2001) dar acelasi rezultat. Ce anume este gresit?
Citeva intrebari:
1. cum pot trece in luna de lucru ianuarie 2017 mai rapid fara sa inchid toate lunile din 2001? - rezolvat
2. exista posibilitatea sa transfer incasarile fara a specifica ce factura se achita, ulterior WinMentor sa imperecheze automat facturile cu chitantele?

anhel
26 January 2017, 22:55
- documentul incasare nu se separa pe 2 documente ( 1 baza tva si 2 tva ) ( desi asa am vazut un model ).
- am refacut fisierul si a mers transferat; cind am incercat cu 2 documente la documentul 2 am primit eroarea "Document1... Incasare2... TVA incasat eronat" care insemna ca aplicand 19% la baza tva rezulta 0.798 si nu 0.80 ( total chitanta 5.00 lei)
ValIncasata=4.20
TVAIncasat=0.80
- cum se rezolva situatie ?
- am trecut valori care se impart exact pt. test apoi am primit imediat urmatorul mesaj de care nu am mai putut scapa
Document1/Incasare1... Incasarea depaseste restul de incasat !!
Factura este de 15 lei. Soldul neincasat pe factura este tot de 15 lei. Document de incasare este sub 15 lei ( am incercat valori diferite sub 15 lei ). Nu exista alta chitanta transferata in casa si totusi primesc acest mesaj ( am lasat doar un document de incasare dar mesajul este identic, ma rog este doar 1 mesaj ca a ramas doar un document)

[InfoPachet]
AnLucru=2017
LunaLucru=01
TotalDocumente=1

[Document1]
Sursa=CASA
NumeCont= Casa 000032
MonedaBanca=LEI
ZiuaIncasarii=26
TotalIncasari=1

[Document1-Incasare1]
DocIncasare=CD
NrDocument=1000
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura= 1000
SerieCarnet=NT
TipFactura =INTERNA
Client=xxx
CodClient=NT3899
LocalitateClient=Piatra Neamt
ValIncasata=1.00
TVAIncasat=0.19
Cont=

DragosE_WT
27 January 2017, 09:05
TVA-ul trebuie trecut ca rand/valoare doar daca sunt incasari de tip avans. Daca sunt stingeri facturi, nu e nevoie de TVA, doar de ValIncasata (care este soldul facturii cu tot cu TVA).

La exemplul dat, soldul facturii cat este?

Din documentatie: "Pentru cazul in care apar diferente intre rest de incasat si valoarea documentului de incasat, in fisierul Defaults.ini se stabileste o marja de diferenta (pana la care se considera incasat documentul):
[IMPORT_INCASARI]
MARJAEROARE=0.5"
Eu recomand 0.01 daca valorile sunt sigure corecte sau chiar lipsa.

anhel
27 January 2017, 15:25
"TVA-ul trebuie trecut ca rand/valoare doar daca sunt incasari de tip avans. Daca sunt stingeri facturi, nu e nevoie de TVA, doar de ValIncasata (care este soldul facturii cu tot cu TVA)."
Asta nu stiam. Incasarea nu este avans( o sa corectez fisierul).

Sold factura este 15 lei. Total factura 15 lei.

"Din documentatie: "Pentru cazul in care apar diferente intre rest de incasat si valoarea documentului de incasat, in fisierul Defaults.ini se stabileste o marja de diferenta (pana la care se considera incasat documentul):
[IMPORT_INCASARI]
MARJAEROARE=0.5" "
Aceasta nu se aplica cind total incasari pe factura este foarte apropiata de total factura? Eu am introdus si 1 leu si mesajul a fost acelasi.

Voi avea plati la facturi din luni anterioare (care nu sint in WinMentor) care vor fi incasate ulterior; exista posibilitatea sa transfer incasarile fara a specifica ce factura se achita, ulterior WinMentor sa imperecheze automat facturile cu chitantele?
Editat: Se pot importa facturile sterse ( anulate) pt. a se prelua in D394?

anhel
27 January 2017, 16:25
Am refacut incasari.txt si a mers.

Raman cele 2 intrebari din postul anterior:
1. Voi avea plati la facturi din luni anterioare (care nu sint in WinMentor) care vor fi incasate ulterior; exista posibilitatea sa transfer incasarile fara a specifica ce factura se achita, ulterior WinMentor sa imperecheze automat facturile cu chitantele?
2. Se pot importa facturile sterse (anulate) pt. a se prelua in D394?

DragosE_WT
30 January 2017, 10:59
Voi avea plati la facturi din luni anterioare (care nu sint in WinMentor) care vor fi incasate ulterior; exista posibilitatea sa transfer incasarile fara a specifica ce factura se achita, ulterior WinMentor sa imperecheze automat facturile cu chitantele?
Le puteti trece ca avans, iar ulterior, fie cineva, fie faceti un fisier, se vor compensa facturile normale cu incasarile in avans (vedeti documentatia de compensari).

Se pot importa facturile sterse ( anulate) pt. a se prelua in D394?
Da, adaugati flagul "Anulat=D" in corpul documentului.

anhel
01 February 2017, 15:41
"TVA-ul trebuie trecut ca rand/valoare doar daca sunt incasari de tip avans."

Am creat un fisier incasari.txt cu o incasare in avans:

[InfoPachet]
AnLucru=2017
LunaLucru=01
TotalDocumente=1

[Document1]
Sursa=CASA
NumeCont= Casa
MonedaBanca=LEI
ZiuaIncasarii=10
TotalIncasari=1

[Document1-Incasare1]
DocIncasare=CHIT
NrDocument=510
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura=
SerieCarnet=BC
TipFactura=INTERNA
Client=ANA
CodClient=BC7
LocalitateClient=Bacau
ValIncasata=10.00
TVAIncasat=1.90

Primesc eroarea:
Document1 ...Incasare1... Numar factura inexistent sau incorect
Document1/Incasare1: Incasare fact. inexistenta()
1. mesaje corecte pt. ca nu am numar factura, dar cum trebuie completat corect fisierul in acest caz ?
2. Citez " Le puteti trece ca avans, iar ulterior, fie cineva, fie faceti un fisier, se vor compensa facturile normale cu incasarile in avans (vedeti documentatia de compensari).". Daca le import ca fiind avansuri exista in program un "buton" care sa imperecheze automat chitantele cu facturile? Insist pt. ceva automat pt. ca sint mii de chitante ( imperecherea manuala iese din discutie la fel si crearea unui fisier compensari).

anhel
02 February 2017, 17:15
Am efectuat un import facturi iesire (incasari.txt) aprox. 1400 facturi.
La import incasari.txt la o mica parte am primit eroarea : Incasarea depaseste restul de incasat!!!

ex. Document6/ Incasare1 ... Incasarea depaseste restul de incasat!!!

[Document6-Incasare1]
DocIncasare=CHIT
NrDocument=483
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura= 295
SerieCarnet=BC
TipFactura =INTERNA
Client=IOANA
CodClient=BC183
LocalitateClient=Bacau
ValIncasata=45

- nu am nici o plata in program - din factura nu s-a incasat nimic( sold=total factura =45 lei)
- in DEFAULTS.INI am introdus MARJAEROARE=0.5
Care ar fi cauza?

La import parteneri noi adresa a fost introdusa doar in cimpul strada in fisa partener . Vor fi cazuri de persoane fizice la care nu am CNP si in D394 se va duce adresa completa (in lipsa CNP). In aceste cazuri adresa se va completa corect in D394?

DragosE_WT
03 February 2017, 09:00
1. mesaje corecte pt. ca nu am numar factura, dar cum trebuie completat corect fisierul in acest caz ?
Cred ca ALIMENTARE CREDIT trebuie aici, plus ca trebuie specificat Contul, probabil 419 (verificati);

2. Citez " Le puteti trece ca avans, iar ulterior, fie cineva, fie faceti un fisier, se vor compensa facturile normale cu incasarile in avans (vedeti documentatia de compensari).". Daca le import ca fiind avansuri exista in program un "buton" care sa imperecheze automat chitantele cu facturile? Insist pt. ceva automat pt. ca sint mii de chitante ( imperecherea manuala iese din discutie la fel si crearea unui fisier compensari).
Nu.

DragosE_WT
03 February 2017, 09:08
Daca ati verificat manual (simulati o incasare pe clientul respectiv - IOANA si vedeti la factura 295 daca atata - 45 - apare ca sold) si este corect, nu stiu de unde ar fi mesajul de eroare.

PS: aici, la incasari, obligatoriu nu este decat CodClient, celelalte - Client si LocalitateClient - se folosesc doar pentru a adauga automat clienti pe care nu-i identifica, sfatul meu aici fiind sa nu adaugati nimc la cele 2, pentru a primi mesaj de eroare in cazul in care nu gaseste partenerul.

Cu adresa, din cate stiu, este automatizat sa concateneze toate campurile care au informatie.

anhel
04 February 2017, 17:13
Am incercat pe alt calculator cu aceleasi date si nu mai primesc erori. O sa reincerc luni pe cel cu erori.
La incasari daca nu pun Client si LocalitateClient primesc eroarea :Client neprecizat...

anhel
09 February 2017, 17:33
Revin:
-transferat 1 factura intrare :
[InfoPachet]
AnLucru=2017
LunaLucru=01
Tipdocument=FACTURA IESIRE
TotalFacturi=1

[Factura_1]
NrDoc=111
SerieCarnet=BC
Data=03.01.2017
CodClient=BC3766
Localitate=Bacau
TVAINCASARE=D
Stornare=
TipTVA=0
ANULAT=N
Locatie=
TotalArticole=2
[Items_1]
Item_1=VENITURI1;Buc;1;4.20
Item_1_TVA=0.80
Item_2=VENITURI2;Buc;1;12.61
Item_2_TVA=2.39

si 1 incasare la care primesc eroarea : Document1/Incasare1... Incasarea depaseste restul de incasat !!!!
[InfoPachet]
AnLucru=2017
LunaLucru=01
TotalDocumente=1

[Document1]
Sursa=CASA
NumeCont= Casa
MonedaBanca=LEI
ZiuaIncasarii=3
TotalIncasari=1

[Document1-Incasare1]
DocIncasare=CHIT
NrDocument=225
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura= 111
SerieCarnet=BC
TipFactura =INTERNA
Client=GV
CodClient=BC3766
LocalitateClient=Bacau
ValIncasata=20

-introdus in default.ini:
[IMPORT_INCASARI]
MARJAEROARE=0.5
- incercat plata factura in trezorerie( se poate plati fara probleme).

