PDA

View Full Version : corectie mijloc fix



liliana
08 April 2013, 17:23
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
In aprilie 2012 am achizitionat o cladire prin leasing financiar, pe care am inregistrat-o prin modulul comercial - leasing financiar, mi-a facut inregistrarea corect 212 = 167.Acum mi-am dat seama ca in valoarea cladirii este inclusa si valoarea terenului pe care eu nu l-am inregistrat, deoarece nu aparea separat in contract ca si valoare.Am vrut sa corectez, in sensul sa diminuez valoarea cladirii si sa inreg si terenul.Mai intai am dat modificare de pret la cladire si apoi am facut marire de stoc pentru teren. Am intrat in mijloace fixe am rezolvat cladirea, cei drept am intrat pe val noua si i-am modificat si amortizarea cumulata, astfel incat pe amortizare curenta sa-mi inreg corect conform valorii diminuate. Am verificat si in reg inv imi iesise exact cum ar fi trebuit inreg, urmand ca apoi sa corectez 6811 si 2812 prin nota. cand am inchis decembrie mi-a disparut de tot cladirea. Ce am gresit? Din cauza ca aveam luni deschise dupa, mi-a facut asa ceva? modificarile la mijloace fixe se fac doar la ultima luna deschisa?
Multumesc.

danyela
09 April 2013, 20:04
Modificarile la mijloace fixe se pot face si daca sunt luni deschise.Modificarea de pret ati facut-o in decembrie, dar nu am inteles cum ati rezolvat mijlocul fix, ar fi trebuit sa va apara 2 pozitii una cu pretul vechi si una cu pretul , din cele doua faceati o singura pozitie cu pretul nou. In mod normal la inchiderea lunii decembrie ar fi trebuit sa va apara in ianuarie mijlocul fix cu semnul intrebarii. Incercati si redeschideti decembrie si inchideti din nou ianuarie. Daca nu apare deloc in imobilizari/ mijloace fixe verificati in constante generale/ conturi sintetice identificare stoc daca mai este contul pus acolo.

liliana
10 April 2013, 13:35
Cei drept am rezolvat mai intai pozitia cu pretul nou, apoi am inchis decembrie si in ianuarie nu mai aparea cladirea in registrul inventar. Am luat documentatia de mijloace fixe si am citit ca la modif de pret trebuie sa corectezi mai intai pozitia cu pretul vechi si am inchis si imi aparea cladirea cu pretul modificat, dar nu vrea sa-mi ia si modificarea in legatura cu amortizarea precedenta. Cand rezolv mijlocul fix ii modific amortizarea precedenta cu suma cat ar fi trebui sa inregistreze la valoarea corecta (micsorata), salvez si imi arata ca face nota contabila cu suma corecta, adica amortizarea calculata la noua valoare si mijlocul fix imi apare in registrul inventar exact asa cum trebuie , cu valoarea noua, cu amortizarea lunara corecta, cu amortizarea cumulata corectata, dupa ce inchid decembrie imi modifica valoarea amortizarii atat la cea lunara cat si la cumulata, ca si cum nu am facut modificarea la aortizarea cumulata.

danyela
11 April 2013, 10:36
Daca modificati amortizarea precedenta direct pe mijlocul fix ,nu va mai da valoarea ei din registrul inventar cu ce aveti in balanta pe 281. Ar fi trebui facuta ca o reevaluare, clic dreapta pe mijlocul fix / pe reevaluare si treceti acolo valoarea noua a amortizarii si a cladirii, ca sa va duca valoarea si in luna urmatoare. Alta varianta ar fi sa renuntati la modificarea de pret si sa mergeti pe diminuare de stoc pe pozitia veche (valoare teren+cladire) dupa care faceti pe marire de stoc fiecare articol ,cladire si teren, apoi rezolvati in imobilizari exact cum trebuie si stornati in diverse notele aparute suplimentar. (sau faceti toate operatiunile numai pe diminuare Cladire +1*pret, Cladire -1*pret1 si Teren -1*pret2 astfel incat rulajul pe contul ales pe document sa se anuleze)