PDA

View Full Version : Tva La Incasare



ovydyu
12 December 2012, 09:09
BUNA ZIUA!
vor fi facute modificari in program ptr aplicarea sistemului tva la incasare ?
am inteles ca se aplica de la 1 ianuarie 2013, nu ?

Irina
12 December 2012, 11:27
Da, se lucreaza la o versiune noua de Winmentor pentru schimbarile care au loc incepand cu 1 ianuarie 2013.

ovydyu
12 December 2012, 14:24
multumesc.

alexu
28 December 2012, 15:11
ceva informatii? cand apare noua versiune?

adi_ciobotaru
29 December 2012, 18:52
Este aparuta din data de 21 Decembrie... am testat-o... in principiu, merge bine... am avut si cateva sugestii; care le-am trimis cui trebuie... la fel au procedat si alti oameni; s-au facut si mici modificari; poste se vor mai face si in viitor.
Uitati-va pe site, veti observa ca exista "noua versiune"...

claudel
08 January 2013, 13:05
Aceasta versiune merge si Win 7 64 bit? Nu as vrea sa ma chinui cu instalarea si sa constat ca nu merge. Multumesc.

lili_nemeti
08 January 2013, 14:52
Buna ziua,
Am instalat noua versiune dar la constante generale nu am cele 2 constante adaugate: "Firma aplica TVA la incasare" si "Nr. de zile pentru colectare automata TVA neexigibil"
Ce trebuie sa fac cu exceptia verificarii de structuri?
Multumesc

tanaseirena
08 January 2013, 15:13
N-am inteles foarte bine si poate imi da cineva un raspuns. Vom crea analitc la contul 442.08 pentru fiecare furnizor si client in parte? Daca avem 100 de clienti vom avea 100 de analitice?

testing
08 January 2013, 15:50
Buna ziua,
Am instalat noua versiune dar la constante generale nu am cele 2 constante adaugate: "Firma aplica TVA la incasare" si "Nr. de zile pentru colectare automata TVA neexigibil"
Ce trebuie sa fac cu exceptia verificarii de structuri?
Multumesc

In ultima versiune exista cele doua constante si pentru a fi mai precis:
Constante generale Mentor ->6. TVA.


service> avarie > actualizare constante

bilion
09 January 2013, 00:04
service> avarie > actualizare constante

ada
09 January 2013, 13:31
N-am inteles foarte bine si poate imi da cineva un raspuns. Vom crea analitc la contul 442.08 pentru fiecare furnizor si client in parte? Daca avem 100 de clienti vom avea 100 de analitice?

Pai cum sa faceti pentru fiecare in parte? :) Fiecare furnizor/client are o caracterizare contabila, aia trebuie modificata daca doriti sa creati analitice. In documentatia pe care cei de la Winmentor au pus-o pe site langa versiune se vede clar ca e macheta de caracterizare contabila parteneri. Daca aveti mai multe caracterizari, modificati pe fiecare in parte.

simona4mihaela
10 January 2013, 15:37
Buna ziua,
Am instalat noua versiune dar la constante generale nu am cele 2 constante adaugate: "Firma aplica TVA la incasare" si "Nr. de zile pentru colectare automata TVA neexigibil"
Ce trebuie sa fac cu exceptia verificarii de structuri?
Multumesc


Descarca si citeste instructiunile in format .pdf de pe site (de pe Download) cu configurarile/setarile ce trebuie facute si te lamuresti. Eu am citit documentele pdf atasate in folderul ce trebuie descarcat pentru instalare si au mers toate setarile.

ovydyu
12 January 2013, 13:59
BUNA ZIUA!
vor fi facute modificari in program ptr aplicarea sistemului tva la incasare ?
am inteles ca se aplica de la 1 ianuarie 2013, nu ?
am pus versiunea noua (3200705.03) si avem o mica problema, la sabloanele de note contabile.
pe contabile -> sabloane note contabile diverse -> nu ne mai lasa nici sa intram pe detalii pe oricare din ele, nici sa adaug sabloane noi...
eroarea afisata este List index out of bounds (16) si in partea de jos a eranului se opreste la pregatire nclaseb...
am incercat cu verificare, reindexare baze de date, dar tot asa e...
ma puteti ajuta, va rog ?

adi_ciobotaru
12 January 2013, 18:16
am pus versiunea noua (3200705.03)....
ma puteti ajuta, va rog ?

Versiunea care ati instalat-o este veche. Actuala versiune oficiala a pachetului de programe WinMENTOR este 3200708.02 si contine corectii, inclusiv referitor la problema semnalata de catre dvs.

Succes.

alexadi
16 January 2013, 11:06
Sa modificat ceva la varaianta 708 fata de 705 ca nu mai apare la tva dedus la plata, chiar daca setez ca furnizorul aplica tva la incasare, in versiunea 705 imi aparea corect, insa in 708 face la fel ca in prima versiune cu tva la incasare nu tine cont de faptul ca are setat "D" la tva de pe factura furnizorului.