... orice sugestie ???

DragosE_WT
10 February 2017, 10:59
Dace e Lei, scoate randul cu Moneda si vezi daca merge.

anhel
10 February 2017, 13:14
Dace e Lei, scoate randul cu Moneda si vezi daca merge.
- am incercat; acelasi mesaj.

Am dat fisierele de test catre beneficiar (acelasi incasari.txt care la mine nu merge; am eliminat toate spatiile din incasari.txt de pe rindurile cu "scris") si s-a transferat dar la verificare incasari a sesizat citeva probleme:
- pe chitanta in trezorerie pe incasarea respectiva in partea de jos spune ceva de genul ... cont inexistent.. efectiv nu stie ce factura se plateste cu acea incasare.
- in balanta suma chitantei nu exista.
- daca modifica chitanta in trezorerie ii poate spune ce factura achita fara probleme.

Vreo idee ?

mariusovi
11 February 2017, 15:27
[InfoPachet]
AnLucru=2017
LunaLucru=1
TotalDocumente=1

[Document1]
Sursa=CASA
NumeBanca=
SimbolBanca=
NumeCont=Casa
NrCont=
LocalitateCont=
FilialaCont=
MonedaBanca=
Tiptranzactie=
ZiuaIncasarii=1
TotalIncasari=1

[Document1-Incasare1]
DocIncasare=Chit
NrDocument=225
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura=111
SerieCarnet=BC
TipFactura=INTERNA
Client=GV
CodClient=BC3766
ValIncasata=140.75


Incercati cu modelul acesta.

anhel
13 February 2017, 11:51
-problema era la NumeCont ; nu era la fel cu cel din planul de conturi.
NumeCont=Casa - eronat
NumeCont=Casa lei - corect

Solomon Silvia
13 February 2017, 16:28
NumeCont nu se refera la numele contului din plan de conturi, ci numele care il scrieti in descrierea casei/bancii (Mentor-Nomenclatoare-Casa&Banca- Nomenclator)

alexadi
21 March 2017, 18:07
Am si eu o interbare, exita in wimentor posibilitatea de a asocia un import automat din internet banking de la banci? Sau singura posibilitate este prelucrea lui din excel ca sa respecte procedura de import la plati si la incasari si apoi importul fisierelor rezultate?

Solomon Silvia
22 March 2017, 10:02
Nu exista. Singura posibilitate este prin fisier *.txt.

alexadi
07 April 2017, 15:54
Cum pot seta si eu in winemntor ca la import data din alte aplicatii atunci cand se creeaza un articol sa ii adauge si data adaugarii articolului in nomenclatorul de produse? Campul exista si stiu ca a fost la un moment dat completat.

alexadi
14 June 2017, 17:51
Am si eu o problema la transferuri. Le import dar nu le pot importa operate.
Am o gestiune sursa unde marfurile sunt de tip depozit si o gestiune destinatie unde marfurile sunt de tip magazin. Atasez alaturat primele transferuri dintr-un pachet de incercari care cuprinde 16 note de tranfer orice incerc mi le prinde neoperate:
Gestiune sursa depozitul: WORLDT (nu am nici un cont implicit in configurea gestiuni) tip gestiune FIFO
Gestiune destinatie: magazinul: WTCM (la configurare gestiune am cont implicit marfa in magazin)
Pretul din fisierul de transfer este pretul din gestiunea destinatie adica pret de vanzare cu amanuntul inclusiv tva.
identificare produse prin codul extern

[InfoPachet]
AnLucru=2017
LunaLucru=05
Tipdocument=TRANSFER
TotalTransferuri=16

[TRANSFER_1]
NrDoc=0000035
Data=02.05.2017
GestDest=WTCM
TotalArticole=1
Operat=d
Observatii=
[Items_1]
Item_1=W41319;Buc;1;15;WORLDT

[TRANSFER_2]
NrDoc=0000036
Data=03.05.2017
GestDest=WTCM
TotalArticole=8
Operat=d
[Items_2]
Item_1=W7748;Buc;1;46;WORLDT
Item_2=W41239;Buc;1;13;WORLDT
Item_3=W38374;Buc;1;6;WORLDT
Item_4=W11871;Buc;1;198.99;WORLDT
Item_5=W41534;Buc;1;2;WORLDT
Item_6=W9845;Buc;1;32.99;WORLDT
Item_7=W41288;Buc;1;9;WORLDT
Item_8=W9372;Buc;1;27.99;WORLDT


Multumes pentru ajutor

DragosE_WT
15 June 2017, 10:21
Ia vedeti sa nu fie de la Operat=D

alexadi
16 June 2017, 11:16
Am incercat si cu "D" la operat si acelasi rezultat nu il opereaza, manula pot sa il fac deci nu e o problema de stoc. Atasez fisierul poate e mai rapid asa373

PS: Am recitit inca o data fisierul din server pt import si am zis sa mai fac o modificare si anume la gestiunea SURSA sa trec tipul contabil, si atunci a factu operarea.
Lucru care pentru moment rezolva problema, insa daca in aceeasi gestiune am acelasi produs in doua tipuri contabile sa zicem 371 si 3028 si trebuie sa le fac 301 apare o problema ca nu stie sa faca descarcarea de gestiune corect, cred ca ar trebui sa se specifice la nivel de articol tipul contabil sursa.

alexadi
05 July 2017, 17:51
Am urmatoarea situatie, in nomenclatorul de parteneri am niste parteneri destul de multi la care nu am judetul si localitatea, datele le am in excel, exista o optiune in import prin care sa le adaug automat aceste data sau doar manual prin editarea inregistrare cu inregistrare pot completa aceste date?

DragosE_WT
06 July 2017, 09:42
Ca sa nu-i iei pe fiecare in parte cu Modific / Localitate / Salvez, poti modifica la mai multi deodata din Service, Conversie, Modificare valori - Parteneri: ii alegi pe toti care au aceeasi localitate si o setezi jos. Altfel, nu.

alexadi
06 July 2017, 18:22
Multumesc mult pentru raspuns mi-a fost de mare ajutor, am rezolvat multe inregistrari asa.

Mai am nevoie de o informatie, am un client la care fac import de date si am toate articolele identificate dupa cod extern in winmentor care este de tipul: W1234 unde W este un cod iar 1234 este un cod intern al lui, am o posibilitatea sa elimin automat W din fata tuturor codurilor externe din winmentor si sa raman doar cu codul extern 1234.

DragosE_WT
07 July 2017, 11:04
Teoretic, se poate. Eu fac asta conectandu-ma cu un Access (2003 sau 2007) direct la tabela (link) si ruland niste SQL-uri. Am incercat acelasi lucru din Mentor sau DBD32; comanda de UPDATE merge, dar nu stie de LEFT/RIGHT sau LEN.

mariusovi
09 September 2017, 01:30
Vreau sa import incasarile prin banca, dar direct pe cont, ce trec la "Reprezinta="



[InfoPachet]
AnLucru=2017
LunaLucru=8
TotalDocumente=1

[Document1]
Sursa=BANCA
NumeBanca=Raiffeisen-ct.crt-lei
SimbolBanca=rfz
NumeCont=Raiffeisen-ct.crt-lei
NrCont=Ro73rzbrxxxxxxxxxxxxxxxxx
LocalitateCont=BUCURESTI SECTORUL 3
FilialaCont=DRISTOR
MonedaBanca=
Tiptranzactie=CURENTA
ZiuaIncasarii=1
TotalIncasari=1

[Document1-Incasare1]
DocIncasare=OP
NrDocument=1
Reprezinta=????
SIMBOLCONT=511.04
Comision=
ValIncasata=100

Solomon Silvia
09 September 2017, 08:57
Alimentare credit

mariusovi
09 September 2017, 15:11
Alimentare credit

Nu merge, am incercat, dar imi da mesajele "Client neprecizat", "Cod client neprecizat".
Ar fi inversul de la plati "DATORII TAXE"

DragosE_WT
11 September 2017, 10:31
Reprezinta=IMPRUMUTURI SUBVENTII

mariusovi
11 September 2017, 19:10
Multumesc,
A functionat

alexadi
09 October 2017, 18:30
Folosesc aceeasi procedura de a genera fisierul de import din 2013 si pana acuma nu am avut nici o problema, acum insa intru sa import din alte aplicatii facturile de la furnizori (facturi de intrari) aleg fisierul, aleg carnetul de nir, apas pe continut fisier si imi arata toate cele 82 de facturi si dau sa importe importa primele 12 facturi si se opreste si primesc mesajul alaturat393 ce ar putea fii? Am ultima versiune de winmentor si am reusit ca la alta firma sa fac import de date fara nici o eroare.

PS: Am rezolvat intre timp, am incercat refacere sysid, reindexare coerenta date, fara nici un rezultat intr-un final am am dat o verificare carnete documente si acolo imi arata o eroare la un nr de nir in luna septembrie, am mers in facturi de intrari am intrar la ultima factura care era chiar cea care avea nr respectiv am modificat nr de nir manual si asa s-a rezolvat problema, cred ca acel nr mai aparea intr-un nir folosit.

Bamboo
18 October 2018, 09:39
Va deranjez cu o intrebare, legata de importul incasarilor in mentor. Daca import o incasare pentru factura din luna curenta incasarea este inregistrata, in schimb daca import o incasare la o factura din luna anterioara, imortul decurge normal fara nici o eroare, dar factura respectiva nu apare incasata, structura fisierului pentru import arata astfel:
Dupa import am dat si o refacere stocuri, solduri si carnet munere documente ( informatii gasite in aceste threat )

[InfoPachet]
AnLucru=2018
LunaLucru=9
TotalDocumente=1

[Document1]
Sursa=BANCA
NumeBanca=BANCA TRANSILVANIA
SimbolBanca=TRANSILVANIA
NumeCont=Cont curent
NrCont=RO..............
LocalitateCont=BRAGADIRU
FilialaCont=
MonedaBanca=LEI
TipTranzactie=CURENTA
ZiuaIncasarii=03
TotalIncasari=3

[Document1-Incasare1]
DocIncasare=CD
NrDocument=1
NrFactura=11061
SerieCarnet=ONLINE
Reprezinta=INCASARE FACTURA
Client=DEDIU IONELA
CodClient=7088
LocalitateClient=Galati
ValIncasata=112.7833
TVAIncasat=17.7555

[Document1-Incasare2]
DocIncasare=CD
NrDocument=2
NrFactura=11089
SerieCarnet=ONLINE
Reprezinta=INCASARE FACTURA
Client=Nicoara Florina
CodClient=7091
LocalitateClient=Urlati
ValIncasata=116.9776
TVAIncasat=7.6125

[Document1-Incasare3]
DocIncasare=CD
NrDocument=3
NrFactura=11136
SerieCarnet=ONLINE
Reprezinta=INCASARE FACTURA
Client=dumitra adina
CodClient=7096
LocalitateClient=Bucuresti (Sectorul 1)
ValIncasata=45.4899
TVAIncasat=3.3322

Facturile de intrare si cele de iesire sunt la fel importate, acestea functionand fara probleme.

