PDA

View Full Version : Declaratii concedii medicale



micudaniel
03 March 2009, 10:02
Am o problema cu declaratia de concedii medicale, mi-o respinge la Casa de Sanatate pe motiv ca anexa 1 nu este in concordanta cu anexa 2. Am o persoana in concediu medical care are 2 certificate de concediu medical. In anexa 1 apare 1 singur caz, cei de la CASS spun ca trebuie sa apara 2 cazuri cu toate ca este vorba de o singura persoana care este in concediu. Ce ar trebui sa fac ca sa apara si*in anexa 1 doua cazuri?

Irina
03 March 2009, 15:19
Raspunsul ar fi ca la generarea declaratiilor, in casuta din stanga Mod de calcul nr cazuri sa bifati Nr certificate in loc de Nr angajati. Nr de cazuri din anexa 1 va fi identic cu nr de cazuri din anexa 2.

marius_buzatu
04 March 2009, 20:39
In momentul cand faceti rezolvarea concediului medical pe macheta de "Indemnizatii asigurari /sociale", trebuie sa va creati doua linii cate una pentru fiecare certificat medical pe care il aveti (daca am inteles bine este o persoana cu doua certificate) - in detaliu - Tip Asig. / Baza de calcul/ zile/ valoare ...etc (in josul machetei)

Irina
05 March 2009, 11:20
Da, de fiecare data mentorul iti da posibilitatea de a face doua linii la rezolvarea medicalului, pentru fiecare certificat in parte, asa e corect, dar tocmai de aici pleaca problema pe care a ridicat-o Daniel, la declaratii cb apare 1 singur caz in anexa 1 si doua cazuri in anexa 2. De asta solutia este sa selecteze nr de certificate.:)

Gabi68
04 December 2019, 08:09
Buna ziua.
Cum inregistrez in winmentor un medical care nu se plateste ( nu are stagiu)?

Multumesc.


Am rezolvat. Am pus media zilnica =0, zile angajator/asig =0; valoare = 0. Este OK? Declaratia s-a validat.

Irina
04 December 2019, 09:32
da, este ok cu zile 0, ii intereseaza doar datele medicalului.