Multumesc

MARIA
17 January 2013, 10:05
Am si eu o intrebare referitor la integistarile TVA la incare:
Eu sunt platitor de TVA la incasare:
am creat analitic 442.08-1 si 442.08-2 (pentru TVA la incasare)
am facut configurarile din Caracterizarea contabila partener pentru partenet tipic cu -2 pe ultimele doua pozitii .
Primesc o factura cu chitanta de la Altex de exemplu care nu e cu TVA la incasare.
Introduc factura si-mi duce TVA pe 442.08-2 si numai cand introduc chitanta in duce TVA in 442.06.
Este obligatoriu sa treaca TVA prin 442.08 sau am posibilitatea sa-l duc direct in 442.06?
Va multumesc.

ada
17 January 2013, 14:29
Valoarea bifei de pe factura de intrare Tva dedus la plata este data de constanta indiferent de bifa de pe factura furnizorului. In cazul dvs constanta este pe da pentru ca aplicati tva la incasare, deci nota contabila va fi cu 4428. In 4426 se duce numai in momentul platii.

petrisor
26 January 2013, 16:55
am creat analitic 442.08-1 si 442.08-2 (pentru TVA la incasare)
am facut configurarile din Caracterizarea contabila partener pentru partenet tipic cu -2 pe ultimele doua pozitii .


Buna ziua,
am creat analiticele 4428.1 si 4428.2. In nomenclatoare -> parteneri -> configurari contabile am trecut .1 la creditori si .2 la debitori in casutele pentru TVA neexigibil pt facturi cu TVA la incasare. Imi apare urmatorul mesaj de eroare: 58.
Versiunea este 709.09. Se poate face ceva, sau se remediaza intr-o versiune viitoare ?

adi_ciobotaru
27 January 2013, 12:22
Si daca completati toate 4 analiticele, nu este totul ok?

petrisor
27 January 2013, 22:35
Din pacate, nu. In cel mai rau caz, pana se remediaza situatia, se poate folosi un filtru la fisa contului 4428, pentru urmarirea soldului aferent TVA la incasare. Desigur, fara a se mai crea analitice la 4428.

testing
28 January 2013, 09:34
Buna ziua,
am creat analiticele 4428.1 si 4428.2. In nomenclatoare -> parteneri -> configurari contabile am trecut .1 la creditori si .2 la debitori in casutele pentru TVA neexigibil pt facturi cu TVA la incasare. Imi apare urmatorul mesaj de eroare: 58.
Versiunea este 709.09. Se poate face ceva, sau se remediaza intr-o versiune viitoare ?
daca nu ma insel, refacere completa jurnal ar trebui sa rezolve aceasta problema.:confused:

petrisor
28 January 2013, 11:08
La refacere completa jurnal si refacere stocuri/solduri apare eroarea.

testing
28 January 2013, 11:38
am intampinat aceeasi problema doar ca eu creasem analiticele in decembrie si nu s-au preluat decat dupa ce am inchis luna.

danyela
28 January 2013, 12:58
Am avut 2 cazuri in care pe configurari parteneri am batut .01 sau .1 si de fapt iesea ,01 si ,1 adica trebuia sa folosesc tasta . din partea dreapta de pe tastatura. daca era virgula in loc de punct imi dadea eroarea de mai sus. Poate va ajuta...

petrisor
29 January 2013, 21:23
testing si danyela, din pacate nu merge.
Deocamdata las analiticele deoparte si folosesc un filtru la fisa contului 4428, astfel incat sa rezulte soldul aferent TVA la incasare. Poate se rezolva intr-o versiune viitoare.

cristina chirica
30 January 2013, 12:54
am instalat versiunea 709.10, am adaugat analtice la ct 4428 si la configurarea contabila partener tipic imi cere analitic la analiticul deja existent pt magazine
nu stiu cum sa creez filtru pt magazine si pentru tva la incasare daca renut la analitice
puteti sa ma ajutati?

petrisor
30 January 2013, 14:34
1. Liste -> contabile -> fisa de cont -> click dreapta -> filtrare lista -> coloana "cont corespondent" -> conditie "nu contine" -> valoare1 "371" -> filtru activat "da". Daca aveti varianta extinsa puteti salva noua lista -> salvare versiune noua (click dreapta). Coloana sold nu o luati in considerare daca ati avut sold initial la 4428 la 01.01.2013, ci faceti diferenta intre debit si credit.

2. Liste -> contabile -> fisa de cont (2) -> click dreapta -> filtrare lista -> "simbol cont corespondent" -> "nu contine" -> "371" -> filtru activat "da". Valabil cu varianta extinsa. Puteti pastra doar coloanele debit si credit si sa configurati pagina in format portret.

3. Liste -> contabile -> fisa SAH. Alegeti 4428 -> dublu click debit (luati totalul conturilor 401 + 4427), din care scadeti creditul (totalul conturilor 411 + 4426).

laviniu
11 February 2013, 19:02
Am instalat versiunea 709.10, am creat analiticele descrise in instructiuni dar la configurarile contabile campul TVA neex. pt. facturi cu TVA la incasare aferent debitorilor, unde ar teebui sa scriu.5 nu este activ :confused:. Efectiv nu pot scrie nimic in acest camp. Aveti vre-o idee?