Multumesc

DragosE_WT
18 October 2018, 10:10
Chitantele astfel importate au ca document de legatura (factura stinsa) acea factura, sau figureaza ca fiind cu legatura inexistenta?

Aldo
08 January 2019, 16:02
As vrea sa stiu formatul pentru a putea prelua din fisiere txt, oferte de la furnizori.

DragosE_WT
09 January 2019, 09:19
Intr-o oferta fiind (sau porniti manual Helpul), apasati pe F1 (Help contextual) si mergeti la botonul respectiv; daca erati pe oferta furnizor, veti ava link catre oferta clienti, unde, la acelasi buton, este prezentata structura.

Aldo
09 January 2019, 13:54
Multumesc, dar cred ca nu m-am facut inteles. Eu am un fisier excel cu oferta de la furnizor, si vreau sa-l configurez si sa-l transfrom in fisier txt, ca sa-l pot importa in oferte de la furnizori (Comercial/Furnizori/Oferte de la furnizori). Ceea ce vreau eu nu are nicio legatura cu clienti. Chiar si urmand pasii ma duce la "

11. Import oferta dintr-un fisier

https://portal.winmentor.ro/forum/ajax.php




Oferta de la furnizor poate fi importata dintr-un fisier cu extensia EOC sau TXT, care a fost exportata in prealabil din macheta Oferte catre clienti."
Printre altele, acolo am si denumire articol. Denumirea articolului poate diferi in Mentor fata de denumirea la furnizor. Daca este un punct in plus, eroare. Daca sunt zeci de pozitii...

alexadi
05 February 2019, 12:59
Am si eu o nelamurire legata de importul facturilor de iesire si anume parametrul Locatie al clientului trebuie sa apara aici asa cum e definit in partener/fisa partener in tabul contact la punctul 5 adresa sedii/magazine si anume la coloana sediu sau e deajuns numarul curent al acestui sediu?
exemplu:
nr crt:1 sediu: social cif ro123
nr crt:2 sediu: faur cif ro123
nr crt:3 sediu: timisoara cif ro123
Codificatia in fisieul de import va fi : Locatie=faur sau Locatie=2

DragosE_WT
05 February 2019, 13:57
Locatie=faur

testing
15 February 2019, 11:50
Primesc urmatoarea eroare la import comenzi de la furnizor pe care o regasiti in poza din atasament plus un exemplu de comanda.
Daca se poate exporta din comanda denumirea si codul la furnizor de ce nu se poate si pretul si unitatea de masura la furnizor ?
Versiune mentor: 3200862.11 (exista eroarea si in urma cu cateva versiuni de mentor)

Irina
18 February 2019, 11:26
Am prins din intamplare o eroare pe import date din alte aplicatii, se va umbla aici, in versiunea urmatoare verificati daca se mai intampla si la dvs. Daca problema persista luati legatura cu distribuitorul dvs pentru a vedea local despre ce e vorba.

botelucian
20 February 2019, 13:09
salut , am nevoie de un sfat referitor la importul de facturi din alte aplicatii.
Am creeat fisierele de facturi + parter si totul e ok . merge bine , fara prea multe erori (lipsa stoc, coduri gresite).
Dorim sa automatizam tiparirea facturilor si sa fluidizam acest proces.
As vrea sa elimin pasul in care alegem versiunea lista pentru listare factura . La fiecare client trebuie ales acest sablon .
Exista un camp care poate sa fie completat in fisierul de cienti ca sa semnifice acesata versiune? Sau sa se stearga tate versiunile si sa ramana doar una?
multumesc
pentru clientii persoane juridice adaugati manual /vechi unde am setat deja campul se sare acel pas. exista optiunea cu campul asta ?

DragosE_WT
20 February 2019, 14:03
Pe Mentorul clasic nu exista. Pe Enterprise, da.

Daca se da Print la o factura si sunt mai multe configurari, va aparea formularul de alegere; daca nu este decat o singura versiune/configurare de lista, nu va mai intreba.
Alternativ, ultima optiune din meniul principal de Iesiri este Listare si EMail; acolo se pot alege/filtra mai multe facturi, se seteaza forma de listare si se tiparesc toate.

botelucian
20 February 2019, 14:12
multumesc de ajutor si de ideea cu listare automata tot .
inca un lucru se poate adauga in meniul rapid de sus optiunea de face import ? sa nu tot cautam prin submeniuri ?

Irina
20 February 2019, 14:17
Se poate, cu click dreapta pe un buton liber, se deschide meniul si alegeti Interne/Import date din alte aplicatii...

DragosE_WT
20 February 2019, 14:18
Da. Pe Shortcut. Pe lista de Recente vad ca e bug, imi returneaza la refolosire Facturi Export.

Irina
20 February 2019, 14:20
s-a notat Dragos :)

botelucian
20 February 2019, 14:23
nu am butoane libere ? unde or fi
unde e butonul shortcut? in setari pe undeva - unde-a alea :)

DragosE_WT
20 February 2019, 14:26
Sageata in jos din imediata apropiere (in stanga) a butonului de Iesire din Date.

PS: Irina: sa stii ca m-am gandit la asta cand am scris :)

smigel
26 March 2019, 17:30
Buna ziua,

Am importat 1000 de facturi de intrare dintr-un singur fisier (servicii).
Dar mai am 4 fisiere (fiecare 1000 facturi...) de importat, iar la al 2-lea nu se mai intampla nimic, se blocheaza mentor si tot ce mai pot face este sa restartez.
Oare nu este permis import repetat in aceeasi luna?

Multumesc!

alexadi
27 March 2019, 09:25
Din cate stiu eu nu, stiu ca si eu am importat partiale si nu am avut probleme. La facturi imi mai dadea eroare la numere, cea ce rezolvam asa: rulam reconstruire sysid, deblocare numere documente, refacere carnete documente si refacere stocuri/solduri. si vezi ce efect are, am mai avut eroare la import si din cauza ca nu aveam serie unica de facturi la configurare din eroare o colega trecuse eronat seria si era identica cu cea de anul trecut, modificat si am rezolvat problema. Sper sa te ajute. Incearca si o delogare din wimentor si o relogare dupa fiecare fisier fiind multe ma gandesc sa nu ramana ceva agatat in memorie si sa dea eroare.

smigel
27 March 2019, 14:18
Multumesc.
A functionat.

testing
29 March 2019, 09:49
Primesc urmatoarea eroare la import comenzi de la furnizor pe care o regasiti in poza din atasament plus un exemplu de comanda.
Daca se poate exporta din comanda denumirea si codul la furnizor de ce nu se poate si pretul si unitatea de masura la furnizor ?
Versiune mentor: 3200862.11 (exista eroarea si in urma cu cateva versiuni de mentor)



Am prins din intamplare o eroare pe import date din alte aplicatii, se va umbla aici, in versiunea urmatoare verificati daca se mai intampla si la dvs. Daca problema persista luati legatura cu distribuitorul dvs pentru a vedea local despre ce e vorba.

Inca exista eroarea la ultima versiune.

karina
02 September 2019, 12:38
Buna ziua, se pot importa Extrase MT940 in Winmentor? Daca nu, care e modalitatea de imoport a extraselor bancare in Winmentor? Multumesc

alexadi
03 September 2019, 09:53
Eu zic ca nu ai nici o sansa cu aceste extrase MT940 in winmentor clasic, poate o stii in varianta oracle. In mentor singura varianta sunt cele de incasari/plati din import alte programe :
http://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/08_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/

karina
03 September 2019, 10:14
multumesc;
stie cineva unde se gasesc structurile de import pentru Winmentor Enterprise?
De asemenea, cunoasteti un consultant bun pentru structuri de import in Winmentor clasic? multumesc

Solomon Silvia
03 September 2019, 10:24
Pentru import date in WME puteti folosi acest link: https://portal.winmentor.ro/wme/suport/solutii/

Pentru import date in WMC puteti lua legatura cu distribuitorul sau agentul de vanzari cu care colaborati.

karina
05 September 2019, 22:50
In cazul importului de Monetare nu vad in formatul TXT unde si cum se numeste campul "Numar total bonuri CM, din care" ....

Solomon Silvia
06 September 2019, 17:32
In functie de ceea ce scrieri in rubrica Monetar_1_Facturi se vor repartiza valorile. La fiecare factura corespunde un singur bon.

548

In cazul in care aveti si bonuri ce corespun unei facturi, atunci informatia se va scrie direct in aplicatie.

alexadi
23 September 2019, 13:07
Am si eu de la import in facturi intrare din alte aplicatii urmatoarea eroare: Control documente Master, Nr.6214 din carnetul "Nota de intrare receptie" figureaza ca blocat pentru utilizare dintr-o tranzactie nefinalizata.... Eliberez automat acest document. dau ok si imi trece la urmatorul nr. iar la minal imi spune ca au fost prelauate 56 documente cate erau in fisier asa imi face la toate facturile de intrare.
Ce e ciudat e ca luna e nou deschisa, nu am nici un document intraodus la furnizori nici in facturi nici in importuri nici in bonuri sau chitante fiscale, si am rulat inainte de acest import din avarie Deblocare numere documente si Refacere carnete documente, Altceva sincer nu cred ca mai pot verifica, e o problema de import la versiune?

