PDA

View Full Version : Import date din alte aplicatii .



Pagini : 1 [2]

Irina
15 July 2022, 15:11
Va fi disponibila modificarea pe versiunile viitoare, vom modifica si documentatia.

Opteron
17 October 2022, 11:48
Buna ziua,
As dori si eu un model de fisier pentru import compensari.
Va multumesc.

PS. Am inteles cum ar veni insa nu as vrea sa fac o compensare cu o alta factura ci as vrea ca la credit sa pun direct pe cont lei in contul 512.05 de exemplu.

alexadi
17 October 2022, 13:46
aici este documentatia necesare pentru compensari: http://download.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/22_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/Compensari.pdf
PS: vezi incepand cu postul 223 aici in topic vorbesc eu de compensari cu ceva exemple daca te ajuta mai mult asa.

Opteron
17 October 2022, 22:23
documentatia am inteles-o pana la urma insa ce nu reusesc eu sa inteleg e cum sa fac compensarea cu un cont nu o alta factura (vreau direct pe cont precum in poza 1169

alexandraD
18 October 2022, 10:02
Buna ziua! Nu se poate. Nu a fost tratata aceasta situatie la importuri.

Opteron
18 October 2022, 11:14
Buna ziua! Nu se poate. Nu a fost tratata aceasta situatie la importuri.
Si ar putea fi luata in calcul pe viitor ?

alexandraD
18 October 2022, 11:38
Da, urmeaza sa fie implementata.

alexadi
10 January 2023, 09:17
Vad ca in ultimele versiuni de mentor este posibila si compensarea direct pe cont insa in documentatie nu gasesc cum ar trebui sa fie setata acesta compensare direct pe cont.
In credit am datele clientului si facturile lui de compensare conform documentatiei insa in debit care ar trebui sa fie direct pe cont sa zicem 473 nu gasesc in docuemntatie informatiile necesare, are cineva idee cum pot face asta?
Multumesc anticipat pt ajutor

alexadi
11 January 2023, 13:02
Daca pun asa cum apare in documentatie -1 pt direct cont imi returneaza eroarea:
Compensare_1 DEBIT ... LINIA 1 nu contine toate informatiile
Compensare_1 ... LIPSA COD PARTENER Debit

fisierul e complet:
[InfoPachet]
AnLucru=2022
LunaLucru=12
Tipdocument=COMPENSARE
TotalCompensari=1

[Compensare_1]
NrDoc=3031
Zi=1

[Debit_1]
NrLinii=1
Linia_1=-1;473.06;37

[Credit_1]
CodPartener=F1243
NrLinii=1
Linia_1=19;100326;ESUM;37

Linia1 din debit este conform documentatiei https://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/22_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/Compensari.pdf dar se pare ca e ceva ce nu functioneaza sau mai este nevoie de ceva de nu apare in documentaite, stie cineva cum pot reusi?

Irina
12 January 2023, 11:17
M-am uitat putin pe documentul cu care am facut eu testare si imi apare asa : Linia_1=-1;409;;119. Incercati sa puneti cele doua punct si virgula. Codul partenerului trebuie sa il rezolvati singur, ceva nu e in regula cu constanta sau modul cum identificati partenerul in mentor.
Daca se rezolva cu punct si virgula, spuneti-mi si vom modifica documentatia.

alexadi
12 January 2023, 12:05
Multumesc mult pentru raspuns, asa este cum mi-ati spuns Linia_1=-1;409;;119 merge fara nici o problema. Cand am pus si a 2 virgula nu a mai dat nici eroarea de partener si a mers importul, banuiesc ca a sesizat ca e direct pe cont fara partener.

Am incercat sa aduc si o observatie in coloana obs: punand parametrul Observatii=EMAG cum e definit si la clienti dar nu-l aduce are campul alta denumire?
1209

alexadi
19 January 2023, 18:14
Are cineva o idee cum as putea aduce informatii in acel camp de observatii din compensari, ca am vazut ca direct din fisierul de import nu reusesc, macare sa le aduc in calupuri de cate 50-60 bucati cate are un cod de observatie si sa le modific cumva automat ca asa manual imi cam mamanca mult timp.

PS: Nopatea e un sfetnic bun asa ca le import in grupuri de cate 40-50 adica toate cele care au aceeasi observatie si pe urma le modific cu ajutorului lui DBD64, e mai rapid decat sa le iau manual pe toate la mana.

