PDA

View Full Version : salariile in balanta contabila



maria_oprea
21 November 2012, 17:20
buna seara,
am si eu o problema,daca poate sa am ajute cineva... dupa ce fac pontejele,plata salarii,si plata contributiilor,cand verific balanta contabila la contributii,rulajul debitor difera fata de cel creditor si nu imi dau seama unde pot sa gresesc!rulajul debitor este corect cu sumele pe care le platesc si care apar la contributii pe statul de plata,pe cand in rulajul creditor aceste sume sunt mai mari!si cu fiecare luna trecuta aceasta greseala se repeta si imi ramane sold final creditor,ce se mareste mereu...Unde gresec si cum as putea repara?multumesc frumos!
o seara placuta!

ada
22 November 2012, 11:12
Mai asteptati si alte pareri, poate s-au lovit si alti utilizatori de chestia asta, dar eu as verifica urmatoarele:
- lista contributii sinteza sa bata cu balanta pe sumele pentru contributii;
- fisa de cont - poate va sare in ochi vreo inregistrare care sa creasca suma creditoare;
- cred ca ar trebui sa verificati chiar din prima luna cu diferente fisele de cont.
Spor la treaba :)

maria_oprea
27 November 2012, 16:36
am verificat si pare in regula,dar ce am observat este ca la un moment dat nu mi se mai preia sold initial din luna precedenta,si m-am uitat si pe datele acelea si tot asa,par in regula...oare omit ceva si nu imi dau seama?nu stiu daca se poate sa mai incerc sa calculez salariile inca o data ca greseala asta este aparuta cu ceva luni in urma...multumesc frumos si sper sa ma ajute cineva sa ies din situatia asta!:(

o seara placuta!

danyela
28 November 2012, 13:43
-Ati bifat in fiecare luna inainte sa faceti pontajele zilele libere in nomenclatoare/ zile libere?
-Venitul brut este acelasi in fiecare luna?
-Ati facut vreo modificare in lunile precedente la configurari contabile personal, ati creat vreun analitic?

maria_oprea
13 December 2012, 12:52
Am verificat,si se pare ca intr-o luna nu se mai calculeaza contributiile...cum sa fac,ca sa se calculeze,ca se pare ca din cauza lor s-a denaturat tot!multumesc frumos si astept un raspuns urgent daca stie cineva...

ada
13 December 2012, 15:21
Poate a fost intr-o luna in care ati schimbat versiunea, si trebuiau completate toate contributiile in pagina de la Conditii de salarizare si v-a scapat. Alt motiv pentru care nu v-ar calcula contributii nu vad.