Irina
23 September 2019, 15:20
In cazul testarii nu a iesit nici o problema legata de import facturi si carnete documente. Poate distribuitorul, local, observa altceva decat mine pe o baza de test.

karina
14 October 2019, 11:07
Pregatesc o structura pentru PRELUARE FACTURI IMPORT pentru niste invoice-uri; Fac un test cu o factura si primesc eroare:
Factura_1 ... TOTAL ARTICOLE NEPRECIZAT SAU ERONAT
Factura_1 NU ARE REFERINTE DESPRE ARTICOLE


[InfoPachet]
AnLucru=2019
LunaLucru=10
Tipdocument=INVOICE
TotalFacturi=1

[Factura_1]
NrDoc=1019022721
Data=31.10.2019
Lohn=N
CodFurnizor=4010
Moneda=Eur
Scadenta=31.12.2019
Majorari=
Observatii=
TotalArticole=1
TaxareInversa=D
[DVI_1]
NrDoc=1019022721
Data=31.10.2019
CodVama=4010
Curs=4
[Transport_1]
Nrdoc=
CodTransportator=
Moneda=
Curs=
Valoare=
Scadenta=
Majorari=
[Asigurare_1]
NrDoc=
CodAsigurator=
Moneda=
Curs=
Valoare=
Scadenta=
Majorari=
[Items_1]
Item_1=1111;Lei;1.00;391.92;B214JCL;

V-ati mai intalnit cu erorile acestea?

Irina
14 October 2019, 11:30
Greu de spus ce nu e bine, nu am acces la baza de date, nu prea am cum identifica ce nu e la locul lui. Va atasez documentul cu structura (invoice achizitie), va recomand sa fiti atenta la datele de identificare pentru articole (constanta cu codurile sau denumirea) s-ar putea de acolo sa plece problema ftp:/WinMentor/Documentatie/08_Structuri import din alte aplicatii/

karina
14 October 2019, 12:41
Structura am luat-o de pe FTP - din pacate nu sunt sigura daca e corecta si nu cumva e vreo eroare in aceasta structura

Irina
14 October 2019, 13:05
Nu am avut probleme pana acum pe documentatie. Luati legatura cu distribuitorul dvs sa va ajute.

alexadi
14 October 2019, 15:16
Eu cred ca la finalul liniei de import iti lipsesc niste campuri, daca te uti in documentatie o sa vezi ca mai are la final inca 3 campuri dupa gestiune, incearca si asa: C0020;;; (considerand ca B214JCL e gestiunea, atunci B214JCL;;; e finalul corect). eu fac import insa nu in import de dvi si de acolo am vazut ca mai lipsesc niste campuri

DragosE_WT
14 October 2019, 15:20
Da, am mai vazut ceva asemanator. Din ce ati postat aici nu este vizibil, trebuie sa verificati strict in fisier:
Deschideti fisierul cu un editor de text mai avansat: fie vreun HEX, fie deschideti cu Word si afisati caracterele "invizibile"; caracterele de final de rand trebuie sa fie cele standard (Enter-ul de la tastatura - dati manual unul si vedeti diferente); pot fi si alte caractere, care, vizual, au acelasi efect, de trecere la rand nou, dar Mentorul nu le interpreteaza corect (practic, au alt cod ASCII).

In Word, dupa ce deschideti, puteti da Replace, ^l cu ^p (este L mic acolo).

karina
04 November 2019, 13:38
Stie cineva pentru preluarea automata a incasarilor bancare ce ar trebui scris in campul "Reprezinta=" in cazul viramentelor interne?

DragosE_WT
04 November 2019, 13:49
Reprezinta=INCASARE VIRAMENT

karina
04 November 2019, 13:52
multumesc mult

karina
04 November 2019, 14:06
iar campul pentru contul destinatie cum se numeste?

DragosE_WT
04 November 2019, 15:47
Documentatia: aici (http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/08_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/Import%20incasare%20virament.pdf)

karina
05 November 2019, 16:06
pentru platile care ar trebui sa ajunga in Datorii, taxe impozite - ce se trece incampul "Reprezinta"

karina
05 November 2019, 16:10
dar pentru Dobanda incasata?

DragosE_WT
06 November 2019, 08:24
Datorii taxe
(cred)Imprumuturi subventii

MihaiCraciun
24 June 2020, 16:14
Buna ziua,
incerc sa fac un import de chitante, dar imi apare eroarea "Incasare fact. inexistenta(1122)", doar ca exista factura respectiva
aveti idee ce ar putea fi?
Multumesc!

[InfoPachet]
AnLucru=2020
LunaLucru=05
TotalDocumente=20

[Document1]
Sursa=CASA
Numecont=CASA
ZiuaIncasarii=4
TotalIncasari=6

[Document1-Incasare1]
DocIncasare=CD
SerieCarnet=CHI
NrDocument=0025
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura=1122
TipFactura=INTERNA
Client=PAFLORA
CodClient=RO3
ValIncasata=400.00

[Document1-Incasare2]
DocIncasare=CD
SerieCarnet=CHI
NrDocument=0026
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura=1149
TipFactura=INTERNA
Client=Armina
CodClient=30307
ValIncasata=241.17

alexadi
24 June 2020, 16:22
Incearca o refacere de solduri stocuri, am patit si eu sa primesc o asemenea eroare si asta a fost rezolvarea.

DragosE_WT
24 June 2020, 16:48
"SerieCarnet" reprezinta seria facturii si este folosita in identificare.

MihaiCraciun
25 June 2020, 13:49
Multumesc pentru raspunsuri, se pare ca este o mica diferenta intre facturi si chitante si de aici vine problema

alexadi
15 October 2020, 13:02
Am intanlit urmatoarea problema la importul de facturi emise si anume importa data din fisier fara a o verifica si anume in luna septembrie mi-a importat data de 31 si cum septembrie are 30 am avut eroare. Cred ca ar fi bine sa aiba o verificare cum face si la articole si la parteneri ca sa fie eliminata aceasta eroare ce va fi generata ulterior in facturi, facand ca cele de pe data de 31 sa nu poata fi deschise iar alte noi sa nu poata fi adaugate.

La fel si cu coloana termen daca introducem factura manual are termen data facturi insa la import in caz ca nu e precizat in fisier scadenta aduce 30.12.1899 cred ca s-ar putea face sa o aduca automat cu data facturi in caz ca nu apare in fisier.

Irina
15 October 2020, 14:02
am pus un tichet, sa vedem cum rezolvam si aceasta situatie

alexadi
15 October 2020, 14:15
Multumesc pt raspuns.
Acum ca sunt cu importurile in prelucrare am vazut ca la ultima versiune 888.07 iar imi face verificarea fisierului greu.

Rezolvarea este: Se merge in constante generale la import date din alte aplicatii si se realeg din nou codul de identificare articol si cel de parteneri.

Stiu ca au mai fost la primele versiuni de delphi aceasta problema si asa s-a rezolvat atunci repede am zis ca sa scriu aici ca poate mai are cineva nevoie, pana la un nou kit care sa rezolve acest timp mare de verificare a fisierelor.

Irina
19 October 2020, 11:54
Am intanlit urmatoarea problema la importul de facturi emise si anume importa data din fisier fara a o verifica si anume in luna septembrie mi-a importat data de 31 si cum septembrie are 30 am avut eroare. Cred ca ar fi bine sa aiba o verificare cum face si la articole si la parteneri ca sa fie eliminata aceasta eroare ce va fi generata ulterior in facturi, facand ca cele de pe data de 31 sa nu poata fi deschise iar alte noi sa nu poata fi adaugate.

La fel si cu coloana termen daca introducem factura manual are termen data facturi insa la import in caz ca nu e precizat in fisier scadenta aduce 30.12.1899 cred ca s-ar putea face sa o aduca automat cu data facturi in caz ca nu apare in fisier.

Nu inteleg de ce nu va face verificarea, mie imi apare data eronata in pachet pe langa celelalte chestii pe care nu le-am trecut corect 758

daniel82
15 December 2020, 15:53
import facturi de la furnizori neplatitori de TVA nu merge, dar nici nu imi apare la erori

[Factura_946]
NrDoc=699468
Data=27.11.2020
NrNir=16290
CodFurnizor=1750326270612
Majorari=0
TotalArticole=0
Discount=0.00
[Items_946]
Item_1=codtva00;LEI;1.00000;0.00;07;0.00;;256.00;; 0.00;
Item_1_TVA=0
. am scris structura pe care o am
ceva sugestii?

Irina
15 December 2020, 16:23
Cod identificare partener este cod intern sau extern, daca ati trecut cnp ca unul din cele doua in functie de cum e setata constanta, ar fi ok, dar eu asta as verifica.

alexadi
15 December 2020, 17:18
Eu import si de la neplatitori de tva lunar fara nici o problema, numai ca fiind firme/pfa/ii au cui/cif niciodata cnp care nu se mai foloseste incapand cu data aderarii cand la nivel de anaf au fost obligati sa se alinieze la normele UE, cum este si corect de altfel fiind doua entitati separate cnp de pfa/ii.
ce am scris cu rosul in acel item_1 este corect acela este codul articolului care are cota de tva zero?

Item_1=codtva00;LEI;1.00000;0.00;07;0.00;;256.00;; 0.00;

Uite exact cum apare la mine o factura de la un furnizor: (este un cod intracomunitar si merge fara probleme, vezi la constanta de la import eu am setat cod fiscal)
[Factura_8]
NrDoc=20200000037
Data=12.10.2020
NrNir=
CodFurnizor=8220907195
TVAINCASARE=N
TaxareInversa=N
Scadenta=19.10.2020
Majorari=
Observatii=
TotalArticole=1
Discount=
[Items_8]
Item_1=A00001;Buc;1;80983.42;DS1;;;
Item_1_TVA=0

karina
04 January 2021, 10:28
Generare fisiere de plati pentru banca.

Buna ziua, exista posibilitatea in Winmentor de a genera fisiere de plati pentru furnizori care apoi sa fie incarcate in banca?

alexadi
06 January 2021, 17:38
Am si eu o intrebare care este structura prin care pot face un import in comercial/clienti/oferte catre clienti a unor oferta pe care le am si eu in excel, caut si nu gasesc pe nicarieri cum as putea face asta si care ar fi structura de import.
Multumesc anticipat pentru raspuns

alexadi
15 January 2021, 09:09
Teoretic, se poate. Eu fac asta conectandu-ma cu un Access (2003 sau 2007) direct la tabela (link) si ruland niste SQL-uri. Am incercat acelasi lucru din Mentor sau DBD32; comanda de UPDATE merge, dar nu stie de LEFT/RIGHT sau LEN.