Irina
20 January 2023, 14:38
Am rugat colegul de la programare sa urmareasca codul pentru import monetare. DAca este nevoie de modificari, vor fi dupa ce scoatem kitul pentru salarii

alexadi
20 January 2023, 15:27
Multumesc pt raspuns, la import monetare nu am avut problema ci doar la compensari, ca nu reusesc sa aduc acel camp de observatii, nu-i graba cu el acum insa e bun pt viitor ca de acum inainte se pare ca nu mai scap, va tr sa fac si importurile de compensari ca sunt prea multe si e mai rapid asa.

Irina
20 January 2023, 15:33
Da, compensare :))
Viteza bat-o vina

Irina
23 January 2023, 12:23
Voi modifica si documentatia dar merge cu urmatoarele linii:
[Compensare_1]
NrDoc=1
Zi=29
ObsD=fff
ObsC=54

alexadi
07 February 2023, 17:16
Multumesc pentru raspuns, am testat si merge.

Mai am o nelamurire mai tehnica stiu ca produsele la import se pot identifica dupa cod intern sau cod extern (EAN), pot sa import toate produsele dupa codul intern si sa aduc in acelasi timp codul ean la o parte din ele. Intreb pentru ca am cam 1500-2000 de produse minim de importat din care doar 40-50% din ele au si cod extern (EAN) si parca nu as muncii sa le aduc manual pe toate. m-am tot uitat in documentatie dar nu gasesc campul.
Multumesc anticipat pentru ajutor.

DragosE_WT
09 February 2023, 16:44
CodExtern=

alexadi
09 February 2023, 18:21
Multumesc mult pentru raspuns, tocmai ce am facut un test intr-o baza de test si nu aduce nimic in acel cod extern am folost in fisierul de import aceast articol si identificat dupa codul intern, aduce totul ok mai putin acel cod extern.
[ArticoleNoi_W11895.]
Denumire=BigJigs Titirez Top - Top [ BJ601 ]
Serviciu=N
ContServiciu=
GestiuneImplicita=WORLDT
Clasa=WORLDT
PretVanzare=
TvaInclus=
ProcTVA=19
ZeroCuDeducere=
TipSerie=1
TipContabil=371.01.C
TipPret=U
CodExtern=987654

DragosE_WT
10 February 2023, 09:39
In 16.02.2021 mergea :) Am solicitat aceeasi treaba si mi s-a confirmat ca da :)

alexadi
10 February 2023, 13:44
Acuma nu mai merge intre timp s-a stricat jucaria, cred ca am doar una din variantele link cu un excel 2003, daca mai gasesc asa ceva ca intre timp nu stiu ce am facut cu hdd pe care era instalata masina virtuala cu asa ceva, ori rulat 400-500 update-uri individulale din dbd64.exe cu sql (acestea creeate din excel si data cu copy paste si rulate), sau cea mai "placuta" direct de la tastatura in winmentor de cules toate codurile EAN.

Irina
10 February 2023, 13:55
Am vazut discutia dvs pe forum, momentan nu am timp sa testez pe partea asta, cand reusim sa terminam cu salariile si d112 scrieti un post aici pe forum sau trimiteti un mail.

alexadi
28 February 2023, 13:02
Revin si eu cu intrebarea: pot sa import un produs dupa codul intern si in acelasi timp acel produs sa aiba si cod extern la import?
Caz concret in firma mea de test:
[ArticoleNoi_A8]
Denumire=BigJigs Titirez Top - Top [ BJ601 ]
Serviciu=N
ContServiciu=
GestiuneImplicita=WORLDT
Clasa=WORLDT
PretVanzare=
TvaInclus=
ProcTVA=19
ZeroCuDeducere=
TipSerie=1
TipContabil=371.01.C
TipPret=U
CodExtern=TestA8
CodNCSAFT=25010051
ExportSAFT=D

Unde: A5 este cod inter
import din alte aplicatii idendificat dupa: codul intern
La import aduce doar cod Intern A5, la Cod Extern nu aduce nimic ca si cum nu ar exista acel camp in import, Se pare ca in versiuni mai vechi a fost functional, acuma nu mai este am o variatna sa le aduca asa. la cod saft iara nu aduce nimic ceva nu este ok dar nu imi dau seama ce se intampla la codul de imort de nu este ok.
Cazul meu concret este asa tr sa trec de la o gestiune de tip valori la una cantitativ valoric iara produsele se identifica dupa cod inter in gestiune, dupa cod extern la clienti si pt SafT dupa cod Vamal, de aceea imi trebuiesc toate 3.

