PDA

View Full Version : discaunturi acordate



DIANA
19 February 2013, 15:01
revin cu aceiasi problema:am un client care face el factura(autofacturare) exact pe cantitatea de marfa livrata,plateste cu10 zile inainte de scadenta si isi acorda discount de2% .in momentul inregistrarii platii,factura este deja inregistrata cu suma totala (fara discaunt).PLATA apare cu suma in minus ,eu fiind cu TVA la icasare suma neachitata ramane sold neexigibil in jurnal,sold de care nu stiu cum sa scap din jurnalul de vanzari.



VA ROG MULT AJUTATI-MA

adi_ciobotaru
19 February 2013, 19:53
Stimata doamna, de ce nu apelati la ajutor profesional? Nu colaborati cu nimeni pentru "asistenta in utilizare"? Sunati oamenii care v-au facut implementarea...
Cerinta dumneavoastra este legata de un aspect de baza in privinta operarii in program...

danyela
19 February 2013, 20:13
Pentru soldurile ramase (de regula mai mici de 1 leu) puteti sa faceti nota contabila si sa o legati de partener sau compensare direct pe cont. In cazul de mai sus cred ca ar fi corect sa faceti o factura pe discountul acordat si apoi compensati facturile + cu - ,puteti face o factura de discount la fiecare plata sau una singura la sfarsit de luna.

DIANA
19 February 2013, 22:25
nu stiu daca m-am exprimat bine in primul mesaj:exemplu:
fatura de iesire:1000lei+240 leitva=1240 lei inregistrat in jurnalul de vanzari

plata prin banca:880lei+210leitva=1090de lei
diferenta dintre cele doua operatiuni de mai sus ramane in jurnalul de vanzari ca rest de incasat (tva la icasare eu===sold neexigibil)

am facturi de felul asta de mai mult timp,dar pana acum nu au fost probleme deoarece faceam doar nota contabila pt reglarea soldului la cienti,


multumesc pt atentie !!!!