Pe acces 2003 sau 2007 mai functioneaza linkul catre tabela, ca am de modificat din nou niste coduri si ma gandesc ca de data asta sa nu mai muncesc 2 zile sa le modific manual. Am incercat cu Access 2019 si se pare ca nu poate fi realizat, intreb ca sa stiu daca e necesar sa instalez una din cele doua variante mai vechi.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

DragosE_WT
15 January 2021, 11:37
Da, pe 2003 si 2007 merge. Sa aveti grija, cam intra in conflict cu versiunile noi; daca e sa instalati, pe o masina virtuala sau pe una care nu are Office mai nou si nu lucrati in mod uzual.

alexadi
08 February 2021, 11:39
Am o sansa sa sterg niste observatii din facturile de iesire importate din decembrie si ianuarie(, este vorba de observatiile aduse la nivel de factura "6.Obs." altfel decat sa iau fiecare factura cu factura ca ma cam duce cu capul la cele aproximativ 500 de facturi la care s-a adus din eroare informatiile acolo, cand trebuia sa nu fie nimic.)?

PS: Dragos a fost un vis cand am vazut ca din coloana coduri fiscale in 5 secunde am completat coloana cu coduri interne, am folosit un 2003 instalat pe un pc separat wind nou instalat, doar office 2003 are instalat.

testing
08 February 2021, 12:47
Poti incerca cu ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Tools/DBD64/ .Dar trebuie sa lucrezi cu atentie.


UPDATE "D:\WinMent\DATA\X\2020_10\IESIRI.DB" t
SET t.Obs = ''
WHERE t.Obs LIKE '%@%';

DragosE_WT
08 February 2021, 17:16
Poti incerca cu ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Tools/DBD64/ .Dar trebuie sa lucrezi cu atentie.


UPDATE "D:\WinMent\DATA\X\2020_10\IESIRI.DB" t
SET t.Obs = ''
WHERE t.Obs LIKE '%@%';

Apropo de asta, SQL-urile astea simple, de update, acceptate de Borland, le rulam si din Mentor, mai pana de curand - azi adica :))
Din Service, Conversie, Modificare valori, pe plusul albastru; scriam SQL-ul si dadeam OK; SQL-ul functiona (isi atingea scopul), dar dadea la final ca este gresit (evidemt, astepta un Select acolo). Cred ca de la 893 incoace, ruleaza SQL-ul, dar nu mai da eroarea la final, ci ingheata, si trebuie iesit cu EndTask.

alexadi
09 February 2021, 16:09
Multumesc tare mult pt infromatii, ar fi fost super sa mearga:
@testing am incarcat si imi da eroarea de: sql incorect: capability not supported.
@dragos am incarcat tot asa imi da frazarea incoracta, nu se blocheaza, este ok insa nici nu se executa.
Eu rulez inca pe win 2008r2

testing
09 February 2021, 20:58
ce-i drept, eu folosesc win 2012 r2. pana acum nu am avut nici o problema cu dbd64 dar cine stie :)
maine pot face o proba pe un 2003...

DragosE_WT
10 February 2021, 08:58
Daca nu trebuie nicio observatie la documentele de iesire (vedeti ca acolo intra mai multe, avize, bonuri consum etc), se poate scoate cu totul clauza de WHERE (eroarea cred ca e de la LIKE).

Daca vreti doar pentru facturi iesire ron, WHERE t.TipDoc=19

testing
10 February 2021, 10:19
Daca nu trebuie nicio observatie la documentele de iesire (vedeti ca acolo intra mai multe, avize, bonuri consum etc), se poate scoate cu totul clauza de WHERE (eroarea cred ca e de la LIKE).

Daca vreti doar pentru facturi iesire ron, WHERE t.TipDoc=19

Conteaza versiunea de sql sau de dbd64?
Eu am testat pe dbd 3.4 si 4.2 si functioneaza.

alexadi
10 February 2021, 11:33
Pe baza de lucru nu vrea si pace, am insa in teste pe viitorul nou server wind 2019 totul proaspat instalat. am rulat procedura dupa tipdoc ca am numai facturi iesire si a zis ca a inlocuit 211 randuri.
DBD64 e acelasi 4.2 pe ambele servere, cum pot vedea ce difera sa imi dau seama de ce nu ruleaza? Banuiesc ca singura diferenta ar fi BDE care pe noul server e actualizat la zi zic?

DragosE_WT
10 February 2021, 13:48
De dbd nu cred, de BDE poate.

testing
10 February 2021, 14:16
Aici este singurul loc unde am gasit ceva informatii despre versiune.
816

alexadi
10 February 2021, 16:05
Version 4.0 este in ambele cazuri si la mine. Pare aceeasi versiune, stiu ca ia-m facut un update prin 2019 vara la cel la care nu merge.

alexadi
24 February 2021, 11:44
La importul de facturi iesire mai e ceva suplimentar de adaugat la facturile de avans tip 427 care sunt in caracterizarea partenerului configurate ca am importat acuma pentru ianuarie 2021 fara nici o eroare insa in momentul cand ma duc in Liste/parteneri/clienti datornici/obligatii plata clienti la factura respectiva in loc sa imi aduca nr facturi data si suma imi aduce in loc de numar si data explicatia Avans0/31.12.1899 iar cand intru pe document cu click dreapta arata altceva decat cea ce trebuie. Rezolvarea e sa intru in facturi si sa bag de mana articolele, lucru care e cam ciudat ca la 419 le arata ok. Este eroare in codul sursa al programului?

o poza este din factura cand intru sa modific asa arata linia importata, cealalta este din obligatii clienti.

PS: la facturile in valuta nu face problema, doar la cele in lei. Ramane doar varianta eroare in codul sursa din program la facturile in lei.

alexadi
10 March 2021, 10:30
la importul unei chitante, care are mai multe facturi cum ar trebui sa arate fisierul ca sa imi aduca o chitanta si sa aiba la ea 3 facturi legate, ca am reusit doar factura si chitanta unica ca sa zic asa.
Exemplu chit nr 10 valoare 100 lei, factura 1 are 50 lei factura 2 are 30 lei factura 3 are 20 lei,
daca am in excel 3 linii cuma mi le face 3 randuri in reg de casa cu acelasi numar. as vrea sa am chit 1 100 si jos la detalii sam am cum e normal cele 3 chitante am vro sansa?
Multumesc anticipat pt raspuns

DragosE_WT
11 March 2021, 08:40
In WME doar :)

alexadi
11 March 2021, 12:18
Multumesc mult pentru raspuns, ramane sa le import asa si sa le cumulez fizic pe cele care sunt in luna, in mod normal sunt cam 20-25% din total insa cand ai mai mult de 60 de chitante incep sa se adune (am luna si cu 5 chitante cumulate dar si cu 25-30 de chitante de acest gen), banuiesc ca e o limitare de BDE.

Mai grea ca chitantele este importul care nu functiona corect in vers. 893.10 pentru facturile de avans caracterizare partener 427, care vad ca nici in versiunea 894.01 nu e rezolvata, iar asta e grea ca insemana toate facturile unui client sa i le iau pe fiecare bucata cu bucata, le import ca imi e mai usor ca trebuie sa aduc si informatii la observatii si de creeat partenerii, asa importate le fac mai repede, sper sa se rezolve cat de curand

alexadi
17 May 2021, 14:46
Azi am zis ca e momentul sa incep sa folosesc si importul de Compensarii, insa se pare ca pe ultima versiune sunt probleme 894.01 de ce zic asta pentru ca am ales carnetul de compensari, am unul singur si in loc sa imi treaca urmatorul nr liber imi pleaca cu nr 1 in acelasi carnet, am facut si o mica verificare in sevice\avarie\refacere carnete documente si rezultatul se vede in poza ca am numere dublate, daca le modific eu manual e ok, dar nu asta este solutia. 877

PS: sigur este eroare in codurile de import iar am avut aceeasi eroare importa cu nr 1 compensarile la nr de proces verbal nu am nicarieri in documentatie unde sa ii trec nr de proces verbal. http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/08_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/Compensari.pdf poate se rezolva in urmatoarea versiune ca deja e cu cantec, am astazi aproape 200 de compensari pe care sa le modific :(

Irina
18 May 2021, 14:13
adica ati trecut aici nr de compensare (altul decat 1) si va aduce tot nr 1? 878

alexadi
17 June 2021, 18:28
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ce anume gresesc la import de aceste facturi mi le aduce ciudat, atasez o factura din fisierul de import pentru exemplu:
[Factura_16]
NrDoc=0280
CasaDeMarcat=N
SerieCarnet=JSTM
MarcaAgent=
Data=01.05.2021
CodClient=123456
TVAINCASARE=N
AutoFactura=N
FacturaSimplificata=N
EmisClient=N
EmisTert=N
Stornare=N
Scadenta=
TaxareInversa=N
TipTVA=5
Majorari=
Observatii=
Locatie=
Discount=
TotalArticole=1
Operat=d
[Items_16]
Item_1=462.0802;Buc;1;730;

De importat le importa in facturi insa e ceva undeva eronat ca in obligatii facturi din liste le nu le duce corect ci le duce cum apare in figura: obligatii clienti, in factura apar corect ca in fig: factura client iar configurariile de parteneri sunt cele din fig: configurare parteneri:
889 890 891
Daca le culeg manual de la tastarura se vad corect, insa la import din alte aplicatii face aceasta nebunie, iar ca sa le vada corect trebuie sa intru in fiecare factura si sa le sterg articolul si pe urma sa il aleg eu din nou si asa le vede corect in obligatii facturi.

Multumesc anticipat pentru ajutor

DragosE_WT
18 June 2021, 09:46
Nu pare a fi nimic gresit la fisier, dar, evident, este de la conexiunea cu acel 462.08

alexadi
18 June 2021, 10:20
Multumesc pt raspuns, speram sa fie o eroare ceva la fisier si sa nu fie in codul sursa la import aceasta eroare, ramane sa astept la urmatoarele versiuni sa apara modificari. Am verificat acuma intr-o firma de test si se pare ca face la fel chiar si cu contul 472 care apare in mod normal acolo la creearea bazei de date, deci 110% este eroarea la codul sursa de import.

PS: Mai este nevoie sa trimit eroarea si direct pe site la mentor sau poate fi preluata direct de aici?