Rezultatul se vede in poza1256

Irina
28 February 2023, 15:30
Ok, codul extern era bug, va fi disponibila modificarea in urmatoarea versiune. In ceea ce priveste codul nc pentru saft, variabila care va intereseaza este de fapt CodVamal.

alexadi
28 February 2023, 15:45
Multumesc mult pentru raspuns, acuma am verificat e perfect, ramane acel cod extern in viitor de reglat, am plecat eronat din fisierul de import la pagina 2 desupra SolventSAFT= e trecut acel cod CodNCSAFT= si scrie ca este codul tarifar si de aceea am considerat asa, acel cod este altceva in aplicatie? https://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/22_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/Structuri%20impot%20din%20alte%20aplicatii%20-%20SAF-T/Articole%20noi.pdf

famshop
13 March 2023, 10:00
Buna ziua, referitor la partea de sincronizare date intre WinMentor si alte aplicatii, sa aveti in vedere si platforma de automatizari e-commerce FamShop.ro (https://famshop.ro)

alexadi
13 March 2023, 17:27
Poate nu e chiar un import din alte aplicatii dar stie cineva cum as putea aduce in clienti ofertele? Am intrat in mentor/nomeclatoarea si cand apas pe sageata de import deja sunt in ceata, ma uit in help la program scrie fisier .eoc sau txt pai eu am .eoc si csv. BIne zic sa fie csv si export sa vad structura, fac la fel ca acel fisier si mentorul nu face nimic sau se bloceaza sta asa zi cate 30 minute la un fisier de test cu 1 produs. Am cativa clienti la care facturile trebuie sa plece cu codurile lor si alta varianta nu am decat sa le am aici. In soft produsele sunt identificate dupa cod inter. Am atasat o poza in care am incercuit sageata de care vorbesc. 1266
Multumesc anticipat pentru ajutor.

Irina
14 March 2023, 13:06
Cred ca documentatia noastra nu este f explicita. Logica este asa, fac export pe firma mea de pe macheta 1272, trimit fisierul furnizorului meu care face operatiunea in sens invers 1273

alexadi
15 March 2023, 09:06
Buna dimineata,
Multumesc pentru raspuns, asa este documentatia in cazul de fata este un pic cam neclara. Am facut urmatorul test, am ales un produs, l-am exportat in csv am avut structura am adaugat in excel celelalte articole care ma intereseaza si cand apas pe import de la client imi ramane mouseul in tip cerculet ca si cum ar rula in continuare si nici o sansa programul se bloceaza si pot sa intru doar cu restart la pc ca mentorul se inchide doar cu end task si chiar mai mult acel partener ramane needitabil imi zice ca este editat de si atat fara sa zica nimic altceva.
Este o baza a mea de test care e pe un pc separat, nu direct in server ca si acolo are acelasi comportament. Banuiesc ca nu conteaza ca este un fisier tip csv emis de mentor in care am adaugat eu niste linii ca e acelasi lucru pana la urma ca si cum ar fi emis de mentor.

Irina
15 March 2023, 12:07
Probabil formatul nu este cel care trebuie, noi exportam .eoc nu csv

alexadi
15 March 2023, 17:04
Da, e ceva ce nu ii place in acest format tip csv, ramane de vazut ce anume este.

Am un bug mai ciudat la import facturi intrari si anume daca documentul este preluat imi da eroare cum este si normal insa nr de document exportat in fisierul de eroare este incorect nu tine cont de cifra zero o sterge din numar, am pierdut ceva timp ca nu intelegeam unde gresesc, cand le cautam dupa acest numar nu le gasea in mentor in facturi de intrare:
Factura_8 ... DEJA PRELUATA ( Factura 2258714) corect NrDoc=22058714
Factura_12 ... DEJA PRELUATA ( Factura 1793) corect NrDoc=00017903

Vorbesc de acel zero dintre cifre nu cele din fata ca acelea stiu ca nu se preiau dar asa imi vin din prelucrarea din excel si nu ma deranjeaza, nasol e acest bug care pana acuma nu imi aduc aminte sa mai fi fost si anume in loc de 22058714 face nr 2258714 si pana sa ma prind sa caut in fisierul de baza din txt nu intelegeam de ce nu le gasesc acst documente in mentor erau 14 documente.

