PDA

View Full Version : Caracterizari contabile



cdregoesc
30 March 2012, 13:13
Cum se pot pune mai multe caracterizari contabile pe acelasi angajat? (am deconturi in mai multe valute)

Stef
30 March 2012, 14:52
Nu exista nici o legatura intre decont si angajat in afara de Nume/Prenume care se afla pe Ordin Deplasare.....In rest este un decont obisnuit....

Cu stima,

Stef

cdregoesc
30 March 2012, 16:35
Ca sa fiu mai explicit:
In momentul in care am deconturi de venituri si cheltuieli pentru delegatii se dau avansuri din casa pe fiecare angajat si apoi se justifica avansurile tot pe fiecare angajat.
Ei bine la mine avansurile de trezorerie (542=5311) sunt in mai multe valute (5421 lei, 5422 eur, etc.) pentru acelasi angajat. Iar la caracterizari contabile nu pot decat sa aleg o singura caracterizare contabila (ex. 5421 avans trezo lei).
cum fac sa le am toate pe aceasi angajat?

adi_ciobotaru
31 March 2012, 17:18
Fie renuntati la a mai utiliza analitice la 542, ceea ce va recomand calduros, fie creati multipli angajati cu acelasi nume.
Sau, daca nu folositi modulul salarii, atunci bagati alte analitice ale lui 542 in locul conturilor de salarii din caracterizarea contabila; iar in tranzactiile de acordare a avansurilor, selectati respectivele analitice la coloana "cont".

cdregoesc
02 April 2012, 12:59
Genial raspuns! Exact ceea ce cautam! Nota 10!!!