PDA

View Full Version : evidenta chitantiere



marina77
23 July 2013, 09:23
Buna ziua,
Cum pot avea o evidenta in winmentor a seriilor de la chitantiere? (la fel ca la facturi)

ada
24 July 2013, 11:20
Incercati sa folositi lista Mentor/Diverse/Documente libere. Puteti aduce simbolul si seria din coloane neafisate, coloana de activ, faceti filtrari....

marina77
24 July 2013, 18:41
Nu cred ca am explicat eu bine.
Atunci cand introduc incasarile in casa sa-mi ia in mod automat seria de la chitantier.

DragosE_WT
26 July 2013, 14:50
Documentatie (ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/chitantiere/Chitantiere.pdf)

uracort
19 January 2018, 16:16
dupa instalarea versiunii 852.10 nu se mai preiau automat seriile/numerele chitantelor din carnetul de chitante. Constanta este pe DA.

Irina
19 January 2018, 16:23
Am testat, asa e, vom rezolva.

uracort
19 January 2018, 16:50
Multumesc !

uracort
23 January 2018, 15:45
Am testat, asa e, vom rezolva.

ceva vesti referitor la rezolvare ?

Irina
23 January 2018, 16:01
Problema a fost rezolvata, dar nu scoatem asa repede versiune. Daca este o urgenta, puteti face downgrade.

uracort
23 January 2018, 16:56
"Downgrade" inseamna instalarea versiunii anterioare, cu tot ce presupune aceasta operatiune (verificare structuri etc) ?!!! Sau se poate in alt fel ?

Irina
23 January 2018, 16:57
Da, asta inseamna, instalarea versiunii anterioare care presupune verificare de structuri. Probabil la sfarsitul saptamanii vom scoate versiune, decizia e a dvs.

Gabi68
09 February 2018, 10:31
Buna ziua.
Daca vreau sa listez chitanta din program, imi apare adresa primului client la care s-a facut chitanta. Numele si suma sunt corecte, doar adresa nu. Ce e de facut?
Multumesc.

Irina
09 February 2018, 11:00
Am testat, totul imi apare corect. Sunteti sigur ca aveti parametri din program pe configurarea chitantei? Click dreapta pe antet, specific lista si parametri de acolo?

Gabi68
09 February 2018, 14:03
Am testat, totul imi apare corect. Sunteti sigur ca aveti parametri din program pe configurarea chitantei? Click dreapta pe antet, specific lista si parametri de acolo?

Inainte de listare am setat configurarile. Sunt OK. Dar cand vizualizez chitanta, imi apare o alta adresa. Pana acum s-au taiat chitante de mana. O singura chitanta in valuta s-a listat din program. Acea adresa imi apare acum. Definesc "chitantierul in lei" dar nu mi se pastreaza nici setarea. Trebuie sa ma uit in alte configurari?
Multumesc.

Irina
09 February 2018, 14:13
Daca apare aceeasi adresa, s-ar putea ca in antet la configurari sa o aveti scrisa manual. Daca este adusa adresa prin parametri nu am avut cazuri ca ea sa fie aceeasi. Verificati inca o data setarile de la antet. Daca nu, luati legatura cu distribuitorul dvs sa va ajute.

Gabi68
09 February 2018, 14:40
Daca apare aceeasi adresa, s-ar putea ca in antet la configurari sa o aveti scrisa manual. Daca este adusa adresa prin parametri nu am avut cazuri ca ea sa fie aceeasi. Verificati inca o data setarile de la antet. Daca nu, luati legatura cu distribuitorul dvs sa va ajute.

Setarile le pot verifica si in alta parte in afara de "tiparire-configurari..."?

Irina
09 February 2018, 14:44
Nu, asta este meniul. Din tiparire, configurari, click dreapta...antet.