PDA

View Full Version : Configurari implicite pt jurnale TVA 2013



xpt
03 January 2013, 16:14
Am facut o instalare de winmentor cu scop de testare a versiunii 705.0 3.
Pentru a prelua configurarile jurnalelor de vinzari si cumparari, conform instructiunilor ar trebui sa gasesc aceste configurari in;
Mentor>liste>unelte>manager liste> Jurnal cumparari>jurnal cumparari-TVA la incasare.
Nu stiu de ce dar nu gasesc aceasta lista in locatia respectiva.
A mai avut cineva aceasta problema ?
Cum s-ar putea rezolva ?

DragosE_WT
03 January 2013, 17:07
Nu e nevoie neaparat de lista aia (jurnal cumparari-TVA la incasare); orice lista ati selecta de sub Jurnal cumparari, efectul va fi acelasi: resetarea tuturor listelor de sub acel grup (Jurnal cumparari) la setarile implicite; de abia dupa aceasta operatiune apare lista sus-pomenita.

simona4mihaela
08 January 2013, 10:44
Am facut o instalare de winmentor cu scop de testare a versiunii 705.0 3.
Pentru a prelua configurarile jurnalelor de vinzari si cumparari, conform instructiunilor ar trebui sa gasesc aceste configurari in;
Mentor>liste>unelte>manager liste> Jurnal cumparari>jurnal cumparari-TVA la incasare.
Nu stiu de ce dar nu gasesc aceasta lista in locatia respectiva.
A mai avut cineva aceasta problema ?
Cum s-ar putea rezolva ?

pentru a gasi jurnalele de vanzari/cumparari cu TVA la incasare, trebuie sa mergi in constante generale si sa bifezi"tva la incasare-DA", apoi vei gasi in unelte>manager liste> Jurnal cumparari>jurnal cumparari-TVA la incasare.
Setezi "configurari implicite" si iti genereaza jurnal de vanzari, cumparari cu TVA la incasare. Am testat eu si functioneaza. Succes!

unserver
14 January 2013, 11:44
Buna,

Am aceeasi problema, in plus daca incerc sa le import din managerul de liste, sau daca doresc sa salvez o lista noua nu se intampla absolut nimic.

Mentionez ca am incercat urmatoarele:

- reinstalare mentor
- acordat toate drepturile de securitate pe bde, (facut inclusiv setarile pt win7)
- despachetat si copiat manual listele din bdnew

sistem, win7 pe 64

any ideea ?

ada
14 January 2013, 16:41
Ar mai fi o mentiune de facut, daca aveti standard si nu extins nu puteti nici salva versiuni noi, nici nu aveti lista noua gata configurata, trebuie sa o configurati dvs din coloane neafisate.

unserver
14 January 2013, 17:12
Ar mai fi o mentiune de facut, daca aveti standard si nu extins nu puteti nici salva versiuni noi, nici nu aveti lista noua gata configurata, trebuie sa o configurati dvs din coloane neafisate.
damn.... mi-a scapat, mersi ada

alexadi
16 January 2013, 11:02
Am si eu aceeasi problema, setat tva la incasare in constante, dar nu apar jurnalele de vanzari si cumparari tva la incasare dupa ce aleg configurarile implicite cum spune in modificarile de la versiune ca trebuie facut, varianta de mentor e exitinsa, mai e ceva de setat ca la toate cele 3 variante care au aparut cu tva la incasare nu am reusit sa configurez jurnalele orice setari am facut.

Multumesc

marian chicus
23 January 2013, 08:31
Am instalat versiunea noua de Winmentor (cu TVA la incasare). Observ ca in jurnalul de cumparari nu mai afiseaza bonurile fiscale (pentru carburant de ex.) introduse in registrul de casa la achizitii. Aveti idee cum se pot face configurarile pentru a vizualiza aceste bonuri in jurnalul de cumparari? Este necesar pentru a vedea aceste informatii intrucat faceam corelatia cu TVA (4426) din balanta.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Irina
23 January 2013, 12:58
Ultima versiune de pe site rezolva si aceasta situatie. Este vorba de 709.05

ella_m
23 January 2013, 22:28
Ultima versiune rezolva problema jurnalului de TVA (in sensul ca duce in jurnal bonurile fiscale de combustibil introduse la casa) dar nu le duce in declaratia 300. Declaratie generata cu programul de declaratii versiunea 139.02

Irina
24 January 2013, 09:08
Am pus pe site si versiunea 140 pentru declaratii.

contab
07 February 2013, 18:29
La o licenta varianta standard cu windows7 pe 32 de biti jurnalele de cumparari si vanzari nu s-au actualizat. Raman in forma Jurnal cumparari/vanzari UE-A4 indiferent daca se incearca incarcarea listelor care vin cu ultimul kit.

Pana in decembrie 2012 inclusiv aceasta forma de jurnale functioneaza insa din ianuarie 2013 nu se incarca decat cu lista facturilor, care apar cu valoarea zero (in afara de cele fara TVA).