PS: Ceva vesti cand va aparea noua versiune care sa rezolve acel bug de import cod extern la articole cand se importa dupa cod intern?

Irina
16 March 2023, 09:59
Dati-mi un fisier text de import. Eu incerc sa reproduc, dar la mine ramane acel 0 de la mijloc.

alexadi
16 March 2023, 10:19
Buna dimineata,
Atasat alaturat se regasesc cele 3 fisiere: unul de articole, unul de facturi de intrare si celalalt de erori la import.1274 sunt in zip ca altfel imi dadeau eroare ca erau prea mari.

ps: identificare parteneri pe cod fiscal si articole pe cod extern.

Irina
16 March 2023, 11:27
Sigur factura nu e preluata cu 0? M-am prins ce faceti,, pentru ca mi-ati trimis erorile, la reimport am si eu mesajul si intr-adevar lipseste 0 dar doar din mesaj, a identificat deja colegul componenta. Dar importul ar trebui sa se faca corect. La mine se face

alexadi
16 March 2023, 11:35
Da importul il face corect, la mine cele 2 nu reuseam sa le import ca erau importate dar nu le gaseam cautand dupa numele din fisierul de erori, am pierdut ceva timp pana la urma, am vazut in fisierul de import ca era si un zero si asa am identificat corect ce factura este si ca este inregistrata. Am banuit bine ca daca atasez si mesajul de eroare se poate identifica mai usor ce nu functioneza in parametrii.

Irina
16 March 2023, 11:43
Vom modifica. Cat despre data postarii unui nou kit de mentor, nu am inca idee.

alexadi
16 March 2023, 18:21
La import incasari din alte aplicatii nu tine cont de constanta Director implicit cu fisire de importat care are simbolul DIrImportAplProd , ci deschide automat directorul firmei din data. Daca inainte de a intra aici fac un import de facturi de intrare imi deschide folderul corect.

Irina
17 March 2023, 10:02
ok, am pus tichet

mgmmirage
18 May 2023, 12:20
Buna ziua,
Exista posibilitatea importurilor compensariolor direct pe cont in valuta?
Importul in Lei conform documentatie functioneaza bine insa poate exista astfel de posibilitate/documentatie pentru import in valuta cu posibilitatea introducerii cursului valutar.

Atasat o compensare ca exemplu
Va multumesc.

Irina
18 May 2023, 12:59
In principiu am reusit o compensare intre facturile in valuta si direct pe cont in lei. Trebuie sa vad ce anume lipseste pentru a face compensarea direct pe valuta. Revin

Irina
19 May 2023, 16:29
Va fi disponibila in urmatoarea versiune optiune pentru valuta, voi modifica si documentul ca sa stiti ce tip de factura este pentru varianta in valuta.

mgmmirage
24 May 2023, 12:52
Va fi disponibila in urmatoarea versiune optiune pentru valuta, voi modifica si documentul ca sa stiti ce tip de factura este pentru varianta in valuta.

Va multumesc frumos!

alexadi
15 June 2023, 13:30
Am si eu nevoie sa import in nomenclator parteneri in Oferta contract mai multe articole cu coduri diferite la un client, exista o posibilitate de a face asta mai automat decat sa le iau bucata cu bucata si sa le culeg de la tastatura, infomatiile le am in excel si au coduri interne, care sunt si in wimentor prezente iar la client ar trebui sa ajunga cu codurile lui? Are cineva idee cum pot face asta ca in documentatie vad ca nu exista nimic despre aceste importuri.

Irina
15 June 2023, 14:17
Nu avem o structura anume pentru import. Se poate exporta de pe o firma si importa pe alta. Am explicat eu in documentatie, in helpul atasat programului 1312

alexadi
15 June 2023, 14:31
Asta este tot ce am gasit si eu. E nasol ca se schimba softul, trece clientul in wimentor si trebuie sa factureze catre ai lui clienti cu codurile lor, sa le apara pe factura, si de aceea aveam nevoie aici sa ca pot sa apara pe factura codurile lor. Daca aveam o lista sa o import era ok, eu am doar niste exceluri din vechiul soft si cautam variante mai rapide decat sa le iau manual, nu sunt multe cam 14-15 parteneri in nomenclator si la fiecare cu 1500 de produse, e o placere din cauza codurilor diferite. :p si speram sa pot afla ceva cu import din csv.

