PDA

View Full Version : Retur marfa din import



marimira
12 August 2013, 09:34
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarele probleme:
- Prima si cea mai urgenta este ca soldul initial la contul 4423 preluat la ianuarie 2013 nu este corect in fisa de cont cu toate ca in balanta apare in mod corect.
Am facut verificari de structuri multiple, reindexari si tot ce persista problema.

- Pentru a opera un retur marfa la furnizor extern intracomunitar imi calculeaza diferente de pret intre pretul de achizitie calculat la cursul achizitiei si pretul de retur calculat la cursul credit notei in conditiile in care articolele nu sunt configurate contabil sa calculeze diferente de pret. Aceasta situatie imi genereaza diferente valorice intre balanta de stocuri si balanta analitica.

Multumesc.

DragosE_WT
14 August 2013, 16:47
2. Verificati setarea constantei Generale, 01.Functionare, 5.Intrari, 5.14 Cont contabilizare diferente la retur catre furnizor; prin setarea unui cont aici, diferenta dintre cele 2 preturi (cauzata de diferenta de curs, dar nu numai) se va inregistra pe acest cont.

cesca
06 September 2013, 15:10
Am primit o factura-credit note-ce reprezinta modificarea pretului unei cantitati de detergenti din luna augist,factura de corectie am primit-o in septembrie.Unde inregistrez acest credit note?Eu alta solutie decat modificare pret,unde imi face nota contabila 371=473(setat de mine) si mai fac o nota contabila cu setare partener 473=401.Poate exista ceva setari pe care eu nu le stiu?