MihaiCraciun
22 September 2021, 11:27
Buna ziua,

incerc sa fac un import pentru Winmentor pentru nir in care sa export si pretul de vanzare.
in fisier produsele arata cam asa:

[Items_1]
Item_1=A5214517;buc;100.00;100.0000;mgz;0;;178.500 0
Item_1_TVA=1900.0000
Item_2=A999999999;buc;1.00;-1000.0000;;0;;0.0000
Item_2_TVA=-190.0000

si apare eraorea "diferenta dintre PU furnizor si PU achiz. din stoc va fi ignorata. Verificati datele"

in documentatia Winmentor apare ca parametrul 8 de la produse ar fi "Pret inregistrare". asta inseamna pret de vanzare?
Sau exista alta metoda prin care pot exporta preturile de vanzare?

Multumesc!

Irina
22 September 2021, 15:44
Ce tip contabil au articolele de care vorbiti?

MihaiCraciun
23 September 2021, 09:59
In principiu nu sunt setate tipurile contabile direct la articole.
Este setata constanta "Tip contabil pentru NIR la Facturi de intrare" ca fiind "Produse"

Irina
23 September 2021, 10:58
Probabil de aici mesajul, tipul contabil produse nu are diferente de pret in caracterizare. Pret de inregistrare la tipul asta contabil ar trebui sa fie egal cu cel de la furnizor. In rest nu prea am ce sa spun fara sa vad baza de date, asa ca sfatuiesc sa luati legatura cu distribuitorul dvs sa isi dea o parere dupa ce se uita pe baza.

MihaiCraciun
23 September 2021, 16:41
Am uitat sa spun, daca las fisierul fara ultimii parametri importul functioneaza fara erori

[Items_1]
Item_1=A5214517;buc;100.00;100.0000;mgz
Item_1_TVA=1900.0000
Item_2=A999999999;buc;1.00;-1000.0000;
Item_2_TVA=-190.0000

alexadi
23 September 2021, 16:54
Conform documentatiei http://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/08_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/Facturi%20de%20Intrare.pdf este corect cum lucreaza softul, fiind un produs care nu are adaos comercial nu are nevoie de pretul de vanzare pentru ca gestiunea se tine fara adaos comercial adica la pret de intrarea sau achizitie nu la pret de vanzarea. In documentatie scrie negru pe alb:
"Pret inregistrare pt. articolele ce au tip contabil implicit cu adaos"

PS: Am si eu sansa ca in versiunile urmatoarea sa apara si rezolvarea erorii de ziceam in postul 192 si 194, si anume import care nu functioneaza corect la conturile de avans de tip 427 care sunt trecute in caracterizarea partenerului?

RoxanaIonescu
23 October 2021, 23:26
Buna seara! Vreau sa import un fișier de plati in format txt, cu cateva comisioane bancare lunare. Platile catre furnizor se importa cu succes, dar nu stiu ce format trebuie respectat pt comisioanele bancare lunare si pt platile de tip constituire depozit.

DragosE_WT
25 October 2021, 17:56
Daca comisionul este per tranzactie, se adauga cu tagul de Comision=... Daca este de total de luna, atunci este o plata direct pe cont.

Constituire depozit inseamna avans furnizor? Daca da, incercati cu Alimentare Credit, iar contul trebuie sa fie unul de funzior, 401, 409 etc.


Exemplu plata direct pe cont:

[...] antetele

[Document1-Plata1]
DocPlata=CD
NrDocument=1
Observatii=Gogu
Reprezinta=DATORII TAXE
ValPlatita=50
SimbolCont=627


Exemplu plata furnizor in avans

[...] antetele

[Document1-Plata1]
DocPlata=CD
NrDocument=1
Observatii=Gogu
Reprezinta=ALIMENTARE CREDIT
CodFurnizor=Part_Gogu
Furnizor=ZZZ - deocamdata, inca obligatoriu; daca nu gaseste codul in baza de date, se adauga automat cu denumirea precizata aici; va aparea curand o versiune care va avea o constanta pentru a ignora acest lucru
ValPlatita=50
Cont=401

RoxanaIonescu
25 October 2021, 23:25
Da, comisionul la final de luna ma intereseaza. Am incercat sa import acest model si nu merge. Cat despre constituire depozit, adica o parte din banii din banca ii transfer intr un depozit bancar, cu acelasi iban, dar in contabilitate cu alt analitic.

RoxanaIonescu
25 October 2021, 23:29
Eroarea pe care o primesc la import plata comision bancar este "exception EDB Engine Error in module Mentor. Exe ar 0035A32E.Key violation*

DragosE_WT
26 October 2021, 08:58
Service > Avarie > Reconstruire SYSID

RoxanaIonescu
26 October 2021, 18:12
A functionat. Multumesc

alexadi
09 December 2021, 10:01
Am si eu o mica intrebare legata de importul prin bcs la articolele identificate prin denumire am o sansa sa le pot importa daca in denumirea lor exista caracterul virgula? Ca din cate vad eu imi da eroare caci este folosit ca si separator intre campuri.
Multumesc anticipat pt raspuns

Irina
09 December 2021, 11:39
Sanse spre zero, pentru ca in exportul si importul pe care il facem noi la bcs, virgula este separator 923 In exemplul facut de mine, cu virgula la mijloc, programul vede doar art ca denumire, virgula de dupa intervenind ca separator, deci da, aveti eroare.

alexadi
09 December 2021, 12:00
Multumesc pt raspuns, il banuiam, va fi necesar sa imi aloc din nou timp sa inlocuiesc , cu . in denumirile la articole, ca se pare ca ai mei colegi care lucreaza cu aceasta baza nu au tinut cont de cererea mea de acum ceva timp, insa deabia acum m-am relovit de eroare ca am avut de importat niste facturi emise si salvate prin bcs. Credeam ca am o sansa sa scap.

alexadi
03 January 2022, 14:21
Stie cineva va aparea o versiune noua ziele acestea care sa rezolve si acesta eroare de import ca sa stiu ce fac imi iau lopata si ma apuc la sapat transee sau mai astept ca am doar 300 de facturi de modificat aferente lunii decembrie o "placere" lunara ca sa zic asa.


Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ce anume gresesc la import de aceste facturi mi le aduce ciudat, atasez o factura din fisierul de import pentru exemplu:
[Factura_16]
NrDoc=0280
CasaDeMarcat=N
SerieCarnet=JSTM
MarcaAgent=
Data=01.05.2021
CodClient=123456
TVAINCASARE=N
AutoFactura=N
FacturaSimplificata=N
EmisClient=N
EmisTert=N
Stornare=N
Scadenta=
TaxareInversa=N
TipTVA=5
Majorari=
Observatii=
Locatie=
Discount=
TotalArticole=1
Operat=d
[Items_16]
Item_1=462.0802;Buc;1;730;

De importat le importa in facturi insa e ceva undeva eronat ca in obligatii facturi din liste le nu le duce corect ci le duce cum apare in figura: obligatii clienti, in factura apar corect ca in fig: factura client iar configurariile de parteneri sunt cele din fig: configurare parteneri:
889 890 891
Daca le culeg manual de la tastarura se vad corect, insa la import din alte aplicatii face aceasta nebunie, iar ca sa le vada corect trebuie sa intru in fiecare factura si sa le sterg articolul si pe urma sa il aleg eu din nou si asa le vede corect in obligatii facturi.

Multumesc anticipat pentru ajutor

DragosE_WT
03 January 2022, 17:23
Adica nu duce (si) 411 sau 461 in Obligatii? Sau, care e nebunia? :)

alexadi
03 January 2022, 20:15
Nebunia e mare ca in factura apare corect, in furnizori apare corect, in balanta apare corect insa in obligatii de plata furnizori, lista pe facturi sa zicem asa arata o pozitie cu urmatorul document : Avans0/30.12.1899 si suma este cu minus iar la deschidere document cu click dreapta nu aduce nimic a se vedea in pozele atasate din obligatii client prima poza, a doua din factura si a 3 poza e configurarea de la clienti, eroarea e in codul de la import, ca fizic daca culeg de la tastatura factura e ok, si e o placere sa intru si sa aleg cele 300 de facturi din nou, le import ca asa scap de a introduce manual clienti, si multe observatii care am nevoie de ele ulterior, :

925

926

927

alexadi
10 January 2022, 17:49
Cum nu am ce face am trecut la import se pare ca am doar 170 de facturi de modificat, ma intreb cat va mai dura pana se va repara la import aceasta bug (sau il adaug pe lista lunga a celor care nu se rezolva, pe principiul roamneasc merge si asa)?
929

Poza de mai sus este atasata dupa imortul de astazi, nu sunt achitate de aceea apar si clienti cu 411, mi se pare ca nu completeaza integral toate fisierele DB ale acestor facturi si uita sa aduca informatia si intr-o tabela, iar sa faci asta luna de luna la cateva zeci sau sute de facturi e o placere pe care nu cred ca o vrea cineva.

ps: Am verificat acuma dimineata cu DBD64 si e vorba ca nu aduce informatia in tabela iesiri3.db, am verificat la tot ce am modificat articolul prin alegerea lui manuala si e adus in aceasta tabela pentru restul facturilor e lipsa informatia din aceasta tabela, deci e o eroare in codul sursa al importului la tratarea acelui cont din parteneri.

Irina
11 January 2022, 13:23
Nu stiu daca e bug, pentru ca mie imi duce corect in lista obligatii clienti. Dar ce vad ca va lipseste dvs in modelul dat, pentru ca articolul este tip serviciu din imaginea cu factura, este linia in care treceti contul si gestiunea. Va atasez imagini din documentatie si din fisierul exemplu facut de mine, plus linia din obligatii clienti 930931932

alexadi
11 January 2022, 13:38
E un bug mare de programare mai explic o data acel cont e de tip venit in avans 427 declarat in caracteziarea partenerului, la import face balaria de mai sus, la culegerea manuala a facturi din wimentor aduce si informatia corecta in obligatii facturi, sg diferenta este ca la culegerea manuala a articolului in factura duce si in tabelea iesiri3.db datele necesare, altfel nu le aduce. nu are legatura cu contul acela ca nu lucrez cu articole de tip serviciu care sa aiba alte valori.

E simplu: factura importata cu contul declarat in caracterizare parteneri de tip venit in avans cum arata in imaginea de la postul 212 nu face corect in obligatii clienti, daca intru si in aceeasi factura aleg acelas articol manual de la tastatura se rezolva problema, deci bug de programare.

