PDA

View Full Version : CO angajat pe doua gestiuni



ovidiumrn
05 June 2012, 09:34
Buna ziua
Am un angajat pe doua gestiuni in fiecare luna (4 ore pe o gestiune si 4 pe a doua). In luna de lucru am 4 zile de concediu; cum il inregistrez pentru a avea un calcul corect pentru CO aferent tuturor veniturilor salariatului?
Programul imi calculeaza concediul doar pe o singura gestiune, nu pe ambele. (As prefera sa evit varianta cu dublarea angajatului in nomenclator).

Multumesc anticipat pentru ajutor.

ada
05 June 2012, 10:59
Nu inteleg cum ati facut inregistrarea angajatului pe doua gestiuni, gestiuni care apar la formatie in conditii de salarizare fara a avea doua pozitii in conditii salarizare?... Poate daca ne explicati metoda de lucru reusim sa va ajutam. De fapt cred ca lucrati cu constanta cu pontare multipla, si in cazul asta mie imi aduce la media tot salariul pe luna anterioara. Nu aduce doar pentru o gestiune sau alta

ovidiumrn
05 June 2012, 11:50
Intradevar, lucrez cu constanta de pontare multipla, iar referitor la CO cu datele lunii curente. Deci, daca am 4 zile de concediu ar trebui sa pontez acea persoana cu CO in primele 4 zile de lucru din luna pe ambele gestiuni. La calcul salarii imi calculeaza CO doar pentru gestiunea implicita din conditii salarizare. Se poate face cumva sa calculeze si pentru cea de-a doua gestiune?
Va multumesc din nou.

ada
05 June 2012, 12:31
Si de ce ati dori sa pontati pe doua gestiuni concediul de boala? Logica asta s-ar aplica numai daca ati avea doua contracte de munca si ar trebui sa ii platiti omului concediul pentru ambele, dar asa, nu vad rostul. Ramaneti cu pontatul BO pe gestiunea implicita, adica pe cea din conditii salarizare si cam atat.

ovidiumrn
05 June 2012, 12:51
Este vorba de concediu de odihna...

ada
05 June 2012, 16:49
scuze, ati scris una, eu am citit alta :) dar chiar si asa , se aplica si la concediul de odihna, mentorul face media ultimelor 3 luni, deci recomandat ar fi tot pe o gestiune sa ii dati co-ul. Nu vad cum ati putea imparti in 2. Dar poate mai sunt si alte pareri...