PDA

View Full Version : Compensari



cdregoesc
25 May 2012, 10:06
Buna,

In momentul in care fac COMPENSARI factura in valuta achitata in lei si imi raman diferente, acestea le regularizez prin note contabile, iar in tabelul de facturi/plati in avans pe fiecare furnizor imi raman sume (diferentele de facturi/plati in avans) de care nu stiu cum sa scap.

Are cineva vreo idee?

petrisor
26 May 2012, 13:32
Nu ar trebui ca facturile in valuta sa le platiti cu chitanta sau op in valuta ?

Daca ai face asa, programul inregistreaza diferentele de curs valutar automat, daca data facturii difera de data chitantei.
De asemenea, daca data chitantei e anterioara datei facturii, cand vei face compensarea, pentru a stinge 409, nu vor mai ramane acele sume nestinse aferente facturilor.

Daca nu te-am lamurit, cel putin din ce am inteles eu, poti da un exemplu concret.

adi_ciobotaru
02 June 2012, 14:47
Buna,

.... acestea le regularizez prin note contabile, .....


Vedeti, stimate domn, de aici pleaca problema! Trebuie sa ne gandim un pic, ce fel de operatie este cea pe care dorim sa o facem, inainte sa ne repezim la note contabile.

Acele "sume" va raman in "tabelul de facturi/plati in avans" deoarece, prin notele contabile care le faceti, afectati doar soldul conturilor contabile, nu afectati si partea de gestiune (a furnizorilor si clientilor) a programului.

Totodata, expresia regularizare este si ea usor improprie. Pentru ca dumneata doresti sa urmaresti sa inchizi soldul din acea factura sau operatie de banca, nu sa exprimi in Lei un sold in valuta al partenerului la finalul unei luni. Deci, NU o regularizare este solutia...

Cand vreau sa sting o datorie cu o creanta, adica un cont de activ cu unul de pasiv (ex: un furnizor neachitat cu o plata in avans catre furnizor), operatia se cheama compensare, intrucat este singura exceptie permisa de la principiul necompensarii!

Exact asa procedam si cand stingerea vrem sa o facem direct pe un cont de cheltuieli sau venituri: tot prin compensare, caci veniturile si cheltuielile sunt si ele conturi de pasiv sau activ, nu?

O solutie de lucru ar fi sa faceti inca o COMPENSARE. Astfel, soldul din factura, sau din operatia de trezorerie (depinde unde v-a ramas sold dupa compensarea anterior-facuta) puteti sa il compensati direct pe cont, alegand contul de diferente curs (venit sau cheltuiala, dupa caz).

Alta solutie ar fi sa modificati cursul in compensarea initiala, astfel incat sa vi se stinga integral soldul.
Dar, va recomand prima solutie, caci este mult mai "clara": o compensare direct pe cont.

Asadar, intrucat macheta de compensari va aduce fiecare document, o compensare a acestuia direct pe un cont va avea ca efect disparitia documentului din listele cu datoriile/creantele fata de parteneri.

Succes.