PS: face asta doar la acel articol de tip venit in avans din caracterizarea partenerului in rest importul este ok daca am articol de tip serviciu, se pare ca in procedura de import nu tine cont ca trebuie sa aduca in aceea tabelea adica iesiri3.db si informatii.

Irina
11 January 2022, 14:23
Nu credeti ca cel mai bine ar fi sa luati legatura cu distribuitorul dvs, sa ii dati o baza de date sa vada el intai care e problema, apoi distribuitorul ne trimite noua problema?

alexadi
12 January 2022, 09:04
Ok am vorbit si eroarea se confirma, bug la import.

alexadi
17 January 2022, 17:22
Am zis ca sa incerc sa rezolv mai repede corectia acestor facturi si in loc sa aleg articolul de la tastatura sa incerc o varianta mai rapida adica importul din BCS insa si acesta are aceeasi eroare ca si importul din alte aplicatii se pare ca singura varianta in care stie softul de acest cont este culegerea manuala de la tastatura a articolului, altfel in Obligatii nu imi aduce numarul de document.

Irina
18 January 2022, 09:29
Am rezolvat problema, va fi disponibila modificarea in urmatoarea versiune

karina
20 January 2022, 10:29
Buna ziua,


exista vreo solutie pentru importul soldurilor partenerilor la o initializare de firma noua?

alexadi
20 January 2022, 13:35
Direct nu, dar indirect poti face mici artificii de import, eu am facut acum ceva timp import de parteneri facand urmatoarea ghidusie, am importat niste facturi de intrare cu partenerii care ii aveam nevoie care erau in fisierul de parteneri dar nu aveam articolul creeat am primit eroare ca nu am articol insa am creeat asa parteneri.

alexadi
15 February 2022, 13:24
Am rezolvat problema, va fi disponibila modificarea in urmatoarea versiune

Multumesc mult pentru ajutor, confirm ca merge perfect am importat acuma niste facturi fara probleme.

alexadi
07 April 2022, 09:42
Am si eu de facut in acesta perioada multe justificari de decont, care ar fi setarea ca sa imi duca direct pe cont sumele din justificare ca am reusit doar sa le aloc pe fiecare angajat, e bine si asa insa poate reusesc sa scap sa le iau pe toate la modificare manuala. atasat alatura un exemplu de fisier:

[InfoPachet]
AnLucru=2020
LunaLucru=12
TotalDocumente=1

[Document1]
Sursa=AVANS DECONTARE
MarcaAgent=2
Moneda=Lei
ContPersonal=421
ZiuaIncasarii=31
TotalIncasari=1


[Document1-Incasare1]
DocIncasare=S
NrDocument=32
Reprezinta= PERSONAL ANGAJAT
MarcaAgent=
ValIncasata=3377
TVAIncasat=0
Cont=512.05
Observatii=

La document incasare 1 primesc eroare ca Simbolcont nespecificat daca in loc de Cont trec SimbolCont imi duce in 512.05 insa imi leaga de angajati si e necesar ca in fiecare inregistrare sa intru eu si sa le modifici din "Personal Angajat" in "Imprumutri, subventii.." ce ar trebui sa trec la "Reprezinta" sa mi le duca direct in "Imprumuturi, subventii.." in contul 512.05

PS: e ciudata nota contabila insa e o situatie mai ciudata, am avut un client la care aveam doar salarizarea in baza insa acuma incepand cu 01.01.2022 e necesar sa ii fac bilantul si vreau sa folosesc aceesi baza de date si sa ii anulez in decembrie 2021 totate sumele sa am balanta pe zero si sa pot sa inchid si sumele din 421 ale salariatilor.

Multumescu mult pentru ajutor

Irina
07 April 2022, 13:40
Puteti trece simbol cont numai ca se trece cu litere mari 1004. In ceea ce priveste tipul, conform documentatiei nu exista optiunea cu imprumuturi, subventii...Nici conturile nu par a fi de imprumuturi, cum le-ati trecut dvs. 1005

alexadi
07 April 2022, 14:23
Multumesc mult pentru raspuns, era ok si asa cum am reusit initial sa import si sa modifica in document manual la fieacre direct pe venituri/cheltuieli si sa aleg manual contul, insa cu ajutorul informatiilor primite de la dumneavostra am reusit sa fac ca aceasta modificare sa nu mai fie necesara punand la reprezinta datorii taxe, este super. Stiu ca nu sunt conturile de imprumuturi, incercam sa nu stau si sa creez cateva sute de deconturi ca sa pot aduce la zero si acele conturi de salariati, lucru care mi-ar fi luat cateva ore bune, asa cu ajutorul importului din txt am reusit sa rezolv in 15 minute.

alexadi
27 April 2022, 15:02
Am si eu o situatie mai ciudata, incerc sa fac niste compensari cateva sutem mai exact si nu imi gaseste toate facturile de client care imi da eroarea:
Compensare_1 CREDIT Linia 1 ... DOCUMENT Factura 94 :Negasit in lista obligatii plata/incasare
Compensare_2 CREDIT Linia 1 ... DOCUMENT Factura 102 :Negasit in lista obligatii plata/incasare

Am verificat am facturile cu seria respectiva ce anume as putea verifica?
[Credit_2]
CodPartener=F505
NrLinii=1
Linia_1=19;102;SUMMYEMAG;94.77

Ce pot verifica ca sa imi dau seama de ce nu gaseste la import aceste facturi cu toate ca in obligatii clienti ele exista?

Irina
27 April 2022, 15:34
ca sa inteleg, sa facem un rezumat:
importati monetare?
Facturile respective au fost facute normal sau au fost importate si ele?

alexadi
27 April 2022, 15:42
Incerc sa fac o compensare prin import date din alte aplicatii compensarii unde am pe debit incasari in 419 si pe credit facturile de la clienti:

[InfoPachet]
AnLucru=2021
LunaLucru=12
Tipdocument=COMPENSARE
TotalCompensari=1

[Compensare_1]
NrDoc=1
Zi=31

[Debit_1]
CodPartener=RO14399840
NrLinii=1
Linia_1=200;504;EX;94.77

[Credit_1]
CodPartener=F505
NrLinii=1
Linia_1=19;102;SUMMYEMAG;94.77

Acesta este exact linia de compensare pentru clientul 2 ca sa zic asa:
ce este ciudat ca am trecut si alt client si alta serie de facturi si nr luate direct din obligatii clienti plata si imi da la fel ca nu le gaseste.

Partenerii se identifica prin cod intern, am mai multe serii in lucru in acelasi timp, acuma intamplator toate sunt din aceeasi serie de facturi de la clienti.

DragosE_WT
28 April 2022, 09:31
Probabil ca asa ati facut, dar scriu aici, paote foloseste si la altcineva:
- verificati in Constante generale, Import date ..., Identificator partener ce valoare are; sa zicem ca este CodIntern;
- creati manual o compensare si, la partea cu eroarea (debit/credit), click pe partener, cautati-l FIX dupa coloana care reprezinta identificatorul; in cazul dvs "F505"; caz particular: pot fi mai multi cu acelasi cod; in acest caz, Mentorul il va alege intotdeauna pe primul;
- in lista de obligatii restante, cautati documentul cu problema; 19 la dvs este factura iesire normala, 102 reprzinta numarul, SUMMYEMAG este seria; orice mica diferenta (seria are spatiu pe undeva) va duce la neidentificarea documentului.

Nu prea am avut probleme la genul acesta de import. Unde era eroare, intotdeauna a fost un motiv de neidentificare a ceva.

alexadi
28 April 2022, 11:15
Am zis sa fac un test pe o baza noua, am una de test instalata pe pc meu fara legatura cu serverul, chiar i-am taiat si accesul la licenta din server deci e in demo:

test 1: factura fara serie doar numar se importa
test 2: factura cu seria AAA se importa
test 3: factura cu seria SMY se importa
test 4: factura cu seria SUMMYEMAG nu gaseste factura in obligatii de plata
test 5: factura cu seria AAA se importa
test 6: factura cu seria SUMMYEMAG aceeasi eroare: Compensare_1 CREDIT Linia 1 ... DOCUMENT Factura 11 :Negasit in lista obligatii plata/incasare

Initial am crezut ca este de la faptul ca am multe facturi definite asa ca am tot creeat cate una si am importat, dar se pare ca are o problema undeva cu lungimea campului si anume SUMMYEMAG? Ca altfel nu imi explic de ce cele 3 serii le importa si pe acesta nu.



PS: in baza nou exista un singur furnizor e identificat dupa codul fiscal, am 2 articole unul la contul 628 si unul la contul 704 ambele tip serviciu.
Am o factura de 1000 lei +tva la furnizor si 4 facturi de clienti: o factura fara serie, o factura cu seria AAA,,o factura cu seria SMY, si una cu seria SUMMYEMAG

Am mai facut un test am ajuns ca daca am seria SUMMYEMA imi gaseste factura insa daca trec SUMMYEMAG adica diferena e doar literera G imi da eroare ca nu gaseste factura.

Irina
28 April 2022, 17:02
Daca incerc sa introduc un carnet de documente cu seria de care spuneti dvs, se vede clar ca se opreste la 4 caractere, deci programul nu va recunoaste acest SUMMYEMAG ca serie a carnetului de documente. Nu stiu cum va recunoaste cealalta serie, pare ceva sf. Incercati sa limitati seriile carnetelor la 4 si la import din alte aplicatii

alexadi
29 April 2022, 08:50
Multumesc pentru raspuns, cam greu sa ma limitez la doar 4 caractere in conditiile in care eu lucrez de cele mai multe ori cu materialul clientului, adica la mine ajung datele cam cu minim 30 zile mai tarziu decat sunt produse ca sa zic asa uneori chiar si cu 90 zile de la producerea lor.

E prima data cand aud de acesta limitare de 4 caractere, lucrez cu mentorul din 2010 si nu am am fost limitat de a putea introduce in carnete serii cu 7-8 caractere. Legat de import va spun sigur ca in versiuna 894.01 am importat eu in cadrul a 2 fisiere compensari pentru niste facturi cu serii de 7 caractere (am gasit fisierele de compensari si au data de 17.05.2021) si care au mers perfect, lucru care este si acuma valabil am testat fara probleme in aceeasi firma in care am importat in serie de 7 caractere deci nu este sf. este uzual in mentor.

