PDA

View Full Version : materii prime in curs de aprovizionare



DIANA
20 November 2012, 11:02
revin cu o intrebare referitoare
la factura de avans materii prime:este o factura de avans material lemnos.pretul (dau exemlu=100lei mc).Cand sosesc avizele ma pozitioneaza automat pe factura respectiva pot alege sortimentul(lemn lucru.lemn foc).automat ia pretul de 100lei
Intrebarea pe care o am:pot face cumva o sortare unde sa stabilesc pretul diferit pe sortimente intrate? Eu trebuie sa fac un calcul la cherestea care iese prea mic.(asta introduc la note de predare)
.din factura de 25000.intra doua avize unul cu lemn cu un pret mai mare(ex 200
unul cu un pet mai mic(ex50 lei mc


cum pot inregistra corect? MULTUMESC ANTICIPAT

danyela
22 November 2012, 20:53
Din cate stiu, nu puteti modifica preturile din moment ce aveti o factura fiscala inregistrata. Situatia nu-mi este prea clara, probabil primiti o factura cu un articol cu denumire generica (material lemnos), apoi primiti avizul pe care e trecut fiecare sortiment in parte cu pretul corespunzator. Daca avizul vine inainte de inchiderea contabila a lunii, e de preferat sa inregistrati factura conform cu articolele de pe aviz (bineinteles ca totalul trebuie sa corespunda), daca nu, ar fi bine sa rugati furnizorul sa va scrie cumva pe spatele facturii sortimentele. Altfel trebuie sa faceti niste artificii, de ex inregistrati factura normal (intrari pe facturi) ,apoi luna urmatoare faceti diminuare de stoc pe articolul din factura si marire de stoc pe cele de pe aviz...