PDA

View Full Version : demo rezolvare mijloace fixe



ally_f5
07 September 2013, 19:02
buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie.
societatea achizitioneaza mijloace fixe, le-am inregistrat, dar cand sa intru la rezolvare mijloace fxe, sa stabilesc durata, nu ma lasa sa salvez, scrie demo. care este cauza?

DragosE_WT
09 September 2013, 09:59
Verificati aici (http://www.winmentor.ro/download.php?section=updatecheie) daca keia HASP pe care intrati dvs are programat modulul de mijloace fixe.

ally_f5
09 September 2013, 16:58
Am introdus codul cheii in formularul din link , mi-a dat raspunsul Ultima actualizare: 11/06/2007 Extins / Baza / Retea (01) / Salarii retea / Mijloace fixe / nelimitat

apoi am pus codurile in spatiile corespunzatoare din mentor , am dat update si mi-a dat urmatorul raspuns: ”probleme la scriere in cheie... abandonez”. ce pot sa fac?
* mentionez ca sistemul de operare este windows 7 (in cazul in care afecteaza cu ceva)

contab
09 September 2013, 23:00
Verificati daca la Reprogramare keie HASP apare ID-ul cheii. In caz contrar reinstalati driverele HASP (ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Tools/Drivere%20HASP%20&%20TOOLS/Driver%20HASP4/HASP4_driver_setup.zip). Mai puteti incerca scrierea codurilor folosind fisierul C5N.EXE din folderul WinMent.

DragosE_WT
10 September 2013, 10:12
In principiu, am mai vazut chei care au suferit "deprogramari". Cum a spus si antevorbitorul meu, puteti incerca sa reinstalati driverele HASP, apoi reprogramati cheia. Ce vreau sa adaug este ca, pentru a putea reprograma cheia, sistemul de operare trebuie sa fie pe 32 biti. Daca e pe 64 biti, trebuie cautat un calculator pe 32 pe care se pun driverele HASP si se foloseste utilitarul c5n.exe din WinMent pentru a o reprograma.

Incepeti cu o tentativa manuala de reprogramare cu c5n, poate merge si scapati de reinstalare drivere.

ally_f5
10 September 2013, 14:26
am facut urmatoarele:
- verificare sistem: windows 7 - 32 biti - ok
- instalare drivere + restart pc
- reprogramare cheie - preluare coduri de pe disc, cand dau update imi scrie: probleme la scriere in cheie, abandonez

- am incercat si cu c5n, se lanseaza executabilul , si se inchide rapid , abia apuc sa citesc ce scrie: hasp key not found.

curios ca la restul operatiunilor nu scrie demo, gen casa, introduceri facturi, salarii.

nu mai stiu ce sa fac.