PDA

View Full Version : Probleme declaratia 112



marcib
16 July 2013, 15:04
Buna ziua, am facut declaratia 112 in modulul declaratii, dar campul "cas datorata de angajator" are valoarea 0. Am facut aceeasi declaratie pe alta firma si acolo este corect. Practic nu preia valorile care in Mentor sunt calculate corect.
Eroarea care imi apare este:
E: angajator (1) sectiune angajatorC1 (1)
Contributie CAS - angajator - mod de calcul eronat
eroare regula: A37: C1_T3 ('lipsa') = C1_T3 calculat cf. regulii (208)

Va multumesc pentru ajutor.

Irina
17 July 2013, 11:24
Probabil singura diferenta intre cele doua firme, este ca la prima, la care va duce valoarea in declaratie, aveti completat in nomenclatorul contributii cas angajator suma de la Baza de calcul maxima.

marcib
17 July 2013, 14:52
Am verificat, intr-adevar nu era pusa suma maxima la baza de calcul. Am completat acea suma, dar in declaratie tot nu valoarea 0 imi apare la contributia cas angajator. Mentionez ca am sters declaratia veche si am refacut-o.

Irina
17 July 2013, 16:33
Ati pus la toate contributiile de cas baza maxima?
Verificati si constanta : Contrib cas angajator fara plafon sa aiba valoarea DA.

Daca este bine setata constanta si aveti si completat la baza maxima nu este nici un motiv pentru care nu v-ar duce in declaratie contributia.

marcib
18 July 2013, 13:05
Am facut tot ce mi-ati spus si tot nu imi preia valoarea la contributia de cas angajator. Eroarea este:
E: angajator (1) sectiune angajatorC1 (1)
Contributie CAS - angajator - mod de calcul eronat
eroare regula: A37: C1_T3 ('lipsa') = C1_T3 calculat cf. regulii (208)

Irina
18 July 2013, 14:24
S-ar putea sa aveti bifa pusa pe da la toate variantele de la Conditii de munca, adica speciale, deosebite si normale. E necesar sa fie Da doar la normale.

marcib
18 July 2013, 15:06
Aceasta era cauza, va multumesc pentru ajutorul acordat.