PDA

View Full Version : materii prime in curs de aprovizionare



DIANA
24 November 2012, 19:36
DA asa este,primesc o factura pe care eu o platesc ca si un avans "RENTA MATERIAL LEMNOS".Aizele CU sortimene vin luna urmatoare sau peste doua luni.Am inregistrat factura 321=401(inca mai pot modifica)
Am incercat sa inregisrez un aviz In ultima zi a lunii numai penru a vedea ce contari se fac si a facut 321=321,unde am gresit? poate la introducerea articolului din nomenclator? Sa spunem ca reusesc sa fac 301=321,nu as putea face o nota de predare' dau in consum cantitatea intrata si apoi intoduc o nota de predare cu sorimentele care mi-au intrat pe avize,valoarea notei =val facturii
Cum se face diminuare de stoc Si marire de stoc?



MULTUMESC!!!!!!

danyela
26 November 2012, 16:16
Cand inregistrati Avizul la facturi in asteptare pe pagina de receptie alegeti la tip contabil Materii prime si atunci va face nota 301=321. Diminuare/ marire de stoc aveti la Interne, pe diminuare scadeti stocul de pe Renta material lemnos, pe marire creati stoc pe pozitiile de pe aviz sau puteti sa faceti operatiunile pe aceeasi macheta punand cantitatile in mod corespunzator cu + sau -. Nota de predare este pt predat produse finite din procesul de productie. Pana la urma daca dati toata cantitatea pe bon de consum valoarea ar fi aceeasi chiar daca pe bon scrie Renta material lemnos sau denumirile exacte. Poate ar fi mai simplu sa faceti bonul de consum pe articolul din factura si sa-i atasati in spate o copie a avizului ca sa stiti exact ce s-a dat in consum ca sortimente.