PDA

View Full Version : eroare la 112 pt concedii medicale



myhaella
04 December 2012, 16:27
Buna ziua,

Desi am concedii medicale in fiecare luna si totul e in regula la parametrii, astazi am intalnit o problema pe care nu o inteleg. Eu am concedii cu boala obisnuita si la declaratia 112 imi da eroare regula la sectiunea B3_7. In pdf-ul declaratiei sectiunea B3 punctul 7 este pentru "Zile concediu fără plată indemnizaţie pt. creşterea copilului după primele 3 naşteri".
Am observat de fiecare data la angajatii cu concediu medical este o valoare la acest camp, dar nu stiu cum se calculeaza.
Mentionez ca atat pdf-ul cat si aplicatia "declaratii" pe care le-am folosit sunt ultimele versiuni.
Stiu ca din octombrie s-a modificat indemnizatia de crestere a copilului si se va acorda pentru fiecare copil nascut, si nu doar pentru primele 3 nasteri, asa cum prevedea legea anterior. Stie cineva daca o sa apara o alta aplicatie pt declaratii? Maine trebuie sa dau salariile si nu as vrea sa apara diferente ulterioare.
Deocamdata, singura metoda de rezolvare la care m-am gandit ar fi sa inlocuiesc in XML-ul declaratiei valoarea mea cu cea calculata conform regulii dupa cum imi apare in mesajul de eroare.
Are altcineva alte idei?

myhaella
05 December 2012, 14:24
Programul Duk nu era ultima versiune. Ce am scos eu era anterior ultimului update

ada
05 December 2012, 14:33
B3_7 este baza de calcul aferent indemnizatiilor. Nu e acelasi cu sectiunea la care faceti referire dvs. Daca spuneti ca ati folosit pana acum indemnizatiile si nu ati avut erori, va recomand exact acelasi lucru pe care l-am recomandat si altui utilizator dintr-un post de la salarii: actualizare duk integrator, ziua de 30 noiembrie a fost declarata libera si au facut mai tarziu actualizarea pentru duk. B3_7 este calculat in functie de zilele lucratoare din luna, de aici si diferenta.

KANTOR ILEANA
03 December 2013, 13:08
buna ziua,
am si eu o problema, am un concediu cod 06 5 zile calendaristice si apoi continuare inca 5 zile calendaristice cod 01, imi rezulta 3 zile suportate de firma si 4zile de catre FNUASS, in Mentor cand generez d112 imi pune la B.1. randul 8 (total zile lucrate) doar zilele lucrate in luna nu imi adauga si cele 3 zile suportate de firma, ce sa fac??
am intocmit manual d112 si am pus la rd.8 zilele lucrate + zilele suportate de firma

balanta nu imi este buna

ada
04 December 2013, 14:46
Si eu am un caz de urgenta luna asta si duce totul in regula la zile lucrate. Cam greu sa isi dea seama cineva doar din enuntul dvs unde ar putea fi problema. Luati legatura cu cei de la mentor sau cu distribuitorul dvs.

marcib
22 June 2016, 14:00
Buna ziua, am o problema cu un concediu medical cu durata 03-31 mai 2016, din care 4 zile sunt platite de catre societate si restul de catre fnuass. Cele 4 zile mi le ia in declaratia 112 ca si cum omul ar fi fost pontat, 32 de ore. Eroarea este:
"E: asigurat (12) [idAsig = 12] sectiune asiguratB1 (1)
Baza Contributie Individuala SOMAJ = 0 si Ore lucrate efectiv in luna > 0
eroare regula: S38.2: daca asigSO = 1 si B1_10 = 0 si B1_1 = 1,3 sau 4 atunci B1_6 trebuie sa fie 0

Ce setari ar trebui sa fac sa rezolv aceasta situatie? Va multumesc pentru ajutor.

Irina
22 June 2016, 14:13
Ca sa lamurim intai problema orelor lucrate, va apar corect cele 32 de ore acolo. Toate zilele de medical platite de angajator sunt considerate si trecute in decl la ore lucrate.
Problema dvs dupa cum suna si eroarea este ca aveti aceste ore si nu aveti contributia de somaj. Daca va uitati la configurari la boala o sa vedeti ca aveti contributia de somaj la zilele platite de angajator, deci ar fi trebuit sa aveti si suma. Pentru ca nu v-o calculeaza, verificati configurarile ghidat de documentatia noastra. ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2016/

marcib
22 June 2016, 15:18
Ca sa lamurim intai problema orelor lucrate, va apar corect cele 32 de ore acolo. Toate zilele de medical platite de angajator sunt considerate si trecute in decl la ore lucrate.
Problema dvs dupa cum suna si eroarea este ca aveti aceste ore si nu aveti contributia de somaj. Daca va uitati la configurari la boala o sa vedeti ca aveti contributia de somaj la zilele platite de angajator, deci ar fi trebuit sa aveti si suma. Pentru ca nu v-o calculeaza, verificati configurarile ghidat de documentatia noastra. ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2016/

Va multumesc pentru ajutor. Problema era din setari.