Acum in cazul de fata dupa raspunsurile primite ieri dimineta si dupa testele facute de mine am fost constient ca nu am cum sa le import decat sa le culeg manual asta este acum am 350 de compensari manuale de facut pentru a inchide clientii in decembrie, si inca 200 si ceva prin martie cand mai am o asemnea minune, stiu sunt multe ca sunt adunate, insa de multe ori "viata bate filmul" acum am primit de la client fisierul de componenta al acestor incasari, iar eu sa ma pun sa fac permutari sa le ghicesc nu ma agit le las asa, si e pare ca a venit momentul sa aiba nevoie de ele inchise si sunt in acesta situatie de a inchide foarte multe de aceea cautam variante automate.

PS: ar trebui sa se poata importa si cu mai multe, banuiesc ca nu sunt singurul client care are problema acesta si e vorba de o modificare a in linia de cod a unei cifre din 7 in 10 sa zicem. si asa ar fi mai ok, cum nu este urgent banuiesc ca va aparea la un moment dat, pana atunci varianta manuala e de baza.

ps2: La facturi nu am avut probleme de nerecunoastere la import, si sper sa nici nu am ca nu ma vad prea bine cu cateva sute de facturi in acel caz.

DragosE_WT
29 April 2022, 08:53
Simbol doc se opreste la 4, dar la identificare conteaza seria, iar aceea este de 15 caractere. Cred ca stiu despre ce este vorba: coloana asta cu seria (15 chr) a fost modificata mai de curand, insa, in procedura din program, de la importuri, identificarea seriilor a ramas cum era inainte, lua doar primele 8 caractere din fisier pe care le compara cu un string mai mare de 8 (seria originala din ObligPI). De verificat ipoteza mea :)

alexadi
29 April 2022, 10:15
Pornind de la raspunsul lui Dragos am banuit ca exista o neintelegere intre campurile de care discutam si am zis ca sa ne pozitionam corect, cred ca aici am gresit eu ca trebuia sa pun imaginea de la inceput si asa s-ar fi inteles mai rapid, ca sa stim perfect la ce camp ne referim:
Simbol doc: le trec la toate la facturi FF
Seria Carnetului: este acel camp pe care l-am incercuit: 1015

Irina
02 May 2022, 11:52
Voi testa sa vad care e motivul.

Irina
04 May 2022, 11:24
Urmatoarea versiune va contine modificarea ca sa puteti face importul

alexadi
05 May 2022, 16:58
Multumesc mult pentru ajutor, e o veste buna.

Am urmatoarea situatie: Am vandut tot stocul la un client cu plata pe masura vanzari, insa intre timp nu a reusit sa vanda toata marfa iar acuma mi se intoarece inapoi, incerc sa fac importul acestui retur de la client insa nu imi aduce nici un informatii despre pretul de achizitie, pret care exista in winmentor la facturile de vanzare, m-am uitat in facturi de stornare http://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/08_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/Facturi%20clienti%20storno.pdf dar nu este nici o informatie cu ce anume ar trebui sa contina linia de import sau ce linie sulimentara de items sa aduc pentru a le putea importa, am doar 282 linii in factura dintr-o factura de 650 linii, parca. Cum pot face sa imi incarce si stocul automat.

Irina
06 May 2022, 10:16
Faceti o selectie in fisierul txt sa vad exact cum inregistrati storno.

alexadi
06 May 2022, 11:17
[InfoPachet]
AnLucru=2021
LunaLucru=01
Tipdocument=FACTURA IESIRE
TotalFacturi=1

[Factura_1]
NrDoc=107
CasaDeMarcat=N
SerieCarnet=ABC
MarcaAgent=
Data=08.01.2021
CodClient=RO15016633
TVAINCASARE=D
AutoFactura=N
FacturaSimplificata=N
EmisClient=N
EmisTert=N
Stornare=D
Scadenta=
TaxareInversa=N
TipTVA=0
Majorari=
Observatii=
Locatie=
Discount=
TotalArticole=282
Operat=d
[Items_1]
Item_1=W16744;Buc;-1;27.68;WORLDT
Item_2=W4418;Buc;-1;66.6;WORLDT


Am incercat sa pun si la Item_1Storno=10278;WCT adica nr si seria facturi originale de vanzare si nici asa nu le gaseste,
Stocurile sunt tinute la pret de intare tip fifo, deci nu au nici un adaos.
Daca am produs in stoc stie sa faca consumul, pt ca am facut un test, am facut o factura "fictiva" in care am stornat integral cele doua facturi de vanzare, am salvat factura acesta de stornare, am facut importul de il aveam in txt la care programul a facut corect stornarea si incarcarea in stoc, dupa care am sters factura de stornarea "fictiva".

Irina
06 May 2022, 11:52
In prima faza am obtinut acelasi rezultat ca dvs, dar am adaugat o linie in fisierul txt si vad ca merge corect acum:
TotalArticole=1
[Items_1]
Item_1=12345;Buc;-1;1500;AMAN
Item_1_TVA=300
Item_1_Storno=5;AA

Unde 5 e nr facturii de intrare originale si seria facturii e AA

alexadi
06 May 2022, 16:47
Ceva este ca nu am reusit nici in firma de baza nici in firma de test, unde am restaurat baza ca sa pot sa ma joc si colegii sa lucreze mai departe la bilant, se pare ca nu imi gaseste factura chiar daca ii adaug linia de de storno

La mine ultima factura de vanzare este in ianuarie 2018 iar acuma incerc sa import in 2022 aceste produse stornate, nu reusesc sub nici o forma sa le incarc in stoc chiar daca adaug si linia de factura, la mine au plecat pe o serie de facturi intre timp se foloseste alta serie de factura, asta nu ar trebui sa aiba impact dar cine stie, toate facturile de intrare si de iesire aferente acestei activitati cand se desfasura era prin import din txt, mie imi veneau in excel de unde le exportam in txt, importul orice as incerca arata asa: 1017 iar poztia din stoc arata asa: 1018 clientul isi tinea un stoc de bucati in sitele de unde le si factura, mie imi veneau intarile si iesirile de la el in excel si de acolo se facea importul in prin txt, acuma activitatea acesta este din 2018 inchisa avand cu totul alt profil insa m-am lovit de necesitatea importului acestor retururi.

Singura varianta cu care am reusit a fost cea descrisa in postarea de mai sus lucru care a rezolvat problema pentru moment. O sa mai testez zilele acestae sa vad ce anume se intampla si ce nu ii convine poate identific pentru viitor sa aflam ce se intampla si ce genereaza acest comportament.

MihaiCraciun
18 May 2022, 12:29
Buna ziua,

incerc sa import in WinMentor facturi OSS si primesc urmatoarea eroare:



Factura_5 ... Nu am informatii privind locatia clientului
Nu exista in nomenclator cota de TVA precizata pentru tara clientului


codul din export este pentru facutra:



[Factura_5]
NrDoc=25
Data=03.03.2022
CodClient=P8025016
TVAINCASARE=N
TipTVA=0
Scadenta=03.03.2022
TaraTVA=FR
CotaTVA=20
TaxareInversa=N
TotalArticole=2
Moneda=USD
Curs=4.4635
Operat=D
ANULAT=N
Observatii=
[Items_5]
Item_1=A12134194;buc;1.00;23.0000;
Item_1_TVA=4.6000
Item_2=A999999999;buc;1.00;-3.0000;
Item_2_TVA=-0.6000



si pentru partener:



[ParteneriNoi_P8025016]
Denumire=clement Rivart
Tara=Franta
SimbolTara=FR
Judet=-
Localitate=27670 - ST OUEN DU TILLEUL
CodFiscal=
RegistruComert=
Adresa=
Sediu=
CodExtern=P8025016
CodIntern=
Telefon=
Email=
SerieBuletin=
NumarBuletin=
MarcaAgent=
PersoanaFizica=DA



s-a mai lovit cineva de situatia asta?
Multumesc

Irina
18 May 2022, 13:12
Verificati cu structura noastra
http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/DOCUMENTATIE/STRUCTURA%20IMPORT%20FACTURI%20DE%20IESIRE%20PENTR U%20SERVICII%20ELECTRONICE.pdf
Nu vad la dvs nici tara nici cota de tva

MihaiCraciun
06 June 2022, 15:29
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.

apare:

[Factura_5]
...
TaraTVA=FR
CotaTVA=20
...

mai trebuie in alta parte?

alexadi
06 June 2022, 17:33
Nu exista in nomenclator cota de TVA precizata pentru tara clientului


Verifica in nomenclatoare/articile/tva regim special....../cote tva pentru servicii electronice ca pare ca nu gaseste definit aceasta legatura si anume franta cu 20%

MihaiCraciun
08 June 2022, 17:43
Multumesc pentru raspuns, dar sunt configurate toate cotele

alexadi
28 June 2022, 12:02
Am si eu o intrebare, legata de importul chitantelor si anume vad ca nu tine cont de costanta DirImportAplProd care este setata intr-un anume folder si merge perfect la facturi de intrare si iesire la monetare, etc insa atunci cand import chitantele (trezorerie/ import incasari din format txt sau import plati din format txt) imi deschide directorul firmei din folderul DATA.

Am facut o verificare acuma in timp ce scriam acest post (am intrat ca sa scriu corect constanta si caile de unde se importa fisierele) si am vazut ca exista un bug ciudat si anume:
- intru in firma deschid trezorerie si import incasari..... ma duce in folderul firmei din Folderul Data ca si cum constanta nu ar exista
- intru in interne /import din alte aplicati si aici aleg orice submeniu imi deschide folderul setat in constanta de mai sus, nu fac nici un import nimic doar dau iesire dupa care ma duc in trezorerie/ import chitante.... si surpriza imi arata foldrul setat in constanta de mai sus.

Nu e o urgenta asa mare insa cand vor avea colegii de la programare timp sa arunce un ochi si aici poate reusesc sa ii dea de cap si sa functioneze corect.
Multumesc anticipat.

alexandraD
28 June 2022, 12:45
Buna ziua. Am verificat si asa este. Am semnalat problema la programare.

alexadi
15 July 2022, 11:38
Am tot cautat si nu am gasit ce parametru sa folosesc ca sa import termenele scadente in import facturi iesire: si anume tip plata? (op, numerar, card, etc) ca scadentele stiu sa le aduc insa nu stiu ce parametru sa folosesc pt tipul de plata. Multumesc anticipat pentru ajutor.

Irina
15 July 2022, 12:20
Nu cred ca este ca variabila din ce am testat eu pana acum, sa vad ce zice colegul de la programare daca pe viitor putem modifica