PDA

View Full Version : initializare solduri parteneri



danyela
09 May 2013, 10:24
Am instalat ultima versiune de mentor pe doua calculatoare (cheie monopost- win 7/32) si pe nici unul nu pot sa fac initializare solduri parteneri. Toate celelalte initializari merg si declaratiile si orice altceva vreau sa fac, numai la perteneri ,nu. Ce nu am facut? ce ar trebui sa mai fac? Multumesc anticipat!

danyela
09 May 2013, 13:22
Am rezolvat ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Tools/BDE/BDE_Upgrade/

alexadi
26 September 2013, 19:07
Am si eu o intrebare referitoare tot la initializare parteneri. Am tot citit si nu reusesc sa gasesc o procedura de initializare parteneri, asa cum este la articole dintr-un fisier extern. Intreb pt ca ma intereseaza sa preiau o firma cu tva la incasare si are foarte multe facturi emise in ultimele 2 luni si care inca nu sunt incasate, si vreau sa stiu daca am si alta varianta nu doar prin culegerea de la tastatura care va fi o munca de sisiv, dar daca trebuie o fac si pe aceea.
Multumesc anticipat.

contab
30 September 2013, 22:12
In mod normal partenerii se importa odata cu facturile. Am mai folosit - doar pentru parteneri - un fişier Partner.txt cu c?mpurile disponibile ?n structura de import din documentaţie (ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/08_Structuri%20import%20din%20alte%20aplicatii/), după care am generat un fişier Facturi.txt cu facturi clienţi doar cu informaţiile [InfoPachet] şi c?te o factură cu număr fictiv pentru fiecare partener ?n parte identificat prin CodClient. Datorită structurii incomplete a facturilor, importul (Interne > Import date din alte aplicatii > Facturi iesire) a generat o eroare insă partenerii au aparut ?n nomenclator.

alexadi
01 October 2013, 21:38
Eu ma refeream la initializare solduri parteneri cand preiau o firma: in service\initializare\solduri parteneri. Cum fac sa preiau aici dintr-un fisier in mod automat toate facturile care sunt in sold la tva la incasare la 31.08.2013 in conditiile in care eu incep sa lucrez cu firma in mentor in 01.09.2013. Am pe iulie si august ramase in sold cam 600 de facturi doar la vanzare, si la intrare inca cateva sute. E o situatie care nu e intanlita zi de zi dar si in ziua cand o intanlesti te cam ingandureaza viata.:confused:

cesca
15 June 2023, 09:31
La initializare solduri parteneri cand bifez aplica TVA la incasare imi apare eroarea:Valoarea documentului este mai mica decat a soldului introdus.

Irina
15 June 2023, 09:39
Trebuie sa rezolvati si pagina a doua pentru tva la incasare, 1311