PDA

View Full Version : Contributie CAS la concedii medicale



andrea
24 May 2012, 16:06
Salut!

In luna aprilie am o situatie in care un salariat are 3 concedii medicale, unul initial si urmatoarele doua in continuare la primul. Nu stiu din ce motiv nu imi calculeaza contributia angajatului la CAS in mod corect ("uita" sa calculeze CAS-ul pentru un concediu medical). Mi-a mers doar in momentul in care am "unit" ultimele 2 concedii medicale. Nu stiu, poate este o problema la program.

Andrea

Irina
28 May 2012, 11:19
Nu am intalnit pana acum situatia in care mentorul sa "uite" sa calculeze cas-ul pentru un medical in conditiile in care il calculeaza pentru altele 2. Poate e vorba de setarile bolii pe care o folositi la ultimul certificat, poate din greseala ati dat acelasi numar de certificat ca la penultimul. Verificati setarile...

Gabriela22dinu
03 November 2012, 20:03
Buna ,am si eu o problema la calculul CAS in cazul unui concediu medical.
Mai precis cand generez Declaratia 112 imi da un mesaj de eroare ,care spune ca baza de calcul a CAS in cazul concediului medical este diferita de cea corecta.Cautand in legislatie modul de calcul cf OUG158/2005 am gasit ca aceasta baza este calculata astfel salariul mediu(2117 lei)x35%xnr zile de Concediu medical/nr zile lucratoare din luna.In Mentor /modul salarii acest calcul are un rezultat diferit si de aici provine probabil eroarea in Declaratia 112.

Poate sa ma ajute cineva sa rezolv aceasta situatie,va rog?

alexu
05 November 2012, 12:33
Gabriela, verifica setarile la contributii si indemnizatii:

ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2012/Contributii%20salarii%20valabile%20din%20ianuarie% 202012.pdf

ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2011/Tipuri%20indemnizatii%20valabile%20din%20ianuarie% 202011.pdf

ada
05 November 2012, 16:49
Si sa nu uitam si de constanta aia foarte importanta de la Personal salarizare: salar mediu pe economie unde trebuie sa treceti dvs 2117

emaio
12 December 2014, 09:27
Buna dimineata. Am un concediu medical pentru un angajat si pe luna noiembrie, si cand am generat declaratia 112 imi da urmaroarea eroare:
E: asigurat (5) [idAsig=5] sectiune asig b4 (1)
Baza contributiei individ asig sociale mod de calcul eronat
B4_7 (1225)= B4_7 calculat cf regulii (1192)
Va rog sa ma lamuriti si pe mine unde trebuie facuta corectie. Multumesc.

Solomon Silvia
12 December 2014, 11:09
Verificati configurari contributii, indemnizatii si setarea constantelor conform documentatiilor de la adresa ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2014/

emaio
12 December 2014, 13:03
Multumesc pentru raspuns, am reusit.

ade
12 May 2015, 11:57
Buna ziua.
Am un angajat care are concediu medical pentru 5 zile , cod 06. Il prelucrez in mentor si la baza de calcul al contributiei la sanatate preia venitul afetent orelor lucrate+venitul aferent indemnizatiei, iar CAS-ul il calculeaza din venitul aferent orelor lucrate. Poate sa-mi spuna cineva unde am gresit? Va multumesc.

Irina
12 May 2015, 16:57
Daca toate configurarile sunt corecte, contributia de sanatate ar trebui sa se calculeze doar pentru orele lucrate, indemnizatia 06 nu are in configurare contributie de sanatate, iar cas-ul ar trebuie sa vi-l calculeze la 35% inmultit cu salariul mediu pe economie, impartit la zile lucratoare, inmultit cu zile de boala si apoi procentul. Daca nu va calculeaza pentru boala probabil bifa de pe contributie la tratare speciala CB e pusa pe nu.
Pe link aveti documentatia pentru a va verifica configurarile :ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2015/