Gabriel Mihalcea
16 June 2023, 08:17
Importati cate o factura (de intrare sau de iesire) pentru fiecare partener cu 1500 de articole. Sau cate permite mentor ... si gata ! Evident, daca puteti genera factura in formatul de import mentor !

alexadi
16 June 2023, 08:51
Sa import facturile de intrar/iesire si alte elemente chiar si bcs e cel mai usor lucru pentru mine, problema este cum sa le import sa le aduc in "cod catalog" cum se vede in poza am pus acolo manual de la tastatura "Cod Necesar" In Nomenclator/Parteneri/Fisa partener si aici In oferta /contract 1313

alexadi
08 November 2023, 10:02
Am si eu urmatoarea situatie la import am articolul alaturat de tip serviciu, ce anume mai e necesar sa ii fac ca il creeaza insa fara a avea contul 604.01, in nomenclatorul de conturi exista acest cont 604.01, ce anume mai este necesar pentru a putea fi importate, la stoc stiu dar la servicii e durere ca am niste facturi de importat cu multe materiale si anumite produse se duc direct in 604.01 si la importa insa nu am totalul facturii corect (este mai putin cu valoarea produselor din 604.01) si produsele respective au la sf (cont:???) in loc de (cont:604.01)

[ArticoleNoi_A0480]
Denumire=PUNGI LF BIODEGRADABILE
Serviciu=D
ContServiciu=604.01
GestiuneImplicita=DC
Clasa=SERVICII
PretVanzare=
TvaInclus=
ProcTVA=0
ZeroCuDeducere=
TipSerie=1
TipContabil=
TipPret=U

Irina
08 November 2023, 12:08
Am facut test cu ce ati pus dvs in postare si cu fisier pt facturi si totul imi apare in regula la import 1416 . Atata timp cat in planul de conturi ati creat analiticul la 604, nu vad de ce nu ar merge ok importul cu articol nou.

anhel
15 November 2023, 14:08
Nu cunosc WinMentor; creez fisierele text pt. import din alte aplicatii. Am o situatie noua, o factura storno care trebuie sa stinga una normala.
In fisierul de import facturi am factura storno:

[Factura_1]
NrDoc=126418
SerieCarnet=BC
Data=02.10.2023
CodClient=BC2594
Localitate=XXXXXX
TVAINCASARE=D
Stornare=
TipTVA=0
ANULAT=N
Locatie=
TotalArticole=1
[Items_1]
Item_1=VENITURI DIFUZARE;Buc;1;-10.00
Item_1_TVA=-1.90

-cum fac sa declar aceasta factura ca fiind plata pt. factura normala ( in fisier de facturi sau de plati)? Un exemplu mic ar fi super.

Irina
15 November 2023, 14:29
http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/22_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/Facturi%20clienti%20storno.pdf
Asta este structura pentru facturi storno. Dar daca va uitati, legatura cu factura originala o putem face doar pentru storno avans (servicii). Pentru restul exista compensari.

alexadi
13 December 2023, 13:21
Am si eu urmatoarea eroare la import plati direct pe cont : Master, "is not a valid floating point value" si nu imi dau seama de la ce poate fi, la incasari imi merge insa la plati primesc aceasta eroarea. Atasat si eroarea in poza1447 Multumesc anticipat pentru ajutor.

PS: Am rezoltat, initial am crezut ca am ceva caractere ciudate dar nu era asa, era de la faptul ca aveam o litera in plus si nu vedea document incasare.

anhel
05 January 2024, 13:12
Factura normala care trebuie stornata:
NrDoc=67000
SerieCarnet=BC
......
[Items_1]
Item_1=VENITURI DIFUZARE;Buc;1;10.00
Item_1_TVA=1.90

Factura storno:
NrDoc=70000
SerieCarnet=BC
......
[Items_1]
Item_1=VENITURI DIFUZARE;Buc;1;-10.00
Item_1_StornoAvans=67000;BC


Factura storno se importa fara eroare; sold client se dimunueaza dar factura normala nu apare cu sold zero(0) ca fiind imperecheata cu storno.

1. Nu am in fisier facturi storno rindul "Item_1_Ext=P8202:605" ca in exemplu (http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Do...i%20storno.pdf), asta inseamna ca nu am declarat produsul ca fiind de tip serviciu?
2. Daca raspunsul la 1. este Da, trebuie compensare? Puteti atasa un link cu model compensare?

