PDA

View Full Version : Amortizare cheltuieli constituire



schmitz
05 March 2009, 08:28
Cum pot configura mentorul in asa fel incat sa amortizeze automat cheltuielile de constituire? Probabil ca fiecare articol din aceste cheltuieli trebuie configurat cumva. Dar cum?
Multumesc.

aflorin
05 March 2009, 11:43
Configurati cheltuielile ca tip articol "stoc", adaugati contul in constante generale mentor/conturi sintetice identificare stoc/sintetic mijloace fixe si veti putea sa amortizati cheltuielile in rezolvare mijl fixe.

schmitz
05 March 2009, 12:08
Si cum se vor diferentia fata de celelalte mijloace fixe? Sunt sigur ca vor apare pe toate listele de inventar etc. Plus ca stampila e ob de inventar.

aflorin
05 March 2009, 12:30
Cheltuielile se diferentiaza prin cont. Listele se pot filtra, daca vreti sa nu apara si cheltuielile. In ceea ce priveste stampila, fiind ob. inv ea va aparea la rezolvare ob.inv.

Daniela
05 March 2009, 13:33
Si daca este vorba de obiecte de inventar adaugati contul in constanta "Sintetic obiecte de inventar" (Constante generale > Conturi sintetice identificare stoc).

adi_ciobotaru
07 March 2009, 12:42
Eu sunt curios de ce doriti sa amortizati aceste cheltuieli? Din cate stiu eu, ele sunt cheltuieli ale perioadei... adica ale primului an de functionare... noi le inregistram in prima luna de functionare, direct pe cheltuieli... este in avantajul firmei sa plateasca putin sau deloc impozit pe profit in primul an de functionare... v-a cerut banca sa aveti obligatoriu profit mare in primul an? :) :)

schmitz
11 March 2009, 13:57
Multumesc pentru raspunsuri.

claudiap
09 December 2010, 11:12
Multumesc pentru raspunsuri.



Ce cod de clasificare ati ales pentru aceste cheltuieli? Spuneti-mi pasii pe care i-ati urmat, fiindca eu nu reusesc.

Multumesc anticipat!