PDA

View Full Version : inregistrari in fisa analitica de partener ct 471/472



alexadi
06 September 2013, 22:53
Am si eu o mica problema cu veniturile si cheltuielile in avans in speta conturile472 si 471, le vad pe in fisa analitca a partenerului pe contul 471/472 doar pe cele introduce prin modulele de intrari si iesiri, cum as putea face sa vad si trecerea lor pe venituri/cheltuieli in momentul cand fac asta. Am incercat prin note contabile insa cum e si normal nu mi le aduce in fisa analitica de partener, stie cineva cum sa fac sa le vad in aceasta fisa, ca degeaba le vad daca soldul lor nu cuprinde si iesirile.
Multumesc anticipat pentru ajutor

DragosE_WT
09 September 2013, 08:50
Faceti asta prin modulul Compensari. Gasiti soldurile pe debit sau credit 471 sau 472 legate de partenerul respectiv, iar in partea cealalta, avand partener "nedefinit", dati plusul verde si alegeti direct pe contul dorit.

alexadi
09 September 2013, 13:00
Multumesc pentru raspuns,apar in fisa. Acuma am o mica alta problema in compensari imi spune ca nu are documente de legatura in debit cand aleg 472 cu toate ca in fisa la partenerul respectiv am valoare. Daca aleg partenerul si aleg manual contul 472, fisa analitica o inchide insa, imi apare la urmatoarea compensare valoarea procesului verbal compensat. Mai e o setare ceva care imi scapa mie? Daca le arata in credit la 472 le compensam cu 473 si facem nota contabila la 473 dar nici asa nu reusesc.

DragosE_WT
10 September 2013, 09:04
Deobicei asta se intampla cand aveti (in luna curenta sau mai in urma) plati cu legatura pierduta si/sau necorelari plati si astfel, soldul unui cont de la partener (in cazul nostru 472) nu mai corespunde cu suma obligatiilor de plata/incasare restante. Verificati din Liste>Service>Plati/incasari primele 2 meniuri pe o perioada mai lunga.

alexadi
10 September 2013, 10:59
Am verificat necorelari obligatii cu plata/incasari si plati incasari cu legaturi pierdute si imi spune "Lista nu contine nimic!".
Explic mai detaliat problema ca poate am gresit eu ceva pana la acest pas si de aceea nu apare la compensare?
Prima luna in mentor este martie, am un 472 general care nu se stie componenta lui pe parteneri ci pe perioada cand devine venit, nu-l trec prin parteneri si il reglez direct balanta note contabile (se inchide in martie si aprilie tot). In martie am o factura in care incasez taxa de gradinita pentru martie si aprilie, taxa de martie o trec in venituri si taxa de aprile o trec in 472. Inchid luna si cand ma duc sa fac aceasta compensare in aprilie cand aleg partenerul imi zice " Nu gasesc documente de legatura pentru acest partener!".

PS: E vb de martie pt ca pana acum am lucrat tot ce era de contabilitate financiara pe vechiul meu program si partea de gestiune pe mentor fiind mult mai facil pe gestiune, acum am o perioada mai libera si am zis ca sa fac toate modificariile si sa trec pe mentor complet sa nu mai lucrez in 2 softuri diferite.

alexadi
12 September 2013, 10:41
Am reusti sa gasesc elementul care imi scapa, si acum totul este ok. Rezolvarea la problema treceri prin fisa analitica partener 471/472 este facuta prin note contabile si selectarea partenerului iar in dreptul inainte de cont si dupa cont exista rubrica "part" care odata ce este bifata se pot alege doar conturile partenerului si asa le aduce in fisa.

PS
Nota 11 pentru cei de la mentor si la promtitudine, cu ajutorul carora am aflat rezolvarea. Ieri dupa amiaza am trimis un mesaj la suport si astazi dimneata la ora 9 m-au sunat sa imi arate unde greseam, sincer nu ma asteptam la o asemnea promtitudine, insa mi-au depasit asteptarile lucru pentru care le multumesc.