Irina
05 January 2024, 13:22
Dupa cum apare in documentul din postarea mea de mai sus, facturi storno cu legatura cu factura initiala pot fi facute doar pentru articole tip serviciu, special configurate pentru avans, orice alt articol poate fi pus cu valoare negativa dar nu pot face legatura cu o factura initiala. Deci ele vor trebui compensate manual de catre utilizator din meniul compensari.

anhel
05 January 2024, 13:46
-nu se poate prin crearea unui fisier compensari (ca la facturi de ex.) si importat?

Irina
05 January 2024, 14:01
Compensarile se pot si ele importa, gasiti structura tot in documentatiile noastre

anhel
05 January 2024, 14:35
- am vazut structura fisier compensari am creat un fisier pt. cazul meu si am citeva intrebari:

[InfoPachet]
AnLucru=2023
LunaLucru=12
Tipdocument=COMPENSARE
TotalCompensari=1

[Compensare_1]
NrDoc=150
Zi=10

[Debit_1]
CodPartener=BC101
NrLinii=1
Linia_1=19;67000;BC;11.90

[Credit_1]
CodPartener=BC101
NrLinii=1
Linia_1=19;70000;BC;-11.90

1. este corect exemplul meu?
2. valoarea compensata include tva?
3. [Compensare_1]
......
[Debit_1] &&& este factura normala ?
[Credit_1] &&& este factura storno ?
4. [Compensare_1]......[Debit_1] pt. factura normala si
[Compensare_2]......[Credit_1] pt. factura storno?
Multumesc.

DragosE_WT
08 January 2024, 11:19
Mergeti pe o compensare manuala si vedeti unde apar facturile; din cate stiu, la facturi de iesire, cele cu minus (adica 70000) apar pe Debit, iar cele cu plus (67000) pe Credit. Valorile contin TVA (practic, se compenseaza contul 411). Trebuie doar [Compensare_1], cu [Debit_1] si [Credit_1].

anhel
17 January 2024, 17:51
Nu am lucrat cu avansuri pina acum si trasmiteam ca in exemplul atasat.
1. cum trebuie sa arate secventa de mai jos pt. chitanta incasata (avans) ?
2. imperechere ulterioara a chitantei avans cu factura se face prin fisier de compensari ?

[InfoPachet]
AnLucru=2023
LunaLucru=11
TotalDocumente=22

[Document1]
Sursa=Casa
NumeBanca=
SimbolBanca=
NumeCont=Casa lei
NrCont=
LocalitateCont=
FilialaCont=
MonedaBanca=
Tiptranzactie=
ZiuaIncasarii=1
TotalIncasari=18

[Document1-Incasare1]
DocIncasare=Chit
NrDocument=74077
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura=74213
SerieCarnet=BC
TipFactura=INTERNA
Client=XXXXXXXXX VASILICA
CodClient=BC3766
LocalitateClient=BACAU
ValIncasata=50

alexadi
18 January 2024, 09:38
Eu am asa datele referitoare la factura si suma ajunge in 419 la clientul respectiv (aceste campuri fac referire la incasare).
Reprezinta=ALIMENTARE CREDIT
NrFactura=
SerieCarnet=VMR20
TipFactura=INTERNA

Inchidrea se poate face ulterior, cu o compensare.

Atentie mare ca incasarea se face 1 la 1 adica o factura o chitanta, daca ai 2 facturi pe o chitante acesta trebuie pusa in 419 si ulterior sa o modifici tu alocand la cei 2 clienti suma corecta sau compensare cu cei 2 clienti., vezi mai in spate in topic ca am mai avut eu referiri la acest aspect in postul #187

alexadi
09 February 2024, 12:21
In documentatia de import atat la facturi intrare cat si la facturile de iesire nu gasesc ce anume cod SAFT a trebui sa fie pentru facturile la bon? Are cineva idee?