Am mai discutat cu alte persoane care folosesc varianta standard si au aceeasi problema. Exista o procedura manuala de actualizare a listelor pentru varianta standard?

danyela
07 February 2013, 18:56
Procedura de actualizare este sa intrati pe configurari, configurare coloane si sa luati de la coloane neafisate ceea ce va trebuie, sa "cosmetizati" putin capul de tabel si sa aranjati totul in ordinea corespunzatoare.Ordinea o gasiti in formularele de pe site de unde ati descarcat arhiva de mentor. Cel putin eu asa m-am chinuit, nu am gasit alta solutie pentru versiunea standard.

petrisor
07 February 2013, 21:44
Am facut niste printscreenuri privind corespondenta dintre tabel si coloanele afisate. Sper sa ajute. Jurnalul de cumparari.

petrisor
07 February 2013, 21:46
Si jurnalul de vanzari.

petrisor
07 February 2013, 21:49
Si capul de tabel marit.

contab
07 February 2013, 23:40
Procedura de actualizare este sa intrati pe configurari, configurare coloane si sa luati de la coloane neafisate ceea ce va trebuie, sa "cosmetizati" putin capul de tabel si sa aranjati totul in ordinea corespunzatoare.Ordinea o gasiti in formularele de pe site de unde ati descarcat arhiva de mentor. Cel putin eu asa m-am chinuit, nu am gasit alta solutie pentru versiunea standard.

Se pare ca e singura solutie pentru cei care se bucura de varianta standard. Corespondentele pentru coloanele noi sunt mai jos. Intre timp au aparut si imagini pe forum.


Operatii exigibile > Total cu TVA
Operatii neex. - Valoare > Rest obligatie luna precedenta
Operatii neex. - Baza TVA > Baza TVA obligatie
Operatii neex. - TVA neex. > TVA neex. obligatie
Rest neex./de incasat - Valoare > Rest plata din care
Rest neex./de incasat - din care TVA > Rest TVA neex.
Sold neex. - Valoare > Sold final factura
Sold neex. - din care TVA > Sold final TVA neex.

ada
08 February 2013, 14:08
Eu am renuntat la "bucuria" de a beneficia de standard, am trecut la extins....Si asta e o solutie.

andrea
18 February 2013, 15:21
Si cat a costat aceasta "bucurie"?

Multumesc,
Andrea

DragosE_WT
20 February 2013, 11:26
"Incepand cu versiunea 709.18 s-a dat acces liber la versiunile de listele pentru Jurnalele de cumparari si vanzari, astfel incat si clientii posesori ai variantei Standard sa poata avea acces la toate variantele de configurari pentru aceste 2 liste"

andrea
21 February 2013, 12:02
Super!

Multumesc,
Andrea

petrisor
21 February 2013, 21:17
"Incepand cu versiunea 709.18 s-a dat acces liber la versiunile de listele pentru Jurnalele de cumparari si vanzari, astfel incat si clientii posesori ai variantei Standard sa poata avea acces la toate variantele de configurari pentru aceste 2 liste"

Sa-mi trag una. Si cat am muncit la ele. :)

DragosE_WT
22 February 2013, 11:00
Ati capatat experienta :P :)

petrisor
05 March 2013, 21:16
Asta asa e. Daca nici legislatia asta nu s-ar modifica atat, ar fi mai bine. Dar nici deloc, ca atunci moare neuronul.:)

andrea
13 March 2013, 15:51
Salut!

Societate cu TVA la incasare. In luna februarie achita o factura emisa de furnizor in luna ianuarie. In februarie devine TVA-ul de pe factura exigibil si poate sa fie deduc. In Jurnalul de cumparari din luna februarie nu apare factura respectiva, iar in contul 442.06 apare in mod corect TVA-ul.

Nu spun ca nu este corect asa, dar astfel nu mai pot sa-mi verific Jurnalul de cumparari cu fisa contului 442.06 La Jurnalul de vanzari nu am aceasta problema, imi apare in Jurnalulul lunii februarie factura emisa de mine in ianuarie, dar incasata in februarie.

Se pot face ceva setari la Jurnalul de cumparari astfel incat sa apara fi facturi din luni anterioare care sunt achitate in luna curenta?

Multumesc,
Andrea

PS Nu stiu daca conteaza, dar factura de care povesteam este emisa de un furnizor care nu aplica sistemul TVA la incasare, deci atunci cand am inregistrat factura nu am pus bifa in casuta cu "TVA la incasare pe factura furnizorului"

MARIA
14 March 2013, 11:16
Imi pare rau ca nu te pot ajuta Andreea.La mine apar facturile de luna trecuta dar am o alta problema.
Eu aplic TVA la incasare.
In luna ianuarie emit factura de marfa. Dupa doua zile emit factura de discount aceluiasi client.Toate bune, in jurnalul din ianuarie apare factura de discount, jurnalul bate cu balanta si totul OK.
In februarie insa nu imi sunt preluate facturile cu minus.Nu am incasat facturile,nu am facut compensari pentru a nu avea TVA de plata mare. Voi face compensarile in momentul in care insasez facturile.Acum imi apar diferente intre jurnal si balanta exact cu facturile de discount din luna anterioara.
Ce sa setez sa apara in jurnalul de vanzari?