PDA

View Full Version : Bonuri fiscale in D394



laci.istrate
21 March 2012, 14:49
Buna ziua,

Bonurile fiscale primite de la furnizori de combustibili (Petrom, OMV,Mol) sunt deductibile din punct de vedere TVA (mai putin achizitiile de combustibili ptr. masini aflate in folosinta persoanelor de conducere), adica in jurnal cumparari sunt incluse (Baza+TVA aferent), exact asa cum apar facturile de achizitii pe alte materii/materiale/servicii.(Apropo sunt si facturi fiscale de la acesti furnizori)
In D394 insa, cand generez declaratia, din totalul achizitiilor sunt excluse sumele inregistrate pe bonurile fiscale, e corect asa? (iar de la Administratia Financiara am fost notificat ca sumele declarate in D394 nu coincid cu sumele din D300).
Dvs. cum ati rezolvat acest lucru ?

Mona
22 March 2012, 17:32
In declaratia 394 trebuie sa apara doar facturile emise sau primite. Bonurile fiscale nu trebuie sa apara in 394.

aallain
23 March 2017, 20:08
Bonurile de combustibil care au caracter de factura simplificata
, adica au CUI beneficiar pe BF trebuie sa se reflecte in 394 la sectiunea Alte informatii. Ma chinui si eu sa gasesc o solutie pt asta si nu am gasit inca.
Detalii legale privind declararea gasiti in articolul: http://www.contzilla.ro/declararea-bonurilor-de-combustibil-sectiunea-i-din-declaratia-394/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

alexadi
24 March 2017, 08:24
Eu le prind asa si apar si in 394:
-Intrari/ Chitante/bonuri fiscale
- Pun bifa pe factura simplificata si totul e ok
Mai trebuie setat in constante la declaratii moneda de la facturi simplificate si setat ca sa ia cursul valutar din ziua precedenta.
In banci pusa bifa pe BNR si actualizare de cursuri valutare ca sa stie cursul valabil in ziua respectiva