IulianC
09 February 2024, 14:09
Buna ziua, daca va referiti la codul tipului de factura atunci este 751.
„Cod tip factură” (BT-3) trebuie să fie unul dintre următoarele coduri din lista de coduri:
380 (Factură), 389 (Autofactură), 384 (Factură corectată), 381 (Notă de creditare), 751 (Factură — informații în scopuri contabile).

anhel
12 February 2024, 16:03
Am rezolvat imperechere factura storno cu factura normala prin compensare.
A ramas compensarea chitantei avans cu factura normala (am introdus factura si chitanta):

- am introdus chitanta prin incasari.txt:

[Document1-Incasare1]
DocIncasare=Chit
NrDocument=7270
Reprezinta=ALIMENTARE CREDIT
NrFactura=
SerieCarnet=BC
TipFactura=INTERNA
Client=xxx
CodClient=BC1778
LocalitateClient=loc
ValIncasata=47

- si compensari.txt:

[Compensare_1]
NrDoc=136332
Zi=31
[Debit_1]
CodPartener=BC1778
NrLinii=1
Linia_1=200;7270;BC;47.00
[Credit_1]
CodPartener=BC1778
NrLinii=1
Linia_1=19;136332;BC;47.00

chitanta nr. 7270
factura nr. 136332

- la import compensari.txt se primeste eroarea:
"Compensare_1 DEBIT Linia 1 ... DOCUMENT 7270 :Negasit in lista obligatii plata/incasare"

-ce nu este bine?

DragosE_WT
15 February 2024, 16:55
Simulati manual compensarea (si cautati partenerul dupa codul respectiv; poate e dublat codul) si vedeti ce/de ce nu apare; zice ca nu o gaseste; este alta serie, alt numar?

alexadi
15 February 2024, 17:06
O refacere solduri stocuri e sfanta dupa incasare ca sa le vada ok, altfel sunt sanse sa "nu le vada" , vezi in lista de obligatii cat anume mai ramane sau daca mai este acolo de incasat aceeea factura.

alexadi
27 February 2024, 11:45
La import facturi de intraer este posibil ca sa am serie document in loc de numar document? Am incercat si imi da eroare, am txt primite de la client si au numere care depasesc limitarea de 32 biti si sau au si caractere in numar si de aceea intreb.

Irina
27 February 2024, 11:54
Nu puteti trece litera in campul pentru numar in mentor, este de tip integer deci nu va suporta altceva decat numere.

alexadi
27 February 2024, 11:57
Asta stiu imi e clar, intrebarea este pot avea camp de serie completat si camp de numar gol? ca sa trec totul la serie in loc de numar?

Irina
27 February 2024, 13:00
Importul se face. Eu am facut in felul asta 1525 Dar nu stiu exact cate caractere intra in serie ca sa va spun unde este limitarea.

alexadi
27 February 2024, 17:02
Mie imi da eroarea " NUmar eronat sau inexistent" 1526
fisierul importat1527

Testat si cu ultima vesiune si face la fel aceeasi eroare.

Daca in loc de "SerieCarnet=" trec "NrDoc=" importul da eroare din cauza campului ro din fata la fel ca si mai sus cu nr eronat sau inexistent. daca scot ro din fata imi importa fara numar pt ca nr este mai mare decat limtarea.

Irina
28 February 2024, 16:05
Nu inteleg ce faceti. Dati un print screen cu fisierul de import

alexadi
28 February 2024, 17:09
Am atasat in postul trecut direct fisierul de import in txt acuma pun continutul lui ca poate e mai edificator asa:

[InfoPachet]
AnLucru=2023
LunaLucru=12
Tipdocument=FACTURA INTRARE
TotalFacturi=1

[Factura_1]
SerieCarnet=RO59009900067954
NrNir=
Data=05.12.2023
CodFurnizor=RO15991149
TVAINCASARE=N
TipTVA=0
TotalArticole=2
Moneda=lei
Operat=D
ANULAT=N
Observatii=
[Items_1]
Item_1=A100028;buc;1.00;7.9800;
Item_1_TVA=0.0000
Item_2=A100028;buc;1.00;14.9900;
Item_2_TVA=0.0000

Irina
29 February 2024, 08:18
La dvs vad doar nr nir, eu in exemplul dat in postare mea am si NrDoc= cu nimic...nu aveti variabila deloc, cred ca de asta nu vrea.

alexadi
29 February 2024, 08:50
Multumesc pentru raspuns, in postarea de zilele trecute nu se vede atasamentul zice ca sunt ceva probleme cu drepturile de vizualizare.
Am incercat acuma un nou test cu unde sa am si NrDoc= trecut insa spatiu in el si tot eroare.
Atasez alaturat pozele cu importul unde se vede ca nu exista nr de factura 1529 si eroarea primita la import, 1530

fisierul de import

[InfoPachet]
AnLucru=2023
LunaLucru=12
Tipdocument=FACTURA INTRARE
TotalFacturi=1

