PDA

View Full Version : Retur marfa



andrea
25 January 2013, 18:34
Buna ziua!

In luna august am vandut prin casa de marcat un corp de mobila. In luna septembrie, clientul a returnat corpul respectiv de mobila, am facut NIR si i-am dat banii inapoi. Cum inregistrez in Mentor?

Multumesc,
Andrea

adi_ciobotaru
25 January 2013, 19:22
Cateva idei punctuale:
1. Nu trebuie facut NIR in acest caz! Ca si o regula generala in contabilitate, stornarea unei operatii se realizeaza intotdeauna prin intocmirea aceluiasi document care a fost intocmit initial. Astfel, daca primiti o factura de retur de la un furnizor, trebuie sa intocmiti un NIR cu minus. Daca dvs stornati o factura emisa catre un client, singurul lucru necesar este sa emiteti o factura de storno; si nu este necesara intocmirea niciunui nir!
2. cu privire la vanzarea catre persoane fizice pe baza de bon fiscal, exista o exceptie de la regula generala, in cazul stornarilor. Problema este ca multe dintre casele de marcat fiscale de pe piata nu accepta sume negative (si este firesc acest lucru)... deaceea, stornarea unui vanzari facuta pe bon fiscal se face prin emiterea unui facturi de storno (catre persoane fizica), urmata de stingerea soldului negativ al lui 4111 cu dispozitie de plata. Asa va sfatuiesc si eu sa procedati.
3. in concluzie, parerea mea este ca trebuie emisa o factura storno si o dispozitie de plata pe care dispozitie aveti neaparata nevoie de semnatura clientului.
4. daca tot ati pomenit acest caz, am si eu o intrebare: mobilierul nu reprezinta bunuri de folosinta indelungata? Daca da, de ce ati emis doar bon fiscal? Nu sunteti obligata sa emiteti si facturi catre persoanele fizice?
5. curiozitatea mea: cu ocazia implementarii programului, nu ati beneficiat de instruire? operatia descrisa de dvs este una fireasca, ce se intalneste in timpul lucrului si trebuia sa cereti acoperirea ei in momentul instruirii...
Bafta.

andrea
21 February 2013, 21:27
Multumesc frumos!

Pana la urma exact asa am facut cum ati spus dvs., nu-mi "iesea" TVA colectat corect si mi-am dat seama ce greseam.

Andrea