PDA

View Full Version : Probleme si sugestii



testing
05 November 2012, 14:56
Buna ziua, am intampinat cateva probleme de cand am inceput sa lucrez cu WinMentor, aproximativ acum doi ani si nu am vazut nici o schimbare.

Versiune WinMentor: 3200676.01

1. Intocmit de...
Stiu ca s-a mai vorbit despre aceasta problema doar ca nu exista optiunile cu intocmitnume/prenume/etc. pentru Miscari Interne.

2.Import articole de pe Comenzi Clienti in Miscari Interne -> Transferuri intre gestiuni.
Aici, apar toate comenzile, indiferent de faptul ca au fost facturate in totalitate sau anulate.

3.La generare facturi din comenzi clienti nu se preia numarul comenzii cu variabila <&_NR. COMANDA>

4.Carnet NIR pentru retururi la intrari

5.//Rezolvat

Ana-Maria M.
16 November 2012, 14:44
Pentru sugestia de la nr.1 se poate crea un nou Utilizator din Diverse(Mentor) -Confidentialitate date – Utilizatori legali al carui nume este preluat pe liste dupa ce a fost dat parametrul: “Intocmit de..”.

Pentru sugestia nr. 3 faceti un grup dupa “Comanda client”, dupa care la Antet document/pagini, acolo unde doriti sa va preia numarul comenzii, scrieti: <&Comanda client>.

La nr. 5 nu am inteles cerinta.

testing
17 November 2012, 08:04
La 1. tot trebuie sa pun seria si c.n.p. -ul asa ca am ales sa fac cate o macheta pentru fiecare operator.
La 3. ma interesa numarul comenzii pe macheta la factura(nu era necesar dar am gasit variabila si am vazut ca nu functioneaza),variabila <&Comanda client> preia observatiile.
Pentru 5. era vorba de permisiunile pentru categoriile de utilizatori dar a fost vorba de o eroare umana.
p.s. multumesc foarte mult pentru sugestii.

testing
08 January 2013, 11:01
O eroare care persista si dupa ultimul update.Am intampinat-o si inainte de update dar am crezut ca este din cauza versiunii folosite.

adi_ciobotaru
09 January 2013, 20:54
Probabil sunt prea multe operatii; cati ani-vechime are firma?

testing
10 January 2013, 09:59
Aproape trei. Dar era selectata doar ultima zi