PDA

View Full Version : discount achizitie cereale



chanel
28 October 2012, 21:59
Buna ziua,

In luna septembrie am primit o factura de discount cu taxare inversa pentru achizitia de cereale realizata in luna aprilie.
Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa inregistrez discount-ul pentru a apare in declaratia 394 la achizitii de cereale cu taxare inversa. Stiu ca la porumb de ex este codul 105. Pt acest tip de discount se seteaza ceva anume, este vreun cod?
Va multumesc in avans pentru raspuns,

DragosE_WT
29 October 2012, 11:50
Cititi documentatia de-aici:
Vers. 676.01 (ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Versiuni%20Vechi/v676.01/versiunea%20676.01.pdf)

ada
30 October 2012, 16:36
Singura mea mentiune este: codul de la porumb 1005.

chanel
31 October 2012, 14:42
Multumesc de documentatie, dar in ea nu scrie nimic despre discount-ul acordat la cereale. In ea sunt prezentate codurile pentru cereale care se evidentiaza in nomenclatorul articolelor ( codul la porumb este cel pe care l-am prezentat eu 105 nu 1005 ) .
Stiu ca in declaratia 394 discount-ul acordat la cereale trebuie sa fie evidentiat la tip operatiune C-achizitii cu taxare inversa.
Ar trebui ca si discountul sa contina la nomenclator articole codul de la porumb 105 (discount-ul este acordat pe porumb)?

Va multumesc,

chanel
31 October 2012, 14:43
Multumesc de documentatie, dar in ea nu scrie nimic despre discount-ul acordat la cereale. In ea sunt prezentate codurile pentru cereale care se evidentiaza in nomenclatorul articolelor ( codul la porumb este cel pe care l-am prezentat eu 105 nu 1005 ) .
Stiu ca in declaratia 394 discount-ul acordat la cereale trebuie sa fie evidentiat la tip operatiune C-achizitii cu taxare inversa.
Ar trebui ca si discountul sa contina in configurarea articolului codul de la porumb 105 (discount-ul este acordat pe porumb)?

Va multumesc,

ada
01 November 2012, 13:44
La art. 160 alin. 2), lit.(c) din Codul Fiscal sunt enumerate codurile, nu as fi spus 1005 fara sa verific lista si de asemenea in declaratie in mentor nu aduce decat codul 1005...
In ceea ce priveste discount-ul, nu prea stiu ce sa spun, el se regaseste in valoarea totala a facturii care apare pe achizitii taxare inversa, dar nu apare ca linie distincta.