LE: Sunt obosit. Am sarit peste primii 2 pasi - nu am modificat cele 2 constante.

danyela
12 February 2013, 14:17
Cum se face acum corelatia intre jurnale si balanta contabila? sau nu se mai face? am o factura de la rompetrol cu tva deductibil 50% pe care o platesc luna viitoare. Pe factura imi face nota ex: 602.02=401=100
442.08.02=401=24 si
602.02=442.08.02=12 astfel ca in balanta am sold 12 lei la 442.08.02, dar in jurnalul de cumparari imi apare sold la tva neex 24 lei, iar pe coloana de nedeductibil nimic. Inteleg ca e corect sa fie pe coloana la nedeductibil in luna in care devine deductibil, adica in momentul platii, dar ce fac cu diferenta dintre soldul la tva neex din jurnal si din balanta? si care se declara in 300: 24 lei din jurnal sau 12 lei din balanta? multumesc.

stefycj
21 February 2013, 18:09
La voi cum sunt inregistrarile la achizitia de benzina-motorina cu bon fiscal?
302.02=401
4426=401?

dupa care va rog sa-mi spuneti in ce coloana apare in jurnalul de cumparari baza si TVA-ul la bonul fiscal respectiv, ca la mine apare in coloana cu tVA 9% desi nu am folosit nicaieri TVA cu 9%

cesca
21 February 2013, 20:31
Am facut configurarile de pe site,dar am facturi de la furnizori care nu aplica TVA la incasare si care nu sunt achitate,prin urmare in jurnal apare la TVA neexigibil.Cum fac sa imi apara corect?

Irina
22 February 2013, 10:36
Daca constanta dvs de la tva este pe da, atunci bifa Nu de pe factura furnizorului nu influenteaza valoarea bifei Tva dedus la plata care va fi pe da. Constanta are prioritate.

cesca
22 February 2013, 11:07
Multumesc :)

contab
06 March 2013, 05:44
Am facut configurarile de pe site,dar am facturi de la furnizori care nu aplica TVA la incasare si care nu sunt achitate,prin urmare in jurnal apare la TVA neexigibil.Cum fac sa imi apara corect?

Daca furnizorii cu TVA normal nu sunt indicati in aplicatie (TVA la incasare pe factura furnizorului: Nu) TVA-ul se inregistreaza ca neexigibil ceea ce duce la cresterea TVA-ului de plata (vezi D300).

Pe site-ul ANAF a aparut o aplicatie (http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/TVA_incasare/modalitati_consultare_registrul_contribuabili.htm) care permite verificarea firmelor care platesc TVA la incasare.

stefycj
26 March 2013, 08:56
am o problema la jurnalul de cumparari la factura de la Electrica in care este si taxa radio TV
in luna in care inregistrez factura apare bine, cei 80 de lei taxa radio TV apare la operatii scutite de TVA insa a doua luna cand fac plata apare problema ca in jurnal apare plata sumei intregi iar la sold neexigibil imi apare -80 lei la valoare si la TVA 0

ma poate ajuta cineva cum se face sa-mi iasa bine jurnalul?

ELA
21 May 2014, 11:58
Buna ziua.

Am preluat recent o societate neplatitoare de TVA si as dori sa stiu setarile specifice din WINMENTOR pentru acest tip de societate.
Multumesc anticipat.

alexadi
17 March 2015, 11:41
Am si eu o micuta problema cu jurnalul de cumparari tva la incasare si anume Am o factura de 683 lei inclusiv tva care este integral nedeductibila (selectat "Da" la tva nedeductibil) notele contabile sunt ok insa in jurnalul de cumparari este zero in orice coloana a acestui rand, daca selectez tva la incasare apar sumele corect, daca selectez pe 1/2 tva nedeductibila junralul e corect, dar daca selectez Da apare doar rand cu zero la orice suma. Cum pot rezolva aceasta problema? Versiunea folosita este : 776.16

Irina
17 March 2015, 16:33
Dupa testare observ ca se duce corect suma in coloana Tva nedeductibil in jurnal in toate situatiile mentionate de dvs. Singura chestie la care ma gandesc si care ar putea duce 0 pe toate coloanele dupa cum spuneti, este sa aveti constantele de tva necompletate: Tip tva implicit 24%, Tva procent maxim 24%, tva procent minim 9% si tva procent special 5%.

alexadi
17 March 2015, 19:06
Constantele sunt ok setate, am mai multe facturi care erau in aceasta situatie insa doar una singura imi facea figura asta, posibil sa fie ceva aleator, am rezolvat problema stergand factuar, am dat refacere solduri stocuri, am rulat verificare structuri pentru "baza de date de lucru" cu bifa pe avarie , am iesit din program, reintarat in program refacer solduri din nou si am reintrodus factura si a vazuto corect, insa nu stiu de la ce a fost.