PDA

View Full Version : eroare inchidere luna



ella_m
08 January 2013, 00:03
Sper ca ma poate ajuta cineva in problema urmatoare:
- am creat o firma noua cu luna de inceput martie 2012 (atunci a fost infiintata firma)
- am introdus toate documentele lunii martie, am verificat toate listele si jurnalele, inclusiv balanta cu refacere completa jurnal fara sa primesc niciun mesaj de avertizare
- totul a fost bine si frumos pana la inchiderea lunii, cand am primit mesaj ca refacere stocuri/solduri NU s-a inchiat normal. Cand apas butonul OK primesc urmatoarea atentionare:

Exception EDBEngineError in module MENTOR.EXE at 000C19CA.
Table does not Exist.
File or directory does not exist.
File:C\WinMentor\Data\ROSSANE\2012_02\SOLDNEX.DB

- am rulat si verificare structuri si reindexari, nimic, de fiecare data cand rulez refacere stocuri/solduri primesc acelasi mesaj

Va rog sa-mi spuneti ce pot face. Nu as vrea sa sterg firma si sa o iau de la capat pentru ca sunt destul de multe acte de reintrodus.

ada
08 January 2013, 09:56
Stiu ca ati spus ca ati dat verificarea de structuri, dar mai insistati pe partea asta. Dati verificare de structuri pe baza de date de lucru, baza de date martor si luna cu datele initiale, le bifati pe rand, si puneti si avarie pe da.

ella_m
08 January 2013, 11:56
Multumesc din suflet, de data asta a mers. Am facut verificare structuri cu bifa pe avarie.

78carmen
21 January 2013, 16:32
la inchidere luna primesc mesajul : cont creditor necunoscut. nu stiu din ce cauza.
am rulat si verificare structuri si reindexari, nimic, de fiecare data cand rulez refacere stocuri/solduri primesc acelasi mesaj.
MI SE INTAPLA ACEST LUCRU ACUM DUPA CE AM INSTALAT ULTIMA VERSIUNE 708.02

ada
22 January 2013, 10:02
Nu va ajuta verificarea de structuri in cazul unui cont creditor necunoscut. Rulati din Liste/mentor/Contabile/Refacere completa jurnal si vedeti unde anume va apare contul necunoscut. Verificati inregistrarea respectiva.

78carmen
23 January 2013, 14:27
Mai Exact Daca La Intrari Facturi Bifez La Rubrica Tva, Nedeductibil, Imi Da Mesajul Cont Creditor Necunoscut.

ada
23 January 2013, 15:51
Aveti la Constante generale/tva constanta: "Tva nedeductibil se inregistreaza" si presupun ca aveti valoarea direct pe cont, iar la constanta "Cont inregistrare prorata si tva nedeductibil" nu aveti nimic. Ori puneti valoare pe aceasta ultima constanta ori schimbati valoarea la prima in pretul de inregistrare.