[Factura_1]
SerieCarnet=RO59009900067954
NrDoc=
NrNir=
Data=05.12.2023
CodFurnizor=RO15991149
TVAINCASARE=N
TipTVA=0
TotalArticole=2
Moneda=lei
Operat=D
ANULAT=N
Observatii=
[Items_1]
Item_1=A100028;buc;1.00;7.9800;
Item_1_TVA=0.0000
Item_2=A100028;buc;1.00;14.9900;
Item_2_TVA=0.0000

Irina
29 February 2024, 09:09
Diferenta ar fi ca eu am trecut nr nir. Incercati si asa

[Factura_1]
SerieDoc=F245545
NrDoc=
Data=05.09.2022
NrNir=548
CodFurnizor=55555
TVAINCASARE=N
Moneda=Lei

alexadi
04 April 2024, 12:35
Stie cineva ce codificare ar trebui sa aiba campul ID SPV pentru a putea fi introdus automat la import in facturile de intrare?

Irina
04 April 2024, 13:49
Stiu ca debia se face dezvoltarea pentru import din spv sa aduca informatia. Pentru import din alte aplicatii inca nu a fost dezvoltata. Voi urmari in timp sa vad ce se poate face

alexadi
04 April 2024, 14:28
Multumesc pentru raspuns, asteptam sa apara in versiunile urmatoare nu-i bai.

alexadi
05 April 2024, 12:33
Azi la import am avut o supriza placuta cand am facut modificarea de fisier la import am trecut si campul ID SPV cu numele coloanei din tabela adica: IDDescarcare=3279435379 si se pare ca aduce la furnizori valoarea respectiva in factura. E necesar doar a se trece in documentaia de import si acest camp pe versiunea 24.041/2 bde functioneaza la 2 firme am testat.

Irina
05 April 2024, 12:52
Da, tocmai ma pregateam sa va raspund, ca variabila este deja introdusa in cod din ultima versiune de mentor. Am modificat si documentatia ca sa fie actuala

anhel
25 April 2024, 17:53
1. un fisier incasari poate cuprinde simultan Banca si Casa ?
2. este corect exemplul ?
3. ce se trece la SimbolBanca : contul aferent din planul contabil al societatii?
4. ce se trece la DocIncasare ? ( pt. Banca)
Multumesc.

[InfoPachet]
AnLucru=2024
LunaLucru=02
TotalDocumente=2

[Document1]
Sursa=Casa
NumeBanca=
SimbolBanca=
NumeCont=Casa lei
NrCont=
LocalitateCont=
FilialaCont=
MonedaBanca=
Tiptranzactie=
ZiuaIncasarii=1
TotalIncasari=18

[Document1-Incasare1]
DocIncasare=Chit
NrDocument=75949
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura=7000
SerieCarnet=BC
TipFactura=INTERNA
Client=Ionescu Ion
CodClient=BC6393
LocalitateClient=BACAU
ValIncasata=18


[Document2]
Sursa=Banca
NumeBanca=BCR SA
SimbolBanca=??? CONTUL AFERENT BANCII DIN PLANUL CONTABIL AL SOCIETATII???
NumeCont=Filiala Bacau
NrCont=1234567890 1234567890 1234
LocalitateCont=
FilialaCont=
MonedaBanca=RON
Tiptranzactie=CURENTA
ZiuaIncasarii=1
TotalIncasari=50

[Document2-Incasare1]
DocIncasare=????????
NrDocument=10
Reprezinta=INCASARE FACTURA
NrFactura=7001
SerieCarnet=BC
TipFactura=INTERNA
Client=Ionescu Ion
CodClient=BC6393
LocalitateClient=BACAU
ValIncasata=50

alexadi
25 April 2024, 18:40
Uite aici gasesti exact ce trebuie sa cuprinda ca denumiri la simbol cont si celelelalte: https://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/22_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/Import%20incasare%20direct%20pe%20cont.pdf
Cred ca daca cauti in topic putin mai in spate gasesti chiar si exemple cu ce contin fisierele.
LA banca la document incasare eu am trecut OP ca in exemplul din linkul de mai sus.
Combinate n-am incercat eu am fisier care imi vine pe procedura de banca si unul care imi vine pe cea de casa in principiu ar putea merge.

anhel
26 April 2024, 11:17
Multumesc. O sa merg pe varianta cu fisiere